اجراي طرح تربيت 6 هزار كاردان بهداشت دهان و دندان در مراكز بهداشتي درماني كشور

۱۳۸۹/۰۹/۲۰ - ۱۴:۳۲ - کد خبر: 22004
سلامت نیوز:رييس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، از اجراي طرح تربيت 6 هزار كاردان بهداشت دهان و دندان براي ارائه خدمات بهداشتي در مراكز بهداشتي درماني كشور خبر داد.

به گزارش  (ايسنا)، محمد حسين خوشنويسان در حاشيه مراسم افتتاح نخستين واحد سيار دندان پزشكي مدارس كشور در كاشان در جمع خبرنگاران گفت: اين طرح در راستاي اهميت و ضرورت تقدم امر پيشگيري بر درمان و ارائه خدمات بهداشت دهان و دندان مراكز بهداشتي درماني كشور به جمعيت 12 ساله‌ها به عنوان گروه مبناي سلامت هر جامعه اجرا مي‌شود.

وي افزود: در مرحله دوم اين طرح قرار است تعداد كاردان‌ها به 12 هزار نفر افزايش يابد تا با حضور در مدارس كشور خدمات پيشگيري از بيماري‌هاي دهان و دندان را براي دانش آموزان ارائه دهند.

خوشنويسان افزود: اين كاردان‌ها مي‌توانند كارهاي معاينه و غربالگري گروه‌هاي هدف، استفاده از فيشور سيلانت براي كودكان و وارنيش فلورايد براي گروه سني 3 تا 6 سال، آموزش بهداشت دهان و دندان بر روي گروه‌هاي هدف (زنان باردار، افراد سالمند، بيماران ديابتي و خاص) و تشخيص مراجعه افرادي كه بايد به دندان پزشك مراجعه كنند را انجام دهند.

وي گفت: بيش از يكصد سال است كه روش‌هاي علمي پيشگيري از بيماري‌هاي دهان و دندان به اثبات رسيده و در دين مبين اسلام نيز بسيار بر آنها تاكيد شده است، اما اين روش‌ها توسط مردم به كار نمي رود.

وي افزود: مسواك زدن يكي از سفارشات واضح دين اسلام است و اگر اين سفارش به درستي توسط مردم انجام شود از بروز بسياري از بيماري‌هاي دنداني پيشگيري مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.62605s, 18q