بادام‌زارهاي زاگرس دارند مي‌ميرند

۱۳۸۹/۰۹/۱۸ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 21940
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري فارس از بندرعباس، علي سلاجقه چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران از تغييرات آب و هوايي كه منجر به گرمايش كره زمين و همچنين كاهش بارندگي شده است، به عنوان خطراتي نام برد كه نخستين تاثير را روي پوشش گياهي گذاشته است.
وي همچنين ادامه داد: رطوبت و درجه حرارت به عنوان دو پارامتر اصلي هستند كه موجب تخريب پوشش گياهي مي‌شوند.
معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: هم اكنون شاهد خشكيدگي بنه زارها و بادام زارهاي زاگرس هستيم كه يكي از دلايل اصلي آن پايين افتادن سطح آب سفره‌هاي زيرزميني است.
سلاجقه در ادامه علت اصلي آتش سوزي‌هاي اخير در جنگل‌هاي شمال و به ويژه استان گلستان را كاهش بارندگي عنوان و گفت: حدود 54 روز است كه در قسمت شمال شرق كشور قطره‌اي باران نيامده كه در ميانگين 23 ساله كشور كاملا مسئله جديد و غير مترقبه‌اي است.
رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با اعلام اينكه ميانگين رطوبت در اين منطقه نيز به طور متوسط 70 درصد بوده ادامه داد: اين رقم هم اكنون هنگام صبح 10 و زمان غروب آفتاب به 90 درصد مي‌رسد.
سلاجقه يادآور شد: در نتيجه اين مسايل با كوچك‌ترين جرقه شاهد آتش سوزي‌هاي خطرناكي در جنگل‌هاي شمال به ويژه شرق استان گلستان هستيم.
اين مقام مسئول در زمينه خاموش كردن آتش در جنگل‌هاي شرق مازندران نيز ابراز داشت: هر چند تعداد هلي كوپترها از هفت فروند به 9 فروند افزايش يافته اما به دليل شرايط ايستايي حاكم كه موجب ماندگاري دودهاي ناشي از آتش سوزي شده پرواز بر فراز جنگل‌ها با مشكل مواجه شده است.
رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور ادامه داد: هر چند از لحاظ نيروي آموزش ديده با تجربه مشكلي نداريم اما از لحاظ امكانات هوايي و تجهيزات تخصصي از جمله سبد آب پاش و هلي كوپترهاي مخصوص اطفاي حريق در جنگل‌ها با مشكل مواجه هستيم.
وي همچنين با بيان اينكه كاشت 500 ميليون اصله نهال طي سال‌هاي برنامه پنجم در دستور كار قرار گرفته و در اين راستا سهميه هر استان نيز مشخص شده است، اظهار داشت: تا پايان برنامه پنجم توسعه يك ميليون و 300 هزار هكتار به جنگل‌هاي كشور افزوده مي‌شود.
معاون وزير جهاد كشاورزي با اعلام اينكه كاشت اين تعداد نهال از اسفند ماه امسال آغاز مي‌شود بيان داشت: با اجراي كامل اين طرح سرانه فضاي سبز كشور از يك هزار و 700 متر مربع حال حاضر به دو هزار و 500 متر مربع تا پايان برنامه پنجم مي‌رسد.
رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور از طرح كاشت 500 ميليون اصله نهال جنگلي در سطح كشور به عنوان يكي از برنامه‌هاي مهم اين سازمان در راستاي توسعه فضاي سبز و همچنين ترويج فرهنگ توجه به اهميت منابع طبيعي نام برد.
وي اضافه كرد: در راستاي اجراي اين طرح از ظرفيت بخش خصوصي و نهالستان‌هاي منابع طبيعي استان‌ها براي توليد نهال مورد نياز استفاده مي‌شود.
اين مقام مسئول وسعت عرصه‌هاي جنگلي كشور را در حال حاضر 14 ميليون و 200 هزار هكتار ذكر كرد كه يك ميليون و 50 هزار هكتار آن متعلق به استان هرمزگان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.91123s, 18q