بلوغ زودس و يائسگي ديررس خطر سرطان تخمدان را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۹/۰۹/۲۰ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 21997
بلوغ زودس و يائسگي ديررس خطر سرطان تخمدان را افزايش مي‌دهد
سلامت نیوز:يك متخصص زنان گفت: بلوغ زودس و يائسگي ديررس خطر سرطان تخمدان را افزايش مي‌دهد و مصرف قرص‌‌هاي ضدبارداري ممكن است، در كاهش اين نوع سرطان نقش داشته باشد.

فاطمه لالوها در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: رشد بدخيم و غيرطبيعي سلول‌هاي تخمدان موجب ايجاد سرطان تخمدان مي‌‌شود كه در سنين مختلف از قبل از بلوغ، دوران بارداري و پس از يائسگي ديده مي‌‌شود.

وي گفت: سرطان‌‌هاي تخمدان بسيار متعدد و متنوع هستند و شدت رشد و سرعت بيماري بر حسب نوع سرطان تخمدان متفاوت است و ممكن است در سن بعد از بلوغ ايجاد ‌شود.

اين متخصص زنان افزود: شايع‌‌ترين سن ابتلا به سرطان حدود 40 تا 50 سالگي است و بدخيمي‌هاي تخمدان بعد از 65 سالگي رخ مي‌‌دهد. همچنين ارتباط ژنتيك و ارثي در برخي انواع سرطان تخمدان وجود دارد. بنابراين اگر در مادر يا خواهر يك زن سابقه سرطان تخمدان وجود داشته باشد، خطر ابتلا در اين فرد بيشتر از ساير افراد است.

لالوها گفت: چاقي و مصرف غذاهاي چرب هم در افزايش سرطان‌‌هاي مختلف از جمله سرطان تخمدان مؤثر است. همچنين سرطان تخمدان در زناني كه زايمان نداشته‌اند بيشتر از كساني است كه بارداري و زايمان داشته‌‌اند.

وي افزود: بلوغ زودس و يائسگي ديررس هم خطر اين سرطان را افزايش مي‌دهد. البته مصرف قرص‌‌هاي ضدبارداري ممكن است، در كاهش سرطان تخمدان نقش داشته باشد و كساني كه از قرص‌‌هاي ضدبارداري استفاده مي‌‌كنند كمتر به اين سرطان مبتلا شوند.

اين متخصص زنان اضافه كرد: قرص‌‌هاي ضد بارداري براي پيشگيري از سرطان تخمدان هم كاربرد دارد. خطر ابتلا به اين نوع سرطان در بيماراني كه قرص‌‌هاي ضد بارداري خوراكي مصرف كرده‌اند، به نسبت كساني كه از داروهاي ضد بارداري استفاده نمي‌‌كنند، كمتر است. بارداري و زايمان هم به كاهش شيوع آن كمك مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14084s, 18q