آلودگي هوا موجب افت تحصيلي دانش‌آموزان مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 22013
آلودگي هوا موجب افت تحصيلي دانش‌آموزان مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز شهرام خرازي‌ها  با بيان اينكه تأثيرات سوء آلودگي هوا بر سلامت روان انسان غيرقابل انكار است اظهار داشت: متأسفانه در اين زمينه تحقيقات و پژوهش‌هاي اندكي در سطح جهان صورت گرفته و يافته‌هاي علمي مبتني بر شواهد كم است به طوري كه در داخل كشور حجم اين پژوهش ها در حد هيچ است و ضرورت دارد در شرايط فعلي هر چه سريع‌تر يك تيم تحقيقاتي در اين زمينه وارد عمل شود و اثرات آلودگي هوا بر سلامت شهروندان را بسنجد.

وي خاطرنشان كرد: معمولاً توجه سياستگذاران و برنامه‌ريزان معطوف به تاثيرات جسمي آلودگي هوا است چون اين تاثيرات نمود بيروني به صورت سرفه، سوزش چشم، تنگي نفس و غيره دارند و قابل مشاهده هستند؛ در حالي كه آلودگي هوا يك عامل پنهان و بسيار مخفي مولد استرس و تشديدكننده بسياري از بيماري‌هاي رواني است.

خرازي‌ها با بيان اينكه اين ماهيت پنهاني نبايد سبب غفلت مسئولان و برنامه‌ريزان شود افزود: آلودگي هوا مي‌تواند سبب افزايش اضطراب، عدم تمركز، فقدان دقت، تشديد افسردگي، افزايش پرخاشگري، كاهش تمايلات جنسي، نقصان موقت حافظه، ضعف در يادگيري، سردرد، پرخوابي، احساس خواب آلودگي در طول روز و حين بيداري، كاهش اشتها، افزايش تحريك‌پذيري، كاهش تطابق رواني با محيط آلوده، كاهش سازگاري در مواجهه با شرايط جديد، افت عملكرد، كم‌حوصلگي و كاهش بازده كاري شود.

خرازي‌ها در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: آلودگي هوا از ميزان نورخورشيد مي‌كاهد كه اين مسئله به تشديد برخي از انواع افسردگي بالاخص افسردگي فصلي مي‌انجامد. همچنين احساسي مشابه دلمردگي حين غروب خورشيد در طول روزهاي آلوده به برخي از شهروندان دست مي‌دهد و ممكن است اين تصور براي آنها پيش بيايد كه بيهوده دچار اندوه شده‌اند بدون آنكه متوجه باشند كه علت اين غمگيني تغيير شرايط جوي است.

وي گفت: ورزشكاران، دانش‌آموزان و سالمندان از جمله گروه‌هايي هستند كه سلامت روانشان بيش از ديگر گروه‌ها تحت تأثيرات سوء آلودگي هوا قرار مي‌گيرد چرا كه ورزشكاران ممكن است روحيه مبارزه و جنگندگي، تمركز حواس حين مسابقه و انگيزه براي بردن و پيروزشدن را از دست بدهند.

خرازي‌ها گفت: اين احتمال وجود دارد كه دانش‌آموزان مقطع ابتدايي و راهنمايي به علت عدم تمركز و نقصان دقت و كاهش اكسيژن رساني به مغز نتوانند تكاليف درسي خود را آنچنان كه بايد و شايد انجام دهند و دچار افت تحصيلي شوند.

وي تأكيد كرد: هم امتحان يك رخداد استرس‌زا است و هم آلودگي هوا. لذا بديهي است كه در چنين شرايطي برگزاري امتحانات بايد به روز‌هايي موكول شود كه هوا كاملاً از شرايط بحراني آلودگي خارج شده است.

مدير گروه سلامت رواني-اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي تهران يادآور شد: برخي از سالمندان در شرايط اضطراري آلودگي هوا دچار افت موقت و كوتاه مدت حافظه مي‌شوند كه در پي اين مشكل ممكن است داروهايشان را سر موقع مصرف نكنند به ويژه كهنسالان مبتلا به ديابت، صرع يا فشار خون كه بايد حتماً سر ساعت مقدار مشخصي دارو مصرف كنند. لذا اعضاء خانواده اين قبيل افراد بايد ساعات مصرف دارو را به موقع متذكر شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.65698s, 18q