کيست‌هاي ساده هرگز به سرطان تبديل نمي‌شوند

۱۳۸۹/۰۹/۱۹ - ۱۶:۰۶ - کد خبر: 21956

به گزارش سلامت نیوز دكتر آزاده جولاييبا بيان اين مطلب،  افزود: بيماريهاي پستان طيف گسترده‌اي از علايم و بيماري‌ها از درد ساده تا سرطان پستان را در برمي گيرد كه در زنان شايع است.

اين جراح عمومي در ادامه گفت: سرطان پستان شايع‌ترين سرطان در بين زنان است. مهمترين نكته در درمان بيماران، تشخيص موارد معدود سرطان پستان در ميان انواع زياد بيماري‌هاي خوش خيم پستان بدون نياز به انجام اعمال جراحي غيرضروري است.

وي افزود: تمام افرادي که براي بررسي وضعيت سلامت پستان‌هاي خود و يا انجام اعمال زيبايي پستان به پزشك مراجعه مي‌کنند بايد از نظر احتمال ابتلا به سرطان بررسي شوند. در صورت شک به ابتلا فرد به اين بيماري، لازم است تلاش شود تا با حداقل تهاجم به بيمار، سرطان اثبات و ميزان پيشرفت بيماري تشخيص داده و بيماري در اسرع وقت درمان شود.

اين جراح عمومي  در گفت وگو با  ايسنا   با بيان اينكه برخي بيماران به علت ابتلا به درد در ناحيه پستان به پزشك مراجعه مي‌كنند، اظهار كرد:‌ بيشتر اين دردهاي پستان، دوره‌اي است و پيش از قاعدگي آغاز و با نزديك شدن به روز شروع عادت ماهيانه تشديد مي‌شود. درد با شروع قاعدگي و کاهش سطح هورمون‌ها کاهش مي‌يابد. هر چه اندازه پستان‌ها بزرگتر باشد ممکن است ميزان درد بيشتر شود.

جولايي اضافه كرد: بيشتر افرادي كه دچار اين مشكل هستند براي اطمينان از مبتلا نبودن به سرطان به پزشك مراجعه مي‌كنند. در صورت منفي بودن معاينات و بررسي‌هاي اوليه و اطمينان از مبتلا نبودن بيمار به سرطان، اين افراد قادر به تحمل درد هستند و به زندگي عادي خود ادامه مي‌دهند ولي گاهي اوقات آن قدر درد بيمار شديد است كه پزشك مجبور به تجويز دارو براي او مي‌شود.

اين جراح عمومي با بيان اينكه التهاب محل اتصال دنده به جناق، يکي از دلايل شايع درد پستان است، گفت: متاسفانه عليرغم شيوع زياد درد پستان ناشي از اين التهاب در اکثريت مواقع اين بيماري دير تشخيص داده يا اصلا تشخيص داده نمي‌شود. اين نوع درد معمولا با فعاليت بدني که باعث انقباض عضله پستاني مي شود شدت مي‌يابد. گاهي اوقات فرد احساس سوزش در نوك پستانهاي خود مي‌كند. اين درد معمولا به دست يا پشت بدن سرايت مي‌كند و معمولا موقتي است. اين بيماري درمان قطعي ندارد و خود به خود بهبود مي‌يابد اما داروهاي ضد التهاب در صورت شدت يافتن درد براي بيمار تجويز مي‌شود.

وي درباره توده‌هاي پستان اظهار كرد: وجود توده يافته شايعي در پستان است. توده‌ها به دو دسته جامد و مايع تقسيم مي‌شوند. توده با محتويات مايع، کيست ناميده مي‌شوند. كيست‌هاي ساده نياز به پيگيري ندارند و در صورت بزرگ و دردناك شدن مي‌توان آب آنها را تخليه کرد و نيازي به جراحي ندارند اما اگر جدار کيست مشکوک يا داراي توده جامد باشد از ابتدا براي رد سرطان نياز به بررسي و نمونه برداري است.

جولايي تاكيد كرد: حفظ آرامش بيمار در بيماريهاي پستان بسيار مهم است. کيست‌هاي ساده هرگز به سرطان تبديل نمي‌شوند. بنابراين نبايد بيمار را ملزم به پيگيري كيست‌هاي ساده كرد چون اين كار از نظر اقتصاد درمان نيز قابل توجيه نيست.

وي با بيان اينكه تقريبا تمام سرطانهاي پستان با تشكيل توده‌هاي جامد در پستان همراه هستند، تصريح كرد: بيشتر توده‌هاي جامد، خوش خيم هستند البته در صورت وجود توده جامد در پستان بايد وضعيت آن را به لحاظ سرطاني بودن مشخص کرد. سرطان پستان در سن زير30 سال شايع نيست و توده‌هاي جامد بيماران زير 30 سال، معمولا بي‌خطر هستند. بر حسب نظر جراح و اندازه ضايعه، علامت دار بودن يا نبودن توده بايد درباره آن تصميم گيري کرد.

اين جراح عمومي ادامه داد: همواره بايد سرطان را در زنان بالاي30 سال که با مشکلي در پستان مراجعه مي‌کنند، در نظر داشت هرچند كه بيشتر توده‌ها ماهيت خوش خيم دارند. در کشورهاي غربي بيشتر موارد سرطان در زنان بالاي50 سال ديده مي شود اما در کشور ما آمارهاي پراکنده موجود نشان مي‌دهند که بيشتر موارد سرطان در زنان زير 50 سال است.

جولايي در ادامه اظهار كرد: بسياري از بيماران ما زنان 35 تا 50 ساله هستند كه پايين بودن سن ابتلا به اين بيماري به احتمال زياد از جوان بودن جمعيت ايران نشات مي‌گيرد. به هرحال بايد در بررسي علايم زنان بالاي 30 سال همواره به سرطان پستان فکر کنيم و با اقدامات تشخيصي لازم و در صورت امکان بدون انجام جراحي از مبتلا نبودن آنان به اين بيماري اطمينان حاصل کنيم.

وي با اشاره به تحول در روش‌هاي تشخيصي سرطان پستان گفت: پيش از اين در صورت مراجعه بيمار با توده در پستان، جراح از توده او در اتاق عمل يا با بيهوشي عمومي يا بي حسي موضعي نمونه برداري مي‌كرد اما اين روش در چند دهه اخير در دنيا تغيير كرده است و طبق استانداردهاي بين المللي از بيماران داراي توده جامد در پستان با استفاده از سوزن كلفت نمونه برداري مي‌شود.

اين جراح عمومي اضافه كرد: اين سوزن، يك استوانه از بافت را خارج مي‌كند و پاتولوژيست سلولهاي آن را زير ميكروسكوپ بررسي مي‌کند تا جراح بتواند درباره توده تصميم گيري ‌كند. در صورت خوش‌خيم بودن توده، جراحي لازم نيست اما توده‌هاي بدخيم نياز به جراحي دارند.

جولايي اضافه کرد: برخي توده‌ها بدخيم نيستند اما تغييراتي در سلولهاي آنها ديده مي‌شود كه ممکن است در صورت خارج نشدن از پستان در آينده به سرطان تبديل شوند. اين توده‌ها هم نياز به جراحي دارند.

اين جراح عمومي با اشاره به مطالعات انجام شده درباره سرطان پستان گفت:‌ با استفاده از نمونه‌برداري با سوزن کلفت و اطمينان از ماهيت خوش‌خيم يک ضايعه در حدود دو سوم موارد، جراحي حذف مي شود بنابراين هنگامي كه توده، خطري را براي بيمار ايجاد نمي‌كند، بيمار مجبور به تحمل جراحي و بيهوشي نمي‌شود و جاي برش در بدن او باقي نمي‌ماند. از سوي ديگر زماني كه با استفاده از اين روش و بدون انجام جراحي، سرطاني بودن ضايعه اثبات مي‌شود و بيمار و خانواده‌اش فرصت كافي براي تحقيق درباره بيماري و مشاوره با پزشكان ديگر را پيدا مي‌كنند و مي‌توانند در انتخاب تيم درمان، بيمارستان و نوع جراحي متناسب با شرايط خود تصميم گيري نمايند.

وي تاكيد كرد: اين مورد به عنوان اصل اساسي در رعايت حقوق بيمار به شمار مي‌رود. در منشور حقوق بيماران نظام سلامت جمهوري اسلامي ايران نيز بر آن تاکيد شده است و اميدواريم در آينده در سرتاسر کشور رعايت شود.

جولايي درباره تفاوت سن ابتلا به سرطان پستان در ايران و جهان گفت: بر اساس آمارهاي موجود دو سوم مبتلايان به سرطان پستان در ايران زنان زير50 سال هستند. اين در حاليست كه بيشتر موارد ابتلا به اين بيماري در كشورهاي غربي بالاي 50 سال است البته نمي‌توان درباره علت اين تفاوت به طور دقيق اظهار نظر كرد. با اين حال در ايران قله منحني سني حدود 28 سال است.

اين جراح عمومي تاکيد کرد: مهمترين نکته در کنترل سرطان پستان، آگاهي زنان از علايم سرطان پستان است. وجود توده يا زخم در پستان و زير بغل، توکشيدگي نوک پستان يا پوست پستان، ترشح خود بخود يکطرفه از يک مجرا و تورم و قرمزي و حالت پوست پرتقالي، علايم اصلي سرطان هستند.

جولايي در پايان پوسته پوسته شدن يا زخم در نوک پستان را يكي ديگر از علايم سرطان پستان برشمرد و گفت: اين علايم دربيشترمواقع با ضايعه پوستي اشتباه مي‌شود. زنان با مشاهده و لمس پستان‌هاي خود به طور ماهيانه بايد مراقب اين علايم باشند و به محض مشاهده آن در هر سني به پزشک متخصص پستان مراجعه كنند. متخصصان جراحي عمومي در ايران مسوول بررسي مشکلات پستان هستند اما برخي گمان مي‌كنند که در صورت مشاهده غده يا توده در پستان بايد به متخصص غدد مراجعه كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02141s, 18q