تجميع صندوق‌هاي بيمه در 17شهر و ارايه خدمات درماني يكسان

۱۳۸۹/۰۹/۲۰ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 21995
سلامت نیوز:رييس مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت با اشاره به توافق‌هاي صورت گرفته ميان وزارت رفاه و صندوق‌هاي بيمه براي تجميع منابع به صورت مجازي به منظور اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرها، گفت: در اين شهرها دفترچه‌هاي بيمه پزشك خانواده با تصوير«بوعلي سينا» توزيع و خدمات بهداشتي درماني يكسان ارايه مي‌شود.

دكتر محمد شريعتي، در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به انعقاد تفاهمنامه اوليه ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه براي اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع در شهرها، اظهار داشت: پس از انعقاد تفاهمنامه اوليه، طي شش ماه گذشته دستورالعمل اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرها با همكاري وزارت رفاه به صورتي دقيق طراحي شد و در حال ابلاغ به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي است.

وي با اشاره به آغاز اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع از 17 شهر سه استان سيستان و بلوچستان، چهارمحال و بختياري و خوزستان، ادامه داد: در برخي از اين شهرها مشكلاتي در عقد قرارداد با تيم سلامت وجود داشت به طوري كه به دليل موانع قانوني يكسري از شهرها در نحوه قراردادها مشكلات و ابهاماتي داشتند كه با ابلاغ دستورالعمل مربوطه اين مشكلات به زودي برطرف مي‌شود. با برطرف شدن اين مشكلات، منتظر اجراي كامل برنامه پزشك خانواده در شهرهاي منتخب هستيم.

به گفته شريعتي، وزارت رفاه و صندوق‌هاي بيمه به اين توافق رسيده‌اند كه براي اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرها، به صورت مجازي منابع خود را تجميع كنند. به اين ترتيب صندوق‌هاي بيمه در اين 17 شهر منتخب به صورت مجازي تجميع شده‌اند. بر اين اساس دفترچه‌هاي بيمه در اين 17 شهر يكسان مي‌شود و تمام ساكنان اين شهرها تحت پوشش خدمات يكسان قرار مي‌گيرند.

وي به مصوبه مجلس شوراي اسلامي براي تجميع بيمه‌ها طي برنامه پنجم توسعه، ادامه داد: بخشي از دفترچه‌هاي بيمه براي اجراي برنامه پزشك خانواده در اين 17 شهر چاپ شده و بخشي هم در چال چاپ و توزيع است. طرح اين دفترچه‌ها به تصوير «ابوعلي سينا»، پرچم ايران و عنوان برنامه پزشك خانواده منقش شده است.

وي ارتقاي سطح سلامت و كاهش پرداخت از جيب مردم را از فوايد اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع در شهرها عنوان كرد و گفت: با اجراي اين برنامه، استفاده نابجا از دارو و خدمات پاراكلينيكي نيز كاهش مي‌يابد. بنابراين عوارض ناخواسته دارو و خدمات پاراكلينيكي كاهش يافته و دوباره‌كاري‌ها از بين مي‌رود. همچنين همزمان با اجراي برنامه پزشك خانواده شهري، استفاده از اطلاعات و پرونده سلامت افراد براي اقدامات تشخيصي درماني انجام خواهد شد و اين امر در جلوگيري از هر نوع اشتباه در تجويز دارو و ديگر خدمات بهداشتي - درماني بسيار موثر است.

رييس مركزتوسعه شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت، گفت: با اجراي اين برنامه پرداخت‌ها در نظام سلامت قانونمندمي‌شود و تمام ذينفعان از الگوي جديد اين برنامه بهره‌مند خواهند شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.09331s, 18q