90 درصد مشكلات بيمارستاني به علت خطاهاي مديريتي است

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 22014
90 درصد مشكلات بيمارستاني به علت خطاهاي مديريتي است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس  مسعود ياوري امروز در دومين سمينار حاكميت خدمات باليني كه در تالار امام خميني(ره) دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد اظهار داشت: حاكميت خدمات باليني بر اساس فعاليت‌هاي صحيح در زمان و مكان مناسب اطلاق مي‌شود كه از يك سال و نيم قبل از طرف وزارت بهداشت به بيمارستان‌ها ابلاغ شده كه در اين راستا كميته‌هاي مربوطه نيز در هر بيمارستان‌ تاكنون ايجاد شده است.

وي گفت: ارتقا كيفيت درماني و افزايش رضايت بيمار از اولويت‌ها و اهداف حاكميت خدمات باليني محسوب مي‌شود كه در اين راستا رؤسا و مسئولان بيمارستان‌ها موظف شده‌اند پروتكل‌ها و برنامه‌هاي خود را بر اساس برنامه‌هاي حاكميت خدمات باليني به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ارائه كند.

ياوري افزود: حاكميت خدمات باليني به نوعي بازگو كننده اين امر است كه مي‌توان با امكانات موجود و بدون افزايش هزينه‌ها رضايت بيماران را ارتقا داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اظهار داشت: حاكميت خدمات باليني در هر كشور سيستم‌هاي خاصي دارد و در كشور ما نيز بر اساس ابلاغ وزارت بهداشت حاكميت خدمات باليني در بيمارستان‌ها بايد بر اساس 7 مؤلفه و دستور خاص كه معتقديم بهترين روش نيز است اجرا شود.

ياوري تصريح كرد: بر اساس آمارهاي بهداشتي آمريكا 90 درصد از خطاها در بيمارستان‌ها به دليل خطاهاي مديريتي و پروتكل‌ها و سيستم‌هاي نامناسب است و برخلاف واقعيت‌ها كه تصور مي‌شود خطاهاي درماني بيشتر مربوط به پزشكان و پرستاران است اين خطاها بيشتر مربوط به مديران و سيستم‌هاي نامناسب است كه در كشور ما نيز متعاقباً اين خطاها نيز صورت مي‌پذيرد.

وي با بيان اينكه از 3 ماه گذشته تمام مراكز درماني موظف شده‌اند تا برنامه‌هاي حاكميت خدمات باليني را در بيمارستان‌ها اجرا كنند گفت: مسئولان بيمارستان‌ها بايد پس از گذراندن اين دوره‌هاي حاكميت خدمات باليني ايمني بيمار و خطاها را بررسي كنند و با اين موارد نيز مقابله شود.

ياوري با اشاره به اينكه بيشترين دلايل خطاهاي پزشكي مربوط به استرس و مشغله‌هاي فكري كادر پزشكي است تصريح كرد: بر اساس آمارهايي كه در كشورهاي پيشرفته همچون آمريكا تهيه شده است 45 درصد خطاهاي درماني « خطاهاي نزديك به پزشكي» است. اين خطاها نيز 70 درصد تكرار شونده هستند كه اجراي حاكميت خدمات باليني در رفع اين خطاها مي‌تواند بسيار تأثير‌گذار باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.47921s, 19q