تصور درمان معتادان بعد از ازدواج اشتباه است

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۱۵:۱۴ - کد خبر: 22046
تصور درمان معتادان بعد از ازدواج اشتباه است
به گزارش سلامت نیوز علي فرهوديان  اظهار داشت: ازدواج به تنهايي نمي‌تواند علاج درمان اعتياد باشد حتي در مواردي مي‌تواند به دليل ايجاد توقعات پس از ازدواج خودش عاملي براي لغزش، عود و مشكل در بهبودي بيمار باشد.

وي افزود: ازدواج از طرفي به دليل حمايت‌هايي كه از طرف همسر و خانواده‌اي ايجاد مي‌شود و همچنين به دليل تثبيت نقش اجتماعي و نظارت‌هاي بيشتري كه روي معتاد صورت مي‌گيرد و كانون آرامشي كه فرد پيدا مي‌كند مي‌تواند به درمان اعتياد كمك كند.

فرهوديان با بيان اينكه ازدواج با اين وجود مي‌تواند هم آسيب‌رسان و هم كمك‌كننده و به نفع درمان باشد تصريح كرد: اين تصميم يك تصميم‌گيري دقيق است و بايد با توجه به شرايط با دقت بالا انجام شود.

اين متخصص روانپزشكي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس تصريح كرد: ممكن است معتاد در انتخاب خود در ازدواج دچار گرفتاري شود و به خاطر سابقه اعتيادي كه داشته است اعتماد به نفس كافي نداشته باشد و نتواند فرد مناسبش را انتخاب كند يا ممكن است اين انتخاب تحت فشارهاي بيروني مانند خانواده باشد كه فكر كنند به غلط اگر همسري براي فرزند خود انتخاب كنند به بهبوديش كمك خواهد كرد.

وي افزود: دومين مشكل در فرآيند ازدواج است كه فرد بتواند معيارهاي خود را مطرح كند معيارهاي همسرش را بشنود و اين دو معيار را با هم تطبيق دهند. لذا فرد ممكن است هنوز در دنياي مصرف مواد مخدر خود باشد و در مقابل برخي معيارهاي همسرش به غلط عقب‌نشيني كند و در واقع به نوعي باج دهد كه در آينده مشكل‌ساز خواهد شد.

فرهوديان گفت: قبول مسئوليت‌هاي جديد اجتماعي و خانوادگي در مقابل خانواده همسر و تطبيق با معيارهاي آنها ممكن است استرسي در فرد ايجاد كند كه افرادي كه سابقه اعتياد دارند به استرس حساسند و حتي استرس‌هاي كوچك مي‌توانند موجب لغزش آنها شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.12474s, 18q