رعايت اصول اخلاق پزشكي حركات زشت برخي بيماران را مانع مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۴:۰۴ - کد خبر: 21906
سلامت نیوز:وزير بهداشت گفت: اگر پزشكان اصول اخلاقي را رعايت كنند ديگر حركات زشت برخي بيماران را شاهد نجواهيم بود اما چالش‌هاي بزرگي در زمينه اخلاق پزشكي در كشور وجود دارد كه بايد براي رفع آنها برنامه‌ريزي و طراحي مناسبي داشته باشيم.

به گزارش  فارس، مرضيه وحيد دستجردي در نشست شوراي عالي اخلاق پزشكي كه صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد اظهار داشت: در زمينه اخلاق پزشكي بايد فعاليت‌هاي بزرگي انجام شود و فكر نمي‌كنيم كسي باشد كه به وجود چالش‌هاي كنوني اخلاق پزشكي در كشور معتقد نباشد.

وي افزود: لازم است براي اخلاق پزشكي در كشور برنامه‌ريزي و طراحي مناسبي داشته باشيم تا مردم به عنوان خدمت‌گيرندگان نظام سلامت و نيروي انساني وزارت بهداشت از بركات آن بهره‌مند شوند.

وي با بيان اينكه در پي ايجاد مدينه فاضله در نظام سلامت خود هستيم تصريح كرد: در حال حاضر متأسفانه رشد اخلاق بر پايه رشد علمي انجام نشده است و اميدوارم تعهدات اخلاقي هر چه سريعتر توسط نظام سلامت، جامع عمل بپوشد.

وزير بهداشت گفت: وقتي به گذشته مي‌نگريم، مي بينيم كه نسبت به گذشته برخي بزرگواري‌ها در بين گروه پزشكي كمرنگ شده است و براي اينكه رشد انسان و سلامت جامعه را داشته باشيم بايد به اهرم‌هاي اخلاق پزشكي مسلح شويم.

وي افزود: برخي حركات زشت نسبت به دريافت‌كنندگان خدمات را شاهد هستيم كه اگر اخلاق پزشكي نهادينه شود ديگر با چنين مشكلاتي روبه‌رو نخواهيم شد.

در ادامه اين مراسم محمدباقر لاريجاني، رئيس شوراي سياستگذاري وزارت بهداشت با بيان اينكه اخلاق پزشكي در حوزه‌هاي آموزشي تحقيقاتي و درماني مهم است گفت: در حوزه پژوهش در اخلاق پزشكي در منطقه پيشرو هستيم و در حال حاضر تيمي در زمينه اخلاق پرستاري كار مي‌كند كه قبل از پايان امسال به نتيجه خواهد رسيد.

وي گفت: بعد از يك دهه از پرداختن به اخلاق پزشكي در كشور بايد ديد كه چه زمينه‌هايي از آن را اجرا نكرده‌ايم.
همچنين بايد تصريح كرد كه اخلاق پزشكي با علوم ديگر اختلاف ماهوي دارد و ما مي‌توانيم با توجه به دين مبين اسلام و نگاه شيعي به آن مرجعيت دنيا را به دست بگيريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2841s, 18q