استراحت مطلق براي درمان کمردردهاي حاد توصيه نمي شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 22030
استراحت مطلق براي درمان کمردردهاي حاد توصيه نمي شود
سلامت نیوز:يک متخصص ارتوپدي با بيان اين 85 درصد کمردردهاي حاد به دلايل ژنتيکي، فيزيولوژي و فعاليت هاي شغلي بروز مي کنند گفت: با توجه به دليل بروز کمر درد از روش هاي درماني به غير از جراحي استفاده مانند تجويز مسکن هاي خوراکي يا موضعي، کمپرس آب گرم، استراحت و آموزش اصلاح حرکات استفاده مي کنيم.

دکتر محمدرضا گل بخش عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با  ايسنا  گفت: 85 درصد کمردردها بدون علت زمينه اي خاصي بروز مي کنند و تنها در 15 درصد کمردرد ها بدنبال يک علت خاص هستند.

وي افزود: در برخورد با افراد مبتلا به کمر درد آن چه اهميت دارد وجود علت زمينه اي و يا علائم خطر است. و در صورتي که کمردرد علل خاص و زمينه اي نداشته باشد استفاده از مسکن را براي کاهش درد بيمار تجويز مي کنيم.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در تشريح علت‌هاي کمردرد گفت: علل ژنتيکي، وضعيت فيزيولوژي و نوع فعاليت هاي روزمره از جمله عوامل بروز کمردرد هستند. که در علل ژنتيکي از حيطه اختيار افراد خارج است اما در کمردرد هايي با عامل وضعيت فيزيولوژي که به قد، وزن و نوع تغذيه بستگي دارد افراد با کنترل اين مولفه ها مي توانند از بروز کمردرد پيشگيري و يا در صورت ابتلا آن را درمان کنند.

وي با بيان اين که بسياري از افراد گمان مي کنند که فعاليت هاي شغلي علت عمده کمردردها است گفت: اما بسياري از اوقات علت کمردرد به علت کارهايي که خارج از محل کار مانند نحوه ي بغل کردن بچه، نشستن و... است.

اين متخصص ارتوپدي فقرات با بيان اينکه در کشورهاي مختلف راهنماهاي مختلف براي فعاليت‌هاي منزل يا محل کار وجود دارد گفت: حتي گاهي در برخي کارخانه ها کارگران فعاليتهاي خاصي دارند راهنمايي هايي در مورد نحوه نشستن، نحوه بلند کردن اجسام ، نحوه جابجا کردن وسايل، نحوه چرخش که هنگامي فرد مي خواهد وسيله اي را بردارد، وجود دارد که اين راهنمايي ها از حيطه درمان پزشکي خارج است.

دکتر گل بخش با اشاره به اينکه در کمردردهاي حاد استراحت توصيه نمي شود گفت: استراحت در اين بيماران به اين معني نيست که مطلقا استراحت کنند بلکه تنها بايد کارهاي سنگين را کنار بگذارد و به کارهاي روزانه ادامه مي دهد.

اين متخصص ارتوپدي اضافه کرد: درمان افرادي که کمردردشان علت زمينه اي خاصي ندارد از روش هاي درماني به غير از جراحي استفاده مي کنيم که تجويز مسکن(خوراکي يا موضعي)، کمپرس گرم، استراحت و تقويت عضلات اطراف ستون فقرات از آن جمله است.

وي اضافه کرد: هنگاميکه که کمردرد به صورت مزمن در مي آيد کار پزشکان شروع مي‌شود و اولين کار بررسي و ارزيابي عملياتي است که قابل دفع و درمان باشد.

دکتر گل بخش همچنين در مورد کمردردهاي مزمن گفت: عفونت ها، تومورها، آسيبهاي ليگاماني و يا حتي شکستگي ها مثل آسيب هاي ديسک بين مهره اي و يا سر خوردن مهره ها روي هم از علتهاي کمردردهاي مزمن است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.94246s, 18q