آلودگي هوا به صورت حادتر تكرار مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۱۹ - ۱۵:۱۴ - کد خبر: 21944

به گزارش سلامت نیوز مهرداد تقي زاده، مشاور عالي شهردار تهران در امور حمل و نقل و ترافيك با اعلام اين مطلب گفت: تهران نخستين شهري نيست كه مشكل آلودگي هوا را به خود ديده، بلكه شهرهاي بسياري در دنيا وجود دارد كه اين مشكل در آنها وجود داشته اما آلودگي آنها بهبود پيدا كرده است.

وي ادامه داد: تا كمتر از 2 دهه پيش مكزيكوسيتي آلوده‌ترين شهر دنيا بود، در صورتي كه در حال حاضر به رغم ازدياد جمعيت و افزايش سرانه خودرو از مشكل آلودگي هواي اين شهر كاسته شده و وضعيت هواي آن رو به بهبود گذاشته است.

تقي زاده  در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس  افزود: براي حل مشكل آلودگي هوا در مكزيكوسيتي نه طرح زوج و فرد را در سطح شهر اجرا كردند و نه ساعات كار را يك ساعت تقليل دادند، بلكه يك سلسله اقدامات گسترده با محوريت توسعه حمل و نقل عمومي را به انجام رساندند.

وي از توسعه كيفي و كمي حمل و نقل عمومي به عنوان كليد حل مشكل آلودگي هوا نام برد و اظهار كرد: در صورت توجه به اين راهكار كليدي است كه ساير راهكارها مثل معاينه فني خودروها، اصلاح كيفيت سوخت مصرفي و ايجاد محدوديت براي حركت خودروهاي شخصي معنا پيدا مي‌كند و اثربخش مي‌شود.

تقي زاده اضافه كرد: اين به آن معنا نيست كه فعلاً خودروها را معاينه فني نكنيم يا كيفيت سوخت مصرفي را اصلاح نكنيم، بلكه قطعاً اين را بايد انجام دهيم اما حاصل آن‌ها صرفاً اصلاح بخشي از كيفيت هواست و مسلماً به حل مشكل آلودگي هوا به طور كامل و ريشه‌اي منتج نخواهد شد.

وي با تشبيه شهر آلوده به بيماري كه نياز به جراحي دارد، تصريح كرد: اگر روي اين بيمار اقدامات درماني انجام شود ممكن است از پيشروي بيماري او جلوگيري شده و وضع او وخيم تر نگردد، اما تا عمل جراحي انجام نشود و مراقبت هاي ويژه صورت نگيرد، بهبودي كامل حاصل نمي‌شود.

تقي زاده افزود: حد مطلوب توسعه حمل و نقل عمومي تا جايي است كه بسياري از صاحبان خودروهاي شخصي به علت مطلوبيت سفر با وسايل نقليه عمومي به صورت داوطلبانه وسيله نقليه شخصي خود را در سفرهاي روزمره كنار بگذارند و با ناوگان حمل و نقل عمومي سفر كنند.

وي با بيان اينكه تا رسيدن به اين حد راه طولاني در پيش رو داريم، خاطرنشان كرد: بايد همه امكانات مادي و مديريتي خود را بسيج كنيم تا به اين حد برسيم و با توجه به آلودگي هواي تهران بايد اين مسير را به صورت فوق العاده و اضطراري طي كنيم.

مشاور عالي شهردار تهران گفت: براي خروج از شرايط هشدار حاكم بر تهران به عنوان راه حل كوتاه مدت بايد چند روز پشت سر هم تردد همه خودروهاي شخصي در سطح شهر به جز خودروهاي امدادي و پزشكان ممنوع اعلام شود كه در آن صورت به علت خلوت شدن معابر و افزايش سرعت جا به جايي حمل و نقل عمومي ظرفيت بالايي را در اختيار خواهيم گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.49247s, 18q