گرماي هوا نخلستان‌هاي کرمان را خشکانده است

جدال کشاورزان با تغییرات اقلیمی

۱۳۹۶/۰۵/۲۱ - ۱۰:۰۵ - کد خبر: 220810
جدال کشاورزان با تغییرات اقلیمی

سلامت نیوز:از چند سال پيش تا حالا نخلستان‌هاي کرمان روز خوش نديده‌ا‌ند. يک‌بار سيل، يک‌بار طوفان و حالا هم گرماي کم‌سابقه هوا در شرق اين استان پيش از فصل برداشت نخلستان‌ها را نابود کرده است.

به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: همين چند ماه پيش بود که تصاويري از ريختن خرماهاي کرمان بر اثر گرما و شرجي در رسانه‌ها منتشر شد. حالا اما خرماها روي نخل خشک مي‌شوند و اميد‌هاي کشاورزان بيش‌ازپيش براي به ثمر‌رسيدن اين محصول رنگ مي‌بازد. در سال‌هاي گذشته نابودي خرما روي نخل‌ها در روزهاي منتهي به برداشت آغاز مي‌شد، درحالي‌که به گفته کشاورزان امسال محصول نارس به‌دليل شدت گرما و کاهش رطوبت دچار خسارت شده است.

گفته مي‌شود بيشترين خسارت‌ها در شهرستان ريگان روي داده است. گرماي هواي اين روزهاي ريگان به ۵۵ درجه سانتي‌گراد مي‌رسد و نخستين سطح زير‌کشت نخلستان‌هاي کشور را با مشکل مواجه کرده است.


خشکيدگي خرماها بلاي هر ساله


در روزهاي اخير گرماي شديد و طوفان‌هاي مکرر خسارت‌‌هاي فراواني را به نخلستان‌هاي جنوب و شرق کرمان وارد کرده است. کشاورزان جنوب کرمان مي‌گويند طي سال‌هاي اخير مردم ريگان بارها با پديده خشکيدگي خوشه‌هاي خرما مواجه شده‌اند اما امسال وضعيت بدتر شده است. در سال جاري گرما زودتر از سال‌هاي قبل شروع و شدت آن هم بيشتر شده، به‌طوري‌که دماسنج ماشين‌هاي کشاورزان دماي ۶۰ درجه را هم نشان مي‌دهد اما هواشناسي در بهترين حالت دماي ۵۵ درجه را ثبت کرده است.

رضا مشکي، فرماندار نرماشير يکي از شهرستان‌هاي کرمان که بخش قابل‌توجهي از محصول خرماي امسال خود را از دست داده، مي‌گويد: سال گذشته بيش از 70 درصد از محصول خرماي خود را به‌دليل گرماي هوا و خشکيدگي از دست داديم. به عقيده او، امسال ميزان خشکيدگي کمتر از سال گذشته است اما بااين‌حال، خسارت‌هاي زيادي به کشاورزان منطقه وارد شده است.

او مي‌گويد برآورد قطعي ميزان خسارت در چند روز آينده اعلام خواهد شد. گفته مي‌شود طبق الگوي سازمان هواشناسي استان کرمان در سال جاري متوسط دماي استان کرمان افزايش ‌يافته و طول تابستان‌ها و روزهاي گرم نيز در حال زيادشدن است. اين در حالي است که از ميزان بارش باران و رطوبت در استان نيز کاسته شده و ادامه اين روند کشاورزي استاني را که يک‌چهارم باغ‌هاي کشور در آن قرار گرفته است، تهديد مي‌کند.

فعاليت شبانه‌روزي کشاورزي در شرق کرمان در شهرستان‌هاي ريگان، بم، فهرج، نرماشير و شهداد و در جنوب کرمان در شهرستان‌هاي کهنوج، قلعه گنج، فارياب، رودبار، منوجان، جيرفت و عنبرآباد شکل ‌گرفته است،به‌طوري‌که اکثر شهروندان و روستانشينان اين مناطق داراي باغ‌ها و نخلستان‌هاي گسترده هستند يا اينکه در حياط خانه‌هايشان چندين درخت خرما دارند که از درآمد اين درختان روزگار خود را مي‌گذرانند اما بر اثر گرماي شديدي که در روزهاي اخير در استان کرمان روي داد و به بالاي ۵۰ درجه رسيد پديده خشکيدگي خوشه‌هاي خرما در اکثر شهرستان‌هاي استان کرمان روي‌داده است؛ پديده‌اي که پيش‌ازاين نيز بارها اتفاق افتاده بود.

حالا نخلداران در کرمان تنها چند روز به زمان برداشت محصول خرما در عرض چند ساعت شاهد خشک‌شدن خوشه‌هاي خرما روي نخل‌ها هستند و در بهترين حالت اين خوشه‌ها غذاي دام خواهند شد.


درآمدی که نابود شد


مدير جهاد کشاورزي شهرستان ريگان پيش‌ازاين گفته بود متأسفانه شاهد خسارت به کشاورزان هستيم که مي‌تواند به اقتصاد مردم صدمه بزند. رسول‌بخش بامري با اشاره به خشکسالي شديد در شرق کرمان گفت: بارش باران در منطقه کم بوده و سطح رطوبت نيز کاهش يافته است، به همين علت شاهد بروز مشکلاتي براي کشاورزان هستيم. او به بادهاي ۱۲۰‌روزه و طوفان شن و ريزگردها اشاره مي‌کند و مي‌گويد: اين مشکلات در کنار وزش بادهاي گرم و شديد خسارت‌ها را تشديد کرده است.

کارشناسان کشاورزي قبل از بروز اين مشکل توصيه‌هاي لازم را انجام داده بودند اما برخي از کشاورزان توصيه‌ها را جدي نگرفتند و شاهد خسارات به نخلستان‌ها هستيم. او از کشاورزان خواست با توجه به خطر ريزش محصول با کارشناسان مشورت کنند و تدابير لازم را در نظر بگيرند.

کشاورزان پيش‌ازاين هم به دنبال برخي شايعات بخش زيادي از محصولات خود را از دست داده بودند. شايعه شيوع يک بيماري که از طريق خفاش‌ها به خرماي بم منتقل مي‌شود در ماه رمضان و اوج فصل خريدوفروش خرما بازار داخلي نخلداران شرق استان کرمان را مختل کرد.


بيمه کشاورزان جوابگو نيست


ابتداي مرداد بود که مدير دفتر امور ميوه‌هاي گرمسيري وزارت جهاد کشاورزي از اختصاص بيمه ترجيحي به محصولات خرما به‌دليل خسارات سنگين به نخلداران شرق استان کرمان خبر داده بود.

او گفته بود: افزايش دما و رطوبت پايين چند سالي است که موجب خسارت به محصول خرماي شرق استان شده است. او با اشاره به بازديد اکيپي از کارشناسان وزارت جهاد کشاورزي و صندوق بيمه محصولات کشاورزي کشور از نخلستان‌هاي خسارت‌ديده شرق استان کرمان تصريح کرد: 50 درصد خرماي کشور تحت پوشش بيمه محصولات کشاورزي است و 70 درصد محصول خرماي استان نيز تحت پوشش بيمه قرار دارد.

او گفت: با توجه به اينکه خرماي مضافتي در استان کرمان سالانه دچار خسارت مي‌شود، بيمه‌اي ترجيحي مختص خرماي مضافتي اختصاص مي‌يابد تا جبران خسارت نخلداران شرق استان شود. در اين بيمه با قراردادن بيمه‌هاي پوششي بيمه به نفع باغداران کمک مي‌کند. کارهاي تحقيقاتي در کنار بيمه محصولات در شرق استان کرمان آغاز شده که يکي از پروژه‌ها در شهرستان فهرج و شهرستان‌هاي شرقي استان کرمان به مدت سه ماه در حال انجام است.

توصيه‌هايي به نخلداران ريگاني نسبت به مرطوب‌کردن باغات، پوشش مناسب و توصيه‌هاي فني شده تا شاهد کاهش خسارت به نخلداران باشيم. اين درحالي است که کشاورزان مي‌گويند بيمه‌اي که پيش‌ازاين هم بحث آن مطرح شده تاکنون براي کشاورزان تغييري ايجاد نکرده است. اين کشاورزان مي‌گويند: نخل‌ها تنها منبع درآمد ما هستند و در صورتي که محصول سال جاري از بين برود ما هيچ منبع درآمدي نخواهيم داشت.

محصول برخي باغ‌ها به صورت کلي از بين رفته است و در صورت ادامه اين وضعيت مردم که يک سال در انتظار محصول بودند بايد براي کسب درآمد ۱۲ ماه ديگر هم صبر کنند و در اين مدت هيچ منبع درآمد پايدار ديگري ندارند. در سال‌هاي قبل نيز نخلستان‌ها را بيمه کرده بوديم اما خسارت کشاورزان پرداخت نشد.

متأسفانه در حالت عادي هم با دلال‌بازي‌ای که در بازار وجود دارد و عدم برند‌سازي و بسته‌بندي محصول با مشکل مواجه هستيم و عمدتا بايد خرما را يک سال در سردخانه‌ها براي رسيدن ماه رمضان نگه داريم. هزينه‌ها بالا رفته و براي اينکه بتوانیم نخلستان‌ها را سرپا نگه داریم متحمل هزينه‌هاي زيادي شديم و در نهايت هم درست زماني که مي‌خواستیم حاصل زحمات را برداشت کنیم با خشکيدگي و ريزش خوشه‌هاي خرما مواجه شديم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21817s, 19q