80 درصد افراد به درد كمر و گردن دچار مي‌شوند

۱۳۸۹/۰۹/۱۷ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 21915
سلامت نیوز: رئيس بيمارستان شهيد چمران گفت: 80 درصد افراد در طول عمر خود به درد كمر و گردن دچار مي‌شوند.

به گزارش  فارس، محمد تقي حلي ساز امروز در چهاردهمين كنگره طب فيزيكي توانبخشي و الكترودياگنوز كه در تالار امام خميني دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد افزود: حدود 80 درصد افراد حداقل يكبار در طول عمر به درد كمر و گردن دچار مي‌شوند.

وي گفت: كمر درد و گردن درد در بين مردم شايع است كه هر فرد در طول عمر خود حداقل يكبار به آن دچار مي‌شود. مردم براي درمان به فيزيوتراپ‌ها مراجعه مي‌كنند و در مواقعي نياز به خدمات توانبخشي دارند.

رئيس بيمارستان شهيد چمران افزود: در كل متخصصان طب فيزيكي و توانبخشي در 3 محور فعاليت مي‌كنند، كه محور اول مربوط به بعد تشخيص است.

حلي ساز افزود: ابتلا به درد يكي از عواملي است كه بيماران به فيزيوتراپ‌ها مراجعه مي‌كنند در اين زمينه بيماران تحت درمان‌هاي فيزيوتراپي و دارويي قرار مي‌گيرند. در فيزيوتراپي از عوامل فيزيكي مانند آب، گرما، سرما، الكتريسيته و امواج براي درمان بيماران استفاده مي‌كنند.

وي گفت: فيزيوتراپي در زمينه درمان دردهاي كمر نيز موثر است كه برخي مواقع به جاي انجام عمل جراحي با فيزيوتراپي و ورزش، بيمار توانايي خود را به دست مي‌آورد.

رئيس بيمارستان شهيد چمران افزود: خوشبختانه بيشتر اين درمان‌ها تحت پوشش بيمه قرار دارند هر چند كه برخي درمان‌ها مانند ليزر درماني در فيزيوتراپي از اين وضعيت برخوردار نيستند. البته چالش‌هايي با سازمان‌هاي بيمه‌گر در زمينه بستري بيماران نيازمند به طب فيزيكي و توانبخشي داريم و بايد براي اين سازمان‌ها دلايل محكمي در مورد بستري آنها داشته باشيم.

دبير علمي چهاردهمين كنگره طب فيزيكي توانبخشي و الكترودياگنوز اضافه كرد: متخصص طب فيزيكي و توانبخشي محدود و در سطح كشور پراكنده هستند.

وي گفت: كمتر از 300 متخصص طب فيزيكي و توانبخشي در كشور وجود دارند و دانشگاه‌هاي بقيه‌الله (عج)، ارتش، شيراز، تبريز، شهيد بهشتي، اصفهان و ايران در اين زمينه دانشجو مي‌پذيرند اما تعداد دانشجويان اين رشته بسيار اندك است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27971s, 18q