سرماخوردگي و عفونت گوش در كودكان باوالدين سيگاري بيشتراست

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 22024
سلامت نیوز:دود ناشي از سيگار تحميلي، خطرات جدي را بويژه براي كودكان و افراد خانواده‌ فرد سيگاري كه در تماس دائم با اين دود هستند در بر دارد. استنشاق غيرداوطلبانه دود ناشي از سوختن سيگار به معني «سيگاري تحميلي بودن» است.

به گزارش  ايسنا، شخصي كه با افراد سيگاري زندگي مي‌كند و در معرض دود سيگار قرار مي‌گيرد، مانند اين است كه سالانه 80 نخ سيگار كشيده باشد و در اصل يك چهارم ميزان نيكوتين سيگارهاي استفاده شده روزانه را وارد بدن خود مي‌كند.

سيگاري تحميلي شخصي است كه به صورت غيرداوطلبانه در معرض دود سيگار ديگران باشد.


عوارض دود سيگار براي كودكان قبل و بعد از تولد چيست؟

عوارض دود سيگار براي كودكان از زمان بارداري آغاز مي‌شود. يعني زماني كه دستگاه تنفس هنوز به طور كامل شكل نگرفته است و در طي اين دوران با استعمال هر نخ سيگار توسط مادر و يا اطرافيان، اثرات جانبي زيادي در جنين به وجود مي‌آيد.

استعمال سيگار در طول بارداري عوارض زيادي از جمله مرده‌زايي، سقط خود به خود، مرگ جنين، مرگ در دوران نوزادي و مرگ ناگهاني نوزاد را سبب مي‌شود. همچنين وزن نوزادان مادران سيگاري حدود 170 تا 200 گرم كمتر از نوزادان مادران غير سيگاري است.

بروز برونشيت و عوارض تنفسي در سال اول زندگي در كودكاني كه يكي از والدين آن‌ها سيگار مي‌كشند شايع‌تر است. ميزان بروز سرماخوردگي، عفونت گوش مياني، گلو درد و گرفتگي صدا در كودكاني كه والدين سيگاري دارند، بيش از كودكاني است كه والدين غيرسيگاري دارند.

اگر مصرف سيگار به همين ترتيب ادامه يابد، 150 ميليون كودك در جهان به علت عوارض ناشي از دود سيگار از بين خواهند رفت. عفونت‌هاي تنفسي يكي از مهم‌ترين علل مرگ كودكان در اثر استنشاق دود سيگار به شمار مي‌آيد.


بيماري‌هاي ناشي از استعمال تحميلي دخانيات كدامند؟


دود ناشي از استعمال دخانيات حاوي بيش از چهار هزار ماده سمي و بيش از 80 ماده سرطانزا است كه افراد غيرسيگاري به صورت غيرداوطلبانه در معرض ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از آن هستند.

قرار گرفتن در معرض دود سيگار، خطر بيماري‌هاي تنفسي را در بالغان تا حدود 25 درصد و در بچه‌ها تا حدود 100 تا 50 درصد افزايش خواهد داد.

ريه‌هاي فرد غيرسيگاري در مجاورت فرد سيگاري، عملكرد ضعيف‌تري نسبت به يك فرد غيرسيگاري سالم دارد.

طبق آمار سازمان بهداشت جهاني بيش از 30 درصد بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي و يك سوم بيماري‌هاي تنفسي در ميان سيگاري‌هاي تحميلي به وجود مي‌آيد.

بنا براعلام دبيرخانه ستاد كشوري كنترل و مبارزه با دخانيات، غير از آثار مزمن ناشي از دود سيگار، آثار حاد استعمال تحميلي دخانيات شامل تحريك چشم (سوزش، خارش، اشك ريزش)، آبريزش بيني، سرفه، خس خس سينه، تهوع، سردرد و تكرار حملات آلرژي و آسم است.

بسياري از سرطان‌ها نيز در ارتباط با دود تحميلي سيگار هستند كه از مهم‌ترين آن‌ها سرطان‌هاي ريه، حفره‌ دهان و حنجره است.


چرا دود فرعي ناشي از سوختن سيگار خطرناك است؟

دود سيگار تركيبي پيچيده با بيش از چهار هزار ماده سمي متفاوت است. اين دود دو قسمت دارد؛ دود اوليه سيگار كه از فيلتر سيگار خارج شده و با هر پك وارد دستگاه تنفس فرد سيگاري مي‌شود و دود فرعي سيگار كه از قسمت مشتعل سيگار ناشي مي‌شود. دود فرعي سيگار نيز مانند دود اوليه تهديدي جدي براي سلامت است كه در اصل مجموع دودهاي حاصل از سوختن انتهايي محصول دخاني (دود ثانويه) و دودي است كه فرد سيگاري به بيرون مي‌دمد (دود ثالثيه).

غلظت بسياري از مواد سمي موجود در دود ثانويه و ثالثيه بيش از مواد موجود در دود اوليه است، مانند منوكسيد كربن كه فرد سيگاري استنشاق مي‌كند. مجاورت با دود فرعي سيگار منجر به بيماري‌هاي بسياري مي‌شود. حتي مواجهه كوتاه مدت با آن نيز اثرات سويي براي فرد به همراه دارد. شخصي كه با افراد سيگاري زندگي مي‌كند و در معرض دود سيگار قرار مي‌گيرد، مثل اين است كه سالانه 80 نخ سيگار كشيده باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44584s, 18q