استفاده نابجا از چسب نگهدارنده دندان مصنوعي باعث تخريب لثه مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۰ - ۱۴:۳۸ - کد خبر: 22006
سلامت نیوز:يك جراح و متخصص لثه گفت: استفاده نابجا از چسب نگهدارنده دندان مصنوعي باعث تخريب لثه مي‌شود اين در حاليست كه برخي افراد براي افزايش گيردندان مصنوعي، زير آن پنبه قرار مي‌دهند که اين عمل نيز باعث تخريب استخوان نگهدارنده دست دندان در درازمدت مي‌شود.

دكتر رضا فكرآزاد در گفت وگو با  ايسنا، افزود: دندانپزشك، دندان مصنوعي را بايد بگونه‌اي بسازد كه در دهان به خوبي گير داشته و در جاي خود محکم باشد البته استفاده از اين چسبها ممكن است به افرادي كه دچار تحليل استخوان آلوئول فک هستند، کمک كند ولي اين كار يک درمان قطعي نيست و بايد چاره‌اي انديشيد.

وي در ادامه گفت: بسياري از اين افراد گير لازم براي دست دندان خود را مي‌توانند با کارگزاري و کاشت چند ايمپلنت در فک جبران کنند يا با مراجعه به متخصصان لثه، جراحي فک و صورت و پروتزهاي دنداني به صورت يک درمان تيمي با يک برنامه درماني مشخص از جمله جراحيهاي پيش از پروتز ويا با انجام عمل پيوند و بازسازي استخوان نگهدارنده دست دندان، مشكل تحليل بيش از اندازه تحليل استخوان آلوئول فک را برطرف کنند.

اين جراح و متخصص لثه تاكيد كرد: کاهش ارتفاع استخوان فک الزاما" با بالارفتن سن افزايش نمي‌يابد چرا كه اگر دندانها در حفره دهان باشند اين تحليل به ندرت رخ مي‌دهد. اگر به محض از دست دادن دندانها درمان مقتضي چون کاشت ايمپلنت و يا جايگزيني مناسب با پروتزهاي دنداني صورت گيرد، کاهش ارتفاع استخوان فک بسيار به تعويق مي‌افتد.

فكرآزاد در پايان گفت: يك فرد در سنين بسيار پايين ممكن است به علت بيماري لثه يا پريودنتال لثه دچار اين مساله شود. در اين شرايط درمان بيمار با پيچيدگي خاصي همراه مي‌شود بنابراين براي جلوگيري از اين آسيبها، مراجعه ادواري به متخصصان لثه در دوره‌هاي شش ماهه به منظور تشخيص و درمان به موقع بيماري‌هاي لثه مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.04265s, 18q