هزاران اصله درخت در شيراز به دلیل جانمايي اشتباه متروی شهري قطع شده است

درختان، اولين قرباني مترو

۱۳۹۶/۰۵/۱۸ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 220634
درختان، اولين قرباني مترو

سلامت نیوز:روز گذشته خبری مبني‌بر قطع 6 هزار اصله درخت در شيراز به‌دليل جانمايي غير‌اصولي قطار شهري منتشر شد؛ خبري که نشان مي‌داد پيمانکار پروژه در زمان طراحي هيچ توجهي به اين منطقه نداشته و براي انجام آن، هيچ راهي جز قطع‌کردن درختان وجود نداشت.

به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: مسئولان شهرداري اما چند سال پيش و در آغاز طرح گفته بودند یک درخت هم به‌دليل افتتاح يک پروژه عمراني قطع نخواهد شد و تمامي درخت‌ها در مسير پروژه‌ها جابه‌جا خواهند شد. وعده‌اي که عملي نشد و با توجه به قدمت درختاني که در مسير اين طرح قرار دارند، جابه‌جايي آنها نيز امکان‌پذير نيست. نايب‌رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي اسلامي شهر شيراز دراين‌باره مي‌گويد: 6 هزار اصله درخت به‌دليل جانمايي اشتباه يک پروژه شهري در اين کلانشهر قطع شد و در‌اين‌زمينه مسئولان اجراي طرح بايد پاسخگو باشند.

محمد حق‌نگر در حاشيه جلسه شوراي اسلامي شهر شيراز با دستور کار بررسي آيين‌نامه رعايت الزامات زيست‌محيطي پروژه‌هاي عمراني شهرداري اين کلانشهر افزود: در زمان طراحي ايستگاه پاياني خط دوی قطار شهري، به‌دليل بي‌توجهي مشاور، 6 هزار اصله درخت جابه‌جا و قطع شده است، درحالي‌که با يک اصلاح هندسي و انتقال ايستگاه از سمت شرق به غرب مي‌شد جلوي اين ضايعه بزرگ زيست‌محيطي را گرفت. عضو شوراي اسلامي شهر شيراز گفت: ميانگين سني درختان قطع‌شده براي پروژه‌هاي عمراني، 20 سال است که علاوه بر ايجاد هزينه‌هاي سنگين مادي براي شهر، شهر شيراز را از يک سرمايه بزرگ زيست‌محيطي محروم کرده است و از اين منظر، هزينه‌هاي معنوي اين اقدام غيرقابل جبران است.

حق‌نگر بيان کرد: اگر مشاور غيربومي اين پروژه مانند اعضاي کميسوين ماده «٧»، بررسي‌هاي لازم را انجام داده بود، مي‌شد ايستگاه مترو را در نقطه‌اي که درخت نيست، اجرا کرد و طرح نيز بدون اشکال اجرا مي‌شد. عضو شوراي شهر شيراز با تأکيد بر اينکه بعضي از درختان قابل جابه‌جايي نيستند و بايد براي اجراي پروژه‌ها قطع شوند، گفت: فقط بخشی از درختان پارک ميانرود که به‌دليل ايستگاه مترو قطع شدند، قابل جابه‌جايي نبودند. حق‌نگر با اشاره به اينکه طی چهار سال گذشته جز درختان اين پارک، سه هزار درخت ديگر به‌دليل اجراي پروژه‌هاي عمراني در شهر شيراز جابه‌جا و قطع شده‌اند، عنوان کرد: مشاوران بايد الزامات زيست‌محيطي را در پروژه‌ها رعايت کنند. وي با بيان اينکه رويکرد شهرداري شيراز، توسعه فضاي سبز است و در چهار سال فعاليت شوراي چهارم، دست‌کم دو ميليون اصله درخت در شهر شيراز کاشته شده است، گفت: با توجه به بحران آب و حفظ محيط‌زيست، حفظ درختان مهم‌ترين اولويت در اجراي پروژه‌هاست. چند ساعتي از انتشار اين خبر نگذشته بود که رئيس شوراي شهر شيراز، خبر قطع 6 هزار اصله درخت را تکذيب کرد.

غلام‌مهدي حقدل، رئيس شوراي شهر شيراز درباره قطع درختان در اين شهر اظهار داشت: براي ايجاد ايستگاه مترو، 6 هزار اصله درخت قطع نشده اما به‌دليل نبود تجهيزات، تعداد اندکي از درختان به اجبار قطع شدند. روز گذشته يکي از اعضاي شورا درباره قطع به اجبار درختان براي ايجاد ايستگاه مترو، موضوعي را مطرح کرد که بحث آن به سال‌هاي قبل مربوط مي‌شود. او افزود: زماني که ايستگاه پاياني خط 2 قطار شهري طراحي شد، شهرداري شيراز فاقد دستگاه جابه‌جايي درخت بوده و علاوه‌براين، هيچ مسيري براي اينکه ايستگاه در جاي ديگري ساخته شود، وجود نداشت و شهرداري خواه يا ناخواه براي ايجاد ايستگاه مجبور به قطع تعداد اندکي از درختان آن منطقه شد و خبرهايي مبني‌بر قطع 6 هزار اصله درخت در اين منطقه صحت ندارد.

رئيس شوراي شهر شيراز ادامه داد: تمام تلاش شهرداري و شوراي شهر شيراز در دوره چهارم شورا‌ها افزايش فضاي سبز بوده است که خوشبختانه سرانه فضاي سبز شهر شيراز از 5/15 کيلومتر به 23 کيلومتر رسيده است. دو سال پيش و با آغاز عمليات عمراني در شهرهاي شيراز بود که معاون اجرايي و خدمات شهري شهرداري شيراز گفته بود که در مسير اجراي طرح‌هاي عمراني در اين کلانشهر، هيچ درختي قطع نمي‌شود، بلکه از محلي به محل ديگر جابه‌جا خواهد شد. رمضان اميني گفته بود: حفظ و نگهداري از فضاي سبز موجود و توسعه اين فضا، از مهم‌ترين اولويت‌هاي مديران در مجموعه شهرداري شيراز برشمرد و گفت: سال‌هاي ۹۲ و ۹۳ از قطع و نابودي هزار و ۹۷۳ اصله انواع درخت در شيراز جلوگيري شد.

او گفت: در سال ۹۲ تعداد هزار و ۵۹۲ اصله درخت از محل سايت دپوی قطار شهري، به بلوار طلاييه تا کمربندي خليج‌فارس و ابتداي کتس‌، منتقل و در اين منطقه غرس شد. اميني با بيان اينکه طي اين سال‌ها علي‌رغم گسترش فعاليت‌هاي عمراني و توسعه‌اي در شيراز، تلاش شد از قطع و نابودي درختان مورد مسير جلوگيري شود، گفت: در پروژه‌هاي مختلف که در سال ۹۳ اجرايي يا تکميل شد، با فراهم‌شدن زمينه انتقال درختان، از قطع و ازبين‌رفتن تعداد ۳۸۱ اصله درخت با سن و انواع مختلف جلوگيري شد. اميني با ذکر اين مطلب که شهر به طوردائم در حال تغيير و دگرگوني است و زيرساخت‌هاي عمراني و خدمات شهري بايد مهيا و آماده شود، گفت: در شيراز اصل بر اين است که هيچ درختي قطع نشود اما نياز‌ها، ضرورت‌ها و احتياجات شهري ايجاب مي‌کند که پروژه‌هاي عمراني در نقاط مختلف اجرا شود و در محل اجراي برخي از پروژه‌ها، به ناچار بايد درختان مورد مسير برداشته شود.

وي ادامه داد: از آنجا که نقش و کارکرد درختان در توليد هواي پاک، جذب آلودگي‌ها و در نهايت سلامت و بهداشت محيط شهري بسيار تأثير‌گذار است، شهرداري و حوزه معاونت اجرايي و خدمات شهري شهرداري شيراز، تمام تلاش خود را به‌کار بسته تا کمترين خسارت به‌واسطه اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي به فضاي سبز شهر وارد شود. اميني گفت: در اين راستا با استفاده از ماشين‌آلات و تجهيزات مدرن، درختان مورد مسير در طرح‌هاي عمراني درآورده شده و با رعايت تمام شرايط لازم، در نقاط پيش‌بيني‌شده، کاشته مي‌شوند. معاون اجرايي و خدمات شهري شهرداري شيراز گفت: براي تسريع در اجراي پروژه‌ها و استفاده از ماشين‌آلات و تجهيزات مدرن و به‌روز، دو دستگاه خودرو ويژه نهال‌درآور و درختکن با اعتباري بالغ ‌بر ۲۰ ميليارد ريال خريداري‌شده که يک دستگاه آن تا پايان شهريور و يک دستگاه ديگر تا پايان آذر تحويل گرفته خواهد شد که استفاده از اين ماشين‌آلات، به حفظ و نگهداري فضاي سبز و به‌ويژه درختاني که در طرح‌هاي عمراني قرار مي‌گيرند، کمک شاياني خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.56526s, 19q