فقط خودروهاي عمومي و پلاك قرمز اجازه تردد در مركز شهر اصفهان را دارند

۱۳۸۹/۰۹/۱۹ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 21948

به گزارش سلامت نیوز احمدرضا لاهيجان‌زاده گفت: شوراي ترافيك، محدوده‌اي را در مركز شهر اصفهان مشخص كرده است كه از اين پس هيچ وسيله‌ نقليه‌اي به جز وسايل نقليه عمومي يا پلاك قرمز، اجازه تردد در آن را ندارند.

وي با تأكيد بر اينكه بايد با سرعت بيشتري برنامه‌هاي زيست‌محيطي را پيش ببريم، ادامه داد: مسئله آلودگي اخير هوا ثابت كرد كه برنامه‌هاي زيست‌محيطي بايد با سرعت بيشتر و برنامه‌ريزي‌هاي قوي‌تري اجرا شود.

لاهيجان‌زاده  در گفت‌وگو با فارس  افزود: برنامه‌هايي كه براي كاهش آلودگي هوا يا ديگر مسائل در نظر گرفته مي‌شود بايد با سرعت و دقت عمل بيشتري انجام شود؛ به طور مثال اگر برنامه‌اي براي از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده داريم، اين برنامه نبايد آن قدر به كندي پيش برود كه انجام دادن يا ندادن آن، ديگر فايده‌اي نداشته باشد؛ در حالي كه همين برنامه از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده بسيار مهم است و بايد با قوت بيشتري پيش برود.

وي با اشاره به اينكه در طول دو سال گذشته بيش از يكصد جايگاه CNG در استان اصفهان ايجاد شده است، تصريح كرد: استان اصفهان رتبه نخست تعداد جايگاه‌هاي‌ CNG را در كشور دارد اما اگر قرار است همه خودروها دوگانه سوز شوند اين تعداد جايگاه نيز پاسخگو نيست.

مدير كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به اينكه محورها و برنامه‌هاي خوبي در زمينه كاهش آلودگي هوا انجام مي‌شود ولي اين برنامه‌ها با رشد جمعيت و توسعه مطابقت ندارد، افزود: در صورتي كه برنامه‌هاي كاهش آلودگي هوا يا هر برنامه ديگر مربوط به محيط زيست با سرعت بيشتري اجرا نشود وضعيت خوبي از نظر ميزان آلودگي هوا نخواهيم داشت.

* تمام پالايشگاه‌ها تا سال 92 بايد از سوخت استاندارد اروپا استفاده كنند

وي اضافه كرد: در برنامه‌هاي محيط زيست مصوب شده است كه تا سال 1392 تمام پالايشگاه‌ها بايد از سوخت‌هاي استاندارد اروپا استفاده كنند كه تاكنون 4 تا 5 پالايشگاه اين برنامه را به اجرا درآورده و حدوداً 60 تا 70 درصد نيز پيشرفت داشته‌اند.

لاهيجان‌زاده با اشاره به اينكه برنامه‌هاي كاهش آلودگي هوا نياز به اعتبارات بيشتري دارد، گفت: از سويي دولت بايد اعتباراتي را براي برنامه‌هاي كاهش آلودگي هوا در نظر بگيرد و از سوي ديگر نيز بخش خصوصي مي‌تواند به اجراي برنامه‌ها كمك كند.

وي اظهار داشت: تصور مي‌كنم بحران‌ آلودگي هوا به فرصت خوبي براي برنامه‌ريزي و مقابله با اين معضل در آينده تبديل شده است؛ شايد اگر مسئله آلودگي هوا در هفته‌هاي اخير پيش نمي‌آمد هنوز ضرورت اجراي طرح محدوديت‌هاي ترافيكي براي مسئولان استان به اثبات نمي‌رسيد و اين طرح پس از چهار سال به اجرا در نمي‌آمد.

مدير كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان بيان كرد: معمولاً دستگاه‌هاي نظارتي يا حاكميتي مانند محيط زيست، مراكز بهداشتي و منابع طبيعي پيش از رسيدن به وضعيت بحران، هشدارهاي لازم را مي‌دهند اما همين كه در وضعيتي مانند آلودگي اخير هوا قرار مي‌گيريم تمام انگشت‌هاي اشاره به سمت محيط زيست نشانه مي‌رود كه چرا محيط زيست هشدارهاي لازم را اعلام نكرد؛ اين در حالي است كه در هنگام تصميم‌گيري، محيط زيست تنها يك رأي دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13226s, 18q