ويتامين B6 در حفظ غشاي سلول‌هاي عصبي مؤثر است

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 22015
به گزارش سلامت نیوز مريم مراداف ، افزود: ويتامين B6 به عنوان يك ويتامين بسيار ضروري براي ورزشكاران از اهميت زيادي برخوردار است.

وي گفت: ويتامين B6 در متابوليسم مواد غذايي حاوي كربوهيدرات دخالت دارد. اين كار را با دخالت در متابوليسم گليكوژن انجام مي‌دهد و مي‌تواند باعث آزادسازي گلوكز از منابع گليكوژني براي سوخت و ساز بدن و توليد انرژي شود.

اين متخصص تغذيه افزود: متابوليسم چربي‌ها كه اين تأثير خود را از طريق تسريع در پديده تغيير و تبديل چربي‌ها، ذخيره سازي و مصرف اسيدهاي چرب ضروري اعمال مي‌كند.

مراداف گفت: ويتامين B6 در متابوليسم پروتئين‌ها نقش بسيار مهم و چشمگير دارد. اين ويتامين تشكيل دهنده اختصاصي كوآنزيمي است كه در واكنش‌هاي مهم متابوليسم پروتئين‌ها مؤثر است.

وي افزود: ويتامين B6 در حفظ سلول‌هاي عصبي و غشاي آنها كه ميلين نام دارد، مؤثر است و همزمان هم در ساخت و هم در تجزيه پروتئين‌ها ايفاي نقش مي‌كند.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: مهمترين نقشي كه اين ويتامين دارد اين است كه بدن را براي دريافت بالاي پروتئين كه از نيازهاي اصلي رژيم روزانه يك فرد ورزشكار است، آماده مي‌كند.

مراداف در گفت‌و‌گو با  فارس  افزود: با توجه به نقش‌هاي متعدد ويتامين B6 در متابوليسم مواد مغذي و خصوصاً پروتئين‌ها، در صورتي كه ميزان بالائي از پروتئين‌ها در روز دريافت شود، به تبع آن نياز به ويتامين B6 هم افزايش مي‌يابد و بر اثر دريافت بالاي پروتئين و عدم توجه به افزايش نياز به اين ويتامين، فرد دچار كمبود ويتامين B6 و عوارض ناشي از اين كمبود شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14021s, 18q