رشد قدي در سن 25 سالگي متوقف مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 22018
به گزارش سلامت نیوز احمدرضا درستي مطلق در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: بهترين رشد قدي بين 8 تا 15 سالگي اتفاق مي‌افتد. امروزه تبليغات زيادي در دنيا و از جمله در كشور ايران درباره احتمال افزايش دادن قد جوانان به چشم مي‌خورد كه با توجه به اينكه پس از بسته شدن استخوان‌ها احتمال افزايش قدي وجود نخواهد داشت، توخالي بودن چنين ادعاهايي مشخص است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: برخي از افراد سودجو مدعي مي‌شوند كه با تزريق برخي هورمون‌ها يا ديگر مواد، از ترشح استروژن در بدن دختران نوجوان جلوگيري شده و در نتيجه به مدت زمان رشد قدي آنها افزوده مي‌شود.

درستي مطلق گفت: اين نكته نيز از نظر علمي هنوز مورد اثبات قرار نگرفته و استفاده از اين مواد ممكن است ضررها و لطمات جبران ناپذيري را به بدن دختران وارد سازد. يادآوري مي‌شود كه پس از اتمام دوران رشد و بسته شدن اپي فيز (محل زايش) استخوان‌هاي دراز، احتمال رشد قدي به طور كامل از بين مي‌روند.

وي اضافه كرد: استفاده نابجا و نادرست از مكمل‌هاي غذايي اعم از ويتامين‌ها، املاح و پروتئين‌ها يا كربوئيدرات‌ها چه به منظور افزايش رشد قدي و چه براي بدنسازي بدون مشاوره با متخصص تغذيه ممكن‌ است علاوه بر اينكه نتايج دلخواه را به ارمغان نياورد، موجب لطمه زدن به سلامت، رشد و نمو افراد در حال رشد هم بشود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: يادآوري مي‌شود كه بسياري از املاح در جذب با يكديگر رقابت دارند و مصرف نا به جاي مكمل يك ماده به جذب ملح ديگري لطمه وارد مي‌آورد.

درستي افزود: مصرف زياد بسياري از املاح و ويتامين‌ها مسموميت زا و مختل كننده نظم بدن بوده و قابل توصيه نيستند. صدمات و لطماتي كه با اتخاد رژيم‌هاي نامناسب كه موادي را كم يا زياد به بدن برسانند، ايجاد مي‌شود بسيار قابل اهميت و گاه غير قابل جبران است.

وي اضافه كرد: ضايعاتي كه بر كبد، كليه، دستگاه‌هاي حياتي بدن از جمله سيستم عصبي و دستگاه قلب و عروق ممكن است، تحميل شود بايد كاملاً مورد عنايت باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44153s, 18q