رژيم غذايي خردسالان بايد از تنوع کافي برخوردار باشد

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۲:۵۶ - کد خبر: 22031
سلامت نیوز:سليقه هاي غذايي کودکان از اوايل زندگي به ويژه سنين دو تا سه سالگي شکل مي گيرد و والدين و مربيان با قرار دادن منظم مواد غذايي سالم در اختيار کودکان، نقش مهمي در شکل گيري عادات غذايي سالم آنها دارند.

دکتر رويا کليشادي متخصص اطفال و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در گفت‌وگو با  ايسنا، با بيان اينکه سنين دو تا 11 سالگي از دوران‌هاي حساس و آسيب‌پذير زندگي است که در آن عادات زندگي شکل گرفته و پايدار مي ماند، گفت: دستيابي به تکامل جسمي و ذهني کودکان مستلزم تعادل بين انرژي دريافتي و مصرف آنها مي باشد، لذا توجه به تغذيه و فعاليت جسمي کودکان در اين سنين از اهميت خاصي برخوردار است.

وي با تاکيد بر اهميت نقش والدين و مربيان کودکان در اين خصوص خاطر نشان کرد: بايد به کميت و کيفيت تغذيه خردسالان و ميزان فعاليت ايشان اهميت داد.

وي در ادامه افزود: برخورداري از رشد، شکوفايي و متناسب بودن وزن با قد و سن از معيارهاي مهم سلامت خردسالان مي باشد که اين امر با پايش رشد و ثبت منظم وزن و قد آنها و محاسبه شاخص توده بدني امکان پذير است.

دکتر کليشادي با اشاره به اينکه رژيم غذايي خردسالان بايد از تنوع کافي برخوردار باشد گفت: کودکان بايد از همه گروه هاي اصلي غذايي شامل غلات و مواد نشاسته اي، سبزيجات، شير و لبنيات، گوشت و جايگزين هاي آن و مواد چرب و شيرين به تناسب و مقدار لازم استفاده کنند.

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با بيان اينکه سليقه هاي غذايي از اوايل زندگي به ويژه سنين دو تا سه سالگي شکل مي گيرد؛ يادآور شد: والدين و مربيان با قرار دادن منظم مواد غذايي سالم در اختيار کودکان، نقش مهمي در شکل گيري عادات غذايي سالم آنها دارند.

وي در ادامه افزود: اشتباهات تغذيه اي در دوران کودکي منجر به بروز دو بعد اختلالات تغذيه اي يعني کمبود و اضافه وزن خواهد شد.

وي خاطر نشان کرد: با توجه به شکل گيري بيشتر بيماري هاي مزمن از قبيل بيماري هاي قلبي و عروقي، پوکي استخوان، ديابت و پرفشاري خون و چاقي لازم است مداخله هاي بنيادي براي شکل گيري سبک زندگي سالم از اوايل زندگي آغاز شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.8098s, 18q