بدون برقراري تماس جنسي،امكان انتقال ايدزوجودندارد

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۴:۰۸ - کد خبر: 22036
سلامت نیوز:عضو كميته مراقبت و درمان ايدز كشوري گفت: اگر اطرافيان مبتلا به ايدز با او تماس جنسي برقرار نكنند اين بيماري به آنان منتقل نمي‌شود بنابراين نبايد اين گونه بيماران را از خانواده و جامعه طرد كرد.

دكتر مهرناز رسولي نژاد در گفت وگو با  ايسنا اظهار كرد: ايدز از طريق صحبت كردن،‌غذا خوردن با فرد مبتلا، استفاده از حمام و دستشويي مشترك منتقل نمي‌شود. البته اگر خون مبتلايان به ايدز در مكاني ريخته باشد و زخم بدن فرد سالمي با آن تماس پيدا كند، اين بيماري منتقل مي‌شود اما اين اتفاق به ندرت رخ مي‌دهد.

وي اضافه كرد: اگر يك فرد مبتلا به ايدز با خانواده خود زندگي كند، آنان از او نترسند و با بيمار،عادي رفتار كنند، شخص بيمار مي‌تواند با مراجعه به مراكز مشاوره و پزشك، دريافت دارو و برخورداري از استراحت و غذاي مناسب، زندگي نسبتا خوبي داشته باشد.

مدير گروه بيماريهاي عفوني دانشگاه علوم پزشكي تهران در ادامه اظهار كرد: يك فرد به محض آگاه شدن از ابتلاي خود به بيماري ايدز تلاش مي‌كند اين مساله را از خانواده خود پنهان كند چون به دنبال اطلاع خانواده از آن، جامعه نيز به اين نكته پي مي‌برد. در اين شرايط به اين فرد انگ زده و با او تبعيض آميز رفتار مي‌شود و هيچ كس از بيمار حمايت نمي‌كند.

وي با بيان اينكه HIV ايدز يك بيماري مزمن است، گفت: اوايل ابتلاي افراد به ايدز، وضعيت اين بيماران خوب است. جامعه نيز بايد نگاه مثبتي به مبتلايان به ايدز داشته باشد و مانند يك بيمار به آنان بنگرد، به اين افراد انگ نزند و بين آنان و ديگران تبعيض قايل نشود.


اين متخصص بيماري‌هاي عفوني درباره مسئوليت مديران بخش بهداشت و درمان كشور در قبال مبتلايان به ايدز گفت: مراكز مشاوره در شهرهاي بزرگ مراكز استانها به مبتلايان به ايدز خدمات ارايه مي‌دهند علاوه بر آن بسياري از آزمايش‌هاي اين بيماران و امور تشخيصي و داروهاي مبتلايان به ايدز رايگان است.

رسولي نژاد در پايان تاكيد كرد: اگر از مبتلايان به ايدز به اندازه كافي حمايت شود و اين بيماران بتوانند كار و فعاليت كنند، آنان در زمينه كاهش انتقال اين بيماري همكاري مي‌كنند اما در صورت طرد شدن از سوي جامعه ممكن است اين افراد در صدد انتقام برآيند و تا زماني كه علايم بيماري در آنان ظاهر نشده است، افراد ديگر را آلوده كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74303s, 18q