افزايش مصرف شيشه در زنان

۱۳۸۹/۰۹/۲۰ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 21974
سلامت نیوز:زمان زيادي از ورود موادمخدر صنعتي به كشور نمي‌گذرد اما در همين مدت زمان كوتاه به دليل جذابيت‌هاي كاذب و تنوعشان، اين مواد، الگوي مصرف موادمخدر را تغيير داده‌اند. شيشه يكي از همين مواد افيوني است كه هنوز آمار دقيقي از تعداد مصرف‌كنندگان آن در كشور وجود ندارد...

به گزارش سلامت موضوع نگران‌كننده، هشدار كارشناسان نسبت به افزايش مصرف شيشه در بين زنان است. چندي پيش رييس پليس مبارزه با موادمخدر ناجا نسبت به نفوذ موادمخدر صنعتي شيشه در باشگاه‌هاي بدنسازي زنان هشدار داده بود. شايد باوركردني نباشد اما علت اصلي گرايش بسياري از زنان به شيشه، تمايل به لاغر شدن و تناسب اندام است! اين در حالي است كه مصرف شيشه سبب تحليل عضلات بدن و بروز علايم بيماري رواني در بدن فرد مصرف‌كننده مي‌شود. گزارش اين هفته «سلامت»، علت افزايش گرايش زنان به شيشه و تاثيرات سوءمصرف اين ماده افيوني را بررسي مي‌كند.


شيشه، يکي از انواع موادمخدر صنعتي است که مدت زيادي از ورودش به کشور نمي‌گذرد. در حال حاضر پرمصرف‌ترين ماده مخدر در ايران حشيش است اما عوارض شيشه و کراک بسيار خطرناک‌تر از موادمخدر سنتي است و آسيب‌هاي روحي و جسمي جبران‌ناپذيري را به بدن وارد مي‌کند. دکتر آذرخش مکري با بيان اين مطلب توضيح مي‌دهد: «ميانگين سني آغاز استعمال شيشه در کشور 25 سال است. اين در حالي است که ميانگين سني آغاز مصرف مواد افيوني 31 سال است.»


علت گرايش زنان به مصرف شيشه

معاون مرکز ملي مطالعات اعتياد، ادامه مي‌دهد: «در سال‌هاي اخير زنان گرايش بيشتري به استعمال شيشه نشان داده‌اند.» دکتر مکري علت اين گرايش را 3 موضوع عنوان مي‌کند: «معمولا مواد مخدر سنتي مثل هرويين و ترياک از قديم انگ مردانه داشته است ولي مواد افيوني مانند شيشه چون نوظهور هستند، انگ مردانه ندارند و زنان بيشتر به سمت مصرف اين مواد گرايش نشان مي‌دهند.» علاوه بر آن برخي خواص اين مواد افيوني مثل کاهش اشتها و وزن و افزايش اعتماد به نفس و جسور شدن از دلايلي است که زنان بيشتر از مردان به شيشه تمايل نشان مي‌دهند. نکته قابل‌توجه ديگر آن است که چنين مواد مخدري سبب افزايش ميل جنسي مي‌شود و همسران يا مرداني که زنان با آنها زندگي مي‌کنند، آنها را تشويق به استفاده از اين ماده مخدر خطرناک مي‌کنند.» دکتر مکري اين تصورات را بي‌اساس مي‌داند و تاکيد مي‌کند: «اوايل استفاده از شيشه، کاهش وزن رخ مي‌دهد، اما نکته مهم اينجاست که مصرف شيشه، سبب تحليل رفتن اندام‌ها مي‌شود و تحليل رفتن اندام‌ها با لاغر شدن تفاوت مي‌کند. علاوه بر اين برخي افراد تصور مي‌کنند با مصرف شيشه، اضطراب و استرس‌شان کاهش پيدا مي‌کند در صورتي که نوعي اعتماد به نفس کاذب در فرد مصرف‌کننده ايجاد مي‌شود و آنها تصور مي‌کنند با دل و جرات شده‌اند و مي‌توانند در جمع بي‌محابا خودشان را بروز دهند.»

معاون آموزشي مرکز ملي مطالعات اعتياد در مورد عوارض جسمي مصرف شيشه توضيح مي‌دهد: «مصرف شيشه سبب مي‌شود بافت پروتئيني بدن تحليل برود و متابوليسم را تبديل به کاتابوليسم مي‌کند به گونه‌اي که بدن فرد فرو مي‌ريزد. همچنين شيشه بر سيستم خون‌رساني بدن تاثير مي‌گذارد و آن را مختل مي‌کند.» به گفته دکتر مکري، شيشه روي پوست تاثير مي‌گذارد و ترميم بافت‌ها را با مشکل مواجه مي‌کند. از سويي ديگر افرادي که شيشه مصرف مي‌کنند، زخم‌هاي بدنشان بسيار دير بهبود پيدا مي‌کند.


وجود علايم روان‌پريشي در مصرف‌كنندگان شيشه

دکتر باقر صابري‌زفرقندي، معاون درمان ستاد مبارزه با موادمخدر شيشه را جزو داروهاي محرک تقسيم‌بندي مي‌کند و در مورد عوارض روحي آن مي‌افزايد: «شيشه به‌صورت مستقيم بر مغز و اعصاب مرکزي تاثير مي‌گذارد و تغييراتي شبيه اختلالات روان‌پريشي در فرد مصرف‌کننده ايجاد مي‌کند.» دکتر زفرقندي توضيح مي‌دهد: «وجود علايم روان‌پريشي در فرد مصرف‌کننده و عدم کنترل روي فکر و رفتار از مهم‌ترين تاثيرات روحي مصرف شيشه در افراد است و در حال حاضر گزارش‌هاي رسيده از بيمارستان‌هاي کشور حاکي از آن است که برخلاف يافته‌هاي علمي، ماندگاري علايم روان‌پريشي بعد از مصرف دارو بيشتر از حد انتظار است.» وي با بيان اينکه آمار دقيقي از مصرف‌کنندگان شيشه در بين زنان وجود ندارد، ادامه مي‌دهد: «برحسب گزارش‌هاي رسيده مصرف شيشه نسبت به گذشته در بين زنان بيشتر شده و در آرايشگاه‌هاي زنانه با توصيه اطرافيان مورد سوءمصرف قرار مي‌گيرد.» مديرکل سابق اداره سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت يکي از دلايل اصلي گرايش زنان به شيشه را تبليغات گمراه‌کننده عنوان مي‌کند و مي‌گويد: «تبليغات گمراه‌کننده زيادي در مورد مصرف شيشه صورت مي‌گيرد و زنان را به استفاده از آن تشويق مي‌کند. يکي از اين تبليغات، داشتن خواص لاغري شيشه است.» دکتر مکري نيز با بيان اينکه 3/1 تخت‌هاي روان‌پزشکي را مصرف‌کنندگان شيشه اشغال کرده‌اند، توضيح مي‌دهد: «مصرف شيشه تمام علايم روان‌پزشکي مانند افسردگي، اضطراب، جنون و پرخاشگري را در فرد ايجاد مي‌کند و فرد معتاد پس از مدتي به اختلال شخصيت و حافظه دچار مي‌شود.» معاون آموزشي مرکز ملي اعتياد به نکته تکان‌دهنده‌اي در مورد مصرف شيشه اشاره مي‌کند: «بسياري از جرم‌هايي که در جامعه رخ مي‌دهد به دليل استعمال شيشه است، بنابراين مصرف شيشه، علاوه بر تاثيراتي که بر سلامت افراد مي‌گذارد، امنيت جامعه را نيز مختل مي‌کند.»


ترك و درمان شيشه دشوار است

تفاوت عمده‌اي كه شيشه با ساير موادمخدر دارد، اين است كه شيشه انرژي‌اي كاذب به مصرف‌كننده مي‌دهد و معمولا آدم‌هاي افسرده براي آنكه حال بهتري داشته باشند به سمت مصرف شيشه گرايش پيدا مي‌كنند. دكتر هومن نارنجي‌ها، كارشناس پيشگيري و درمان مركز تحقيقات سوءمصرف و وابستگي مواد دانشگاه علوم بهزيستي با بيان اين تفاوت توضيح مي‌دهد: «دلايل متعددي براي گرايش به مصرف شيشه از جمله افزايش انرژي، تقويت روابط جنسي، شادابي، لاغري و شب‌ نخوابيدن وجود دارد بنابراين نمي‌توان گفت به طور ميانگين سن شروع مصرف شيشه در كشور چه سني است.» دكتر نارنجي‌ها ورود شيشه در كشور را از سال 81 ذكر مي‌كند و مي‌گويد: «از آن زمان تاكنون مصرف شيشه به دليل كاهش قيمت، نبود اطلاع‌رساني و نبود قوانين مرتبط، افزايش پيدا كرده است.» وي با اشاره به روند رو به رشد مصرف شيشه بين زنان ادامه مي‌دهد: «از آنجايي كه با مصرف شيشه، فرد دچار رفتارهاي هيجاني، پرخاشگري و عصبانيت‌هاي غيرقابل‌كنترل مي‌شوند، احتمال وقوع جرم بسيار بالاست.» بسياري از افراد، از عوارض مصرف مواد مخدر آگاه هستند، اما فقط براي تجربه و كنجكاوي به سراغ آن مي‌روند و تصور مي‌كنند با يك بار مصرف، معتاد نمي‌شوند. دكتر نارنجي‌ها، نكته مهم مصرف شيشه را وابستگي به آن در اولين مصرف مي‌داند و تاكيد مي‌كند: «بسياري از افراد در همان مصرف اوليه شيشه به آن وابسته مي‌شوند. اين در حالي است كه ترك و درمان معتادان به شيشه بسيار دشوار و هزينه‌بر است.» معاونت سابق فرهنگي ستاد مبارزه با موادمخدر مي‌افزايد: «بر اساس تحقيقات انجام‌شده در شهر تهران، حدود 40 درصد معتادان به شيشه قبل از مصرف، سابقه اعتياد به موادمخدر ديگري را نداشتند و 60 درصد آنها قبل از مصرف شيشه به مورفين و مواد ديگر اعتيادآور وابسته بودند.»


چه بايد كرد؟


ماده اصلي تشكيل‌دهنده شيشه آمفتامين، مت‌آمفتامين و برخي داروهاي ضدحساسيت است كه در لابراتوارهاي داخلي توليد مي‌شود و بسياري از افراد را به كام مرگ مي‌برد. دكتر نارنجي‌ها به اين نكته اشاره مي‌كند و معتقد است كاهش قيمت شيشه يكي از دلايل افزايش مصرف آن است: «پيش از اين هر كيلوگرم شيشه 200 ميليون تومان به فروش مي‌رسيد اما در حال حاضر به كيلويي 7 تا 8 ميليون رسيده است.» دكتر صابري زفرقندي نيز با اشاره به همين نكته مي‌گويد: «توزيع آسان اين ماده افيوني و درآمدزايي فوق‌العاده آن، سبب افزايش مصرف آن شده است بنابراين يكي از راهكارهاي اساسي مقابله سخت، پيوسته و انتظامي با سوداگران است به گونه‌اي كه فضا براي چنين افرادي به شدت ناامن شود.» وي به اقدامات ديگر كشورها نيز اشاره مي‌كند: «بسياري از كشورها كه در زمينه مبارزه با مواد مخدر موفق بودند، در كنار آموزش و اطلاع‌رساني، سرمايه‌گذاري جدي براي مقابله با توزيع مواد مخدر انجام داده‌اند.» دكتر مكري به درمان معتادان به شيشه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «درمان علايم روان‌پزشكي مصرف شيشه ممكن است چند سال به طول بينجامد، از اين‌رو آگاه‌سازي دولتمردان در زمينه روان درماني بسيار اهميت دارد، بنابراين لازم است هزينه‌هاي روان‌درماني آنها تحت‌پوشش بيمه قرار بگيرد.» معاون آموزشي مركز ملي مطالعات اعتياد با بيان اينكه احتمال وقوع بسياري از جرايم با مصرف شيشه امكان‌پذير است، تاكيد مي‌كند: «هر چه براي پيشگيري و درمان اعتياد به شيشه سرمايه‌گذاري شود، امنيت جامعه افزايش مي‌يابد و رسانه‌هاي جمعي در كنار آموزش و پرورش در آگاه‌سازي جامعه بسيار موثر خواهند بود.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.28774s, 18q