مصرف دارو در كشور غيرمنطقي است

۱۳۸۹/۰۹/۲۱ - ۲۰:۳۰ - کد خبر: 22055
به گزارش خبرنگار سلامت نیوز، دكتر احمد شيباني معاون غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: از ميان 10 قلم داروي پرمصرف در كشور از ميان آنتي‌بيوتيك‌ها، آموكسي‌سيلين و از ميان مسكن‌ها، استامينوفن و برخي داروهاي كورتن مطرح هستند و متأسفانه مصرف آنتي‌بيوتيك بسيار نادرست بوده كه اين امر سبب ايجاد مقاومت ميكروبي حتي در نسل‌هاي جديد آنتي‌بيوتيك‌ها در بدن مي‌شود.
وي ادامه داد: در حال حاضر حدود 160قلم داروي بدون نسخه در كشور وجود دارد كه بدون نسخه توسط داروخانه‌ها ارائه مي‌شود و عرضه داروهايي غير از اين داروها بدون نسخه مشكل دارد و داروخانه‌ها در قبال آن مسئول هستند.
دكتر شيباني به پزشكان توصيه كرد: در مواقع سرماخوردگي براي بيماران داروي آنتي‌بيوتيك تجويز نكنند و مردم نيز بايد هوشيار باشند و به محض عطسه، سرفه و آبريزش بيني بلافاصله به سراغ آنتي‌بيوتيك‌ها نروند.
وي با اشاره به تأثير قانون هدفمند كردن يارانه‌ها در قيمت داروها گفت: اين موضوع در حال حاضر قابل پيش‌بيني نيست. برخي داروها تحت عنوان داروهاي خاص يارانه دريافت مي‌كنند كه مصوب مجلس است و تصور بر اين است كه هدفمند شدن يارانه‌ها تأثير زيادي در قيمت آنها نخواهد داشت. هر زمان كه هدفمند كردن يارانه‌ها اتفاق افتد، بررسي مي‌كنيم و اگر در مواردي نياز به اصلاح بود، اصلاحات صورت مي‌گيرد.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت درباره واردات محصولات آرايشي بهداشتي و چگونگي نظارت بر آنها، خاطرنشان كرد: واردات اين محصولات باعث شده تا حجم كار و تنوع محصولات زياد شود كه اين امر نظارت خاصي را مي‌طلبد، ضمن اين كه اعتقاد داريم محصولات آرايشي بهداشتي داخلي، محصولاتي بسيار مناسب و با كيفيت خوبي هستند و طبيعتاً وقتي واردات مديريت نشود و نامنظم باشد ممكن است عوارضي در جامعه، در اين زمينه داشته باشيم.
وي در پايان تصريح كرد: براي نظارت بر محصولات آرايشي بهداشتي تفويض اختيار كرديم و اين كار را برعهده بازرسان قرار داديم به اين ترتيب دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كار بازرسي و نظارت را انجام مي‌دهند و با موارد غيرمجاز برخورد مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.09435s, 19q