اختلاف سن دختر و پسر مانع ازدواج نيست

۱۳۸۹/۰۹/۲۰ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 21980
سلامت نیوز:رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور گفت: در صورتي كه شرايط كفويت و صلاحيت‌هاي كافي براي ازدواج مهيا باشد، اختلاف سن نمي‌تواند مانع ازدواج باشد.

غلامعلي افروز در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت:‌ در ارتباط با مسئله ازدواج و اختلاف سن دختر و پسر داوطلب ازدواج بايد در نظر داشت كه در شرايطي كه هر دو داوطلب از ويژگي‌هاي لازم، صلاحيت‌ها و كفايت‌هاي كافي براي زوجيت برخوردار باشند، اختلاف سن دختر و پسر نمي‌تواند مانع عقد زوجيت شود.

وي افزود: به عنوان مثال در شرايطي كه دختر و پسر هم‌سن يا بزرگتر و كوچكتر باشند چنانچه هر 2 نفر از كفايت‌هاي لازم برخوردار باشند، از نظر بلوغ عقلاني و هر در دو داراي تعهد و قدرت پذيرش مسئوليت اجتماعي در باشند و شناخت و معرفت متقابل حاصل شده باشد، بدون دليل منطقي و شرعي و صرف اختلاف سن نمي‌توان اعلام مخالفت كرد.

افروز تصريح كرد: نكته قابل توجه در ازدواج، احراز شناخت و معرفت متقابل و اطمينان از ميزان كفويت و همفكري و همدلي در آرمان ازدواج يعني رسيدن به آرامش و فلاح است كه البته بايد به دور از غلبه احساسات و هيجانات حاكم بر نفسانيات و توجه به بلوغ عقلاني و قدرت تعهد و پذيرش مسئوليت اجتماعي باشد.

وي ادامه داد: انديشه اصلي در ازدواج بهنگام و پيشگيري از آسيب‌هاي فردي و فرهنگي، تأكيد بر اعتلاي فرهنگ زوجيت در بستر انديشه و ارزش‌هاي اسلامي است و بديهي است كه در اين انديشه، زوجيت شرعي و منطقي جوانان واجد شرايط و همراه با شناخت مطلوب متقابل، لزوماً به معناي تشكيل خانواده مستقل و جداگانه و زندگي مشترك زودهنگام نيست.

اين متخصص روانشناسي با بيان اينكه زوجيت مي‌تواند جداي از مسئله عروسي و تشكيل خانواده مجزا مورد توجه باشد گفت: به سخن ديگر رعايت يك فاصله معقول براي احراز آمادگي‌هاي لازم توسط زوج‌هاي جوان، به خصوص آقايان، مي‌تواند بين عقد زوجيت تا عروسي و تشكيل خانواده جديد و مجزا مورد توافق قرار گيرد و اين فاصله مي‌تواند يك روز، يك هفته، يك ماه، يك سال، 3 تا 5 سال و بعضاً بيشتر باشد.

وي ادامه داد: براي پيشگيري از تزلزل نظام خانواده و بالا رفتن آمار طلاق و جدايي در بين زوج‌هاي جوان نيز بايد دقت داشت كه امر زوجيت شرعي پس از شناخت كافي، معرفت، بينش عميق متقابل به دور از احساسات زودگذر و غليان هيجانات و كشش‌هاي نفساني صورت پذيرد و از تحميل هزينه‌هاي غير ضروري و مجبوركردن جوانان به ويژه آقايان به برپايي جشن عروسي زودهنگام و تشكيل خانواده‌ مجزا با تقابل هزينه‌هاي فوق‌العاده و بعضاً مقروض‌شدن، چند پيشه‌شدن و تحمل همزمان فشارهاي كاري و فكري و رواني اجتناب شود.

افروز گفت: همه سخن در اين است كه زوجيت‌ها بايد حساب‌شده باشد و تشكيل خانواده مستقل و جداگانه نيز بايد حساب‌شده و به دور از فشار و اجبار صورت گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
تقی زاده
سلام
دختری هستم که قرار است با پسری که 3 سال ازمن کوچک است ازدواج کنم بسیار به هم دیگر علاقه داریم و من از نظر اخلاقی و ایمانی و به علت اعتمادی که به ایشان دارم مایلم با ایشان ازداواج کنم .ولی اخیرا به دلیل سخن های یکی از استادانم مبنی براینکه به دلایلی سن پسر باید از دختر بیشتر باشد خواه ناخواه دچار استرس و کمی هم افسردگی شده ام و این استرس رابطه ی مرا نیز با نامزدم مختل کرده لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه می توانم این نگرانی های بی مورد را از خودم دور کنم
2.73477s, 19q