تحقيق براي توليد دستگاه تصفيه هواي خانگي در وزارت بهداشت آغاز شد

۱۳۸۹/۰۹/۱۸ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 21934
تحقيق براي توليد دستگاه تصفيه هواي خانگي در وزارت بهداشت آغاز شد
مصطفي قانعي  افزود: فناوري‌هاي نوين امروز نقش مهمي در شناسايي و تعيين ميزان مضرات آ‌لودگي هوا دارند كه بايد بيش از اين گذشته از آنها استفاده كنيم، البته بخشي از اين كار بايد در صنايع و وزارتخانه‌هاي ديگري مانند وزارت علوم و صنايع پيگيري شود و بخشي نيز به وزارت بهداشت مربوط است.

وي ادامه داد: تحقيق براي توليد وسايل جديد كه ميزان عوارض آلودگي هوا را كم كند يا بتواند به پيشگيري و اقدامات بهنگام براي كاهش عوارض آ‌لودگي هوا كمك كند نيازمند زمان است و اقدامات فوري همان كارهايي است كه در كميته كاهش آلودگي هوا در حال پيگيري است و هر روز دستورالعمل‌هاي آن به مردم اعلام مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز معاون وزير بهداشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: وزارت بهداشت براي انجام تحقيقات موثر در اين زمينه به تازگي مركز تحقيقات محيط زيست را در دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي تهران تأسيس كرده است كه بررسي فيلترها و دستگاه‌هاي تصفيه هواي خانگي براي توليد يك دستگاه قابل اطمينان در اين زمينه يكي از اقدامات اين مركز است.

قانعي افزود: دستگاه‌هاي تصفيه هواي خانگي مختلفي در بازار دنيا وجود دارد كه فيلتر هپا يكي از آنهاست، توليدكنندگان اين فيلترها مدعي هستند كه اين فيلترها مي‌توانند هواي آلوده را بگيرند و پس از عبور آنها از فيلترهاي فيزيكي و شيميايي، هواي سالم و پاك را به محيط پس بدهند اما وزارت بهداشت هنوز از واقعي بودن اين ادعاها اطمينان ندارد و معلوم نيست كه چقدر از اين ادعاها تجاري و براي جلب نظر مشتري است و چقدر از آن علمي و قابل اطمينان است.

وي ادامه داد: براي بررسي اين موضوع تحقيقي براي بررسي دستگاه‌هاي تصفيه هواي خانگي در پژوهشكده محيط زيست وزارت بهداشت آغاز شده اما نمي‌توان انتظار داشت در كوتاه مدت اين تحقيقات به نتيجه برسد.

معاون وزير بهداشت گفت: آلودگي‌هاي هوا چند دسته هستند يكسري ذرات ريز معلق در هوا با درشتي بين 5 تا 10 ميكرون هستند كه از طريق فيلترهاي دستگاه تنفسي تصفيه مي‌شوند اما ذرات معلق كوچكتر از 5 ميكرون از دستگاه تنفسي عبور مي‌كنند و به ريه مي‌رسند كه بايد به طريقي اين ذرات هوا را از بين برد.

وي ادامه داد: آلاينده مهم ديگر، گاز كشنده مونوكسيد كربن است كه بايد به طريقي آن را به گاز كم خطر دي اكسيد كربن يا اسيد كربنيك تبديل كنيم، همچنين تركيبات ديگري نيز در بين آلاينده‌هاي هوا وجود دارد كه برخي از آنها در آب يا مواد شيميايي ديگر حل مي‌شوند بنابراين بايد از همين خواص شيميايي براي توليد دستگاه تصفيه هوا براي خانه‌ها استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.82923s, 18q