مصرف غذاهاي آماده و چرب عوارض آلودگي هوا را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۴:۰۹ - کد خبر: 21909
سلامت نیوز:يك متخصص تغذيه گفت: مصرف غذاهاي چرب و سرخكرده، سوسيس و كالباس و تنقلات باعث تحميل بار اضافي بر متابوليسم بدن و قلب و عروق مي‌شود و عوارض آلودگي هوا را افزايش مي‌دهد.

عل شمس نورايي در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: در شرايط ناسالم هوا، انسان ناخواسته، آلاينده‌هاي هوا شامل مونواكسيد‌كربن، دي‌اكسيد‌كربن، اكسيد‌هاي گوگرد و نيتروژن، سرب، ذرات معلق و تركيبات سمي مانند بنزن و فرمالدئيد را استنشاق مي‌كند.

وي گفت: ذرات آلاينده و تركيبات زيان‌آور در هواي آلوده از طريق تنفس، بلع يا پوست جذب بدن مي‌شوند. مونواكسيد كربن موجب سردرد، كاهش هوشياري و مشكلات سيستم تنفسي و عصبي مي‌شود.

اين متخصص تغذيه افزود: سرب موجود در هواي آلوده كاهش توانايي ذهني و قدرت يادگيري را به دنبال دارد. ذرات معلق در هوا دي‌اكسيد نيتروژن گوگرد و دي‌اكسيد كربن موجب ايجاد علائم تنفسي، كاهش ظرفيت ريه، سرفه، افزايش آلرژي، آسم و بالاخره عوارض نامطلوب در سيستم قلبي و عروقي و افزايش مرگ و مير مي‌‌شود.

شمس نورايي اضافه كرد: در اين شرايط، براي كاهش عوارض ناشي از آلودگي هوا ضروري است مايعات فراوان، سبزي‌ها و ميوه مصرف شود و توصيه مي‌شود روزانه حداقل 2 ليوان شير، 4 تا 6 ليوان آب، يك تا 2 ليوان آبميوه 200 تا 300 گرم انواع سبزي‌ها، 400 تا 500 گرم انواع ميوه‌ها به ويژه انار، ليموشيرين و مركبات مصرف شود.

وي گفت: مصرف زياد آب، آبميوه، سبزي و ميوه سبب افزايش متابوليسم سلول‌هاي بدن و دفع سريع‌تر سموم از بدن مي‌شود. توصيه مي‌شود از مصرف غذاهاي چرب و سرخكرده، سوسيس و كالباس، انواع سس‌هاي چرب و ساير غذاها و تنقلات پركاري پرهيز شود.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: اين مواد مي‌تواند باعث تحميل بار اضافي بر متابوليسم بدن و عملكرد قلب و عروق و ساير اعضاي حياتي بدن شده و باعث افزايش عوارض ناخواسته آلودگي هوا شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60104s, 18q