شایع ترین علت گردن درد نوجوانان و جوانان

خطرناک‌ترین کمردردها کدامند؟

۱۳۹۶/۰۵/۲۳ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 221070
خطرناک‌ترین کمردردها کدامند؟

سلامت نیوز: به جرات می‌توان گفت یکی از شایعترین علت ناتوانی و درخواست مرخصی از محل کار درگیری با دردهایی در ناحیه ستون فقرات بخصوص گردن و کمر است. البته اکثر کمردردها در عرض چند هفته و بدون نیاز به استفاده از هر روش درمانی خودبخود بهبود پیدا می کند. اما اگر برای یکبار هم که شده درگیر کمردرد شدید احتمال آن زیاد هست که باز هم به این عارضه مبتلا شوید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین، با اینکه درمان کمردرد موضوع مهمی است اما مهم تر از آن کنترل و مدیریت آن است. لذا بایددقت داشته باشید چگونه مانع از بروز مجدد آن شوید و مهم ترین روش های پیشگیری از بروز کمردرد این است که خوب بایستید، خوب بشینید و خوب بخوابید...

دکتر کامران آزما، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: شایع ترین مشکلات در رابطه با عارضه های اسکلتی و عضلانی در ناحیه ستون فقرات بخصوص در گردن و کمر مشاهده می‌شود، علت ‌های مختلفی زمینه ساز این دسته از عارضه ها هستند. کمردردها را دستکم می توان به 10 گروه تقسیم کرد، اما شایع ترین علل درد ها در ناحیه ستون فقرات را کمردردهای مکانیکال به خود اختصاص داده اند.

وی در ادامه افزود: کمردردهای مکانیکال ناشی از فشارهایی است که به دلیل بی حرکتی یا حرکت های غیراصولی در ناحیه ستون فقرات بروز می کند. این دسته از کمردردها را می توان به عنوان شایع ترین نوع درد در ناحیه ستون فقرات اعلام کرد، البته ناگفته نماند در کنار شایع بودن آن نیز به راحتی قابل پیشگیری هستند.

این متخصص توصیه کرد: آسیب هایی که در ناحیه ستون فقرات ایجاد می شود از نظر مدت زمان می تواند طولانی باشد. حدود 10% از کمردردها مزمن هستند، درد های خفیفی که در ناحیه گردن و کمر بیش از 6 ماه تا 1 سال ادامه پیدا کند نیاز به بررسی دارد و در بیشتر مواقع قابل کنترل و درمان است. بیشترین علت از کارافتادگی و بالاترین میزان درمان را این دسته از کمردردها به خود اختصاص داده اند.

آزما در رابطه با خطرناک ترین دردها در ناحیه ستون فقرات به جام جم آنلاین گفت: افراد دقت داشته باشند اگر کمردردشان با استراحت تشدید و یا هنگام خوابیدن عود می کند دارای اهمیت بالایی هستند و همچنین اگر به دنبال کمردرد علائمی چون کاهش وزن و تب همراه باشد نیز در همین گروه پرمخاطره کمردردها قرار می گیرند. علاوه بر آن کمردردهایی که بر اثر ضربه ایجاد شده و برای مدت طولانی فرد را درگیر می کند هم از دردهای مهم و قابل بررسی هستند.

رئیس مرکز تحقیقات بیومکانیک بالینی دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: بی تحرکی یکی از معضلات بزرگ جامعه امروزی است، به عبارتی دیگر بدن انسان برای سالم بودن نیاز به حداقل تحرک و ورزش دارد اما امروزه شاهد هستیم که 70درصد افراد جامعه از فقر حرکتی(بی تحرکی-کم تحرکی) برخوردار هستند. فقر حرکتی به خودی خود عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارد و می توان آن ها را در 2دسته تقسیم بندی کرد، مشکلاتی که در سیستم اسکلتی و عضلانی ایجاد می شود و دیگری آسیب هایی که شامل بیماری های داخلی مانند بیماری های قلبی، دیابت، چاقی و ... می شود.

وی محل، زمان و نوع نشستن را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: نشستن در حالتی که ستون فقرات در حالت چرخش باشد و همچنین لم دادن و کج نشستن باعث می شود ستون فقرات انحنای طبیعی خود را از دست بدهد و همین مسبب و شروع کننده آسیبی جدی در این ناحیه شود. محل نشستن(صندلی) دارای چند فاکتور اساسی است، ارتفاع محل نشستن باید بطوری باشد که کف پا به زمین برسد، حداقل فاصله ای بین ران و صندلی ایجاد شود که فشاری زیادی روی اعصاب پشت ران ها وارد نشود، محل تکیه بر صندلی(پشتی صندلی) باید حدودا زاویه ای بین 100 تا 110 درجه ایجاد کند، صندلی ها حتما باید دسته دار باشد و برای مدت های طولانی روی صندلی های بی دسته ننشینید. همچنین حتما در محیط های اداری از صندلی های استاندار و چرخ دار استفاده کنید، کارمندان دقت داشته باشند طوری روی صندلی بنشینند که که وزن روی هر دو پا قرار گیرد، باسن به انتهای صندلی بچسبد و طوری ننشینیم که برای تکیه به پشتی صندلی مجبور به لم دادن یا کج نشستن شویم.

به گفته آزما، اگر فردی صحیح روی صندلی بنشیند اما مدت زمان طولانی را روی صندلی سپری کند، بازهم درگیر آسیب و عوارض این دسته از عارضه ها می شود. لذا توصیه می کنیم به ازای هر 30 دقیقه، 3 دقیقه از روی صندلی بلند شوید و قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید، همچنین حداکثر هر 45 دقیقه، 5 دقیقه از صندلی بلند شویم و استراحت کنیم. به طور کلی نشستن بیش از 1 ساعت میتواند عارضه های شدیدی را به دنبال داشته باشد.

رئیس مرکز تحقیقات بیومکانیک بالینی دانشگاه علوم پزشکی در رابطه با نحوه صحیح خوابیدن به جام جم آنلاین گفت: افراد روی شکم(دمر) نخوابند چرا که به ستون فقرات آسیب وارد می شود و می توان بهترین خوابیدن را بر روی پهلوها دانست و اگر بین پاها و تشک بالشتی قرار داده شود بسیار مفید خواهد بود زیرا مانع از چرخش کمر می شود. ارتفاع بالشت ها باید به گونه ای باشد گردن در امتداد ستون فقرات قرار بگیرد.

وی تلفن های همراه را یکی دیگر از عوامل تشدید دردهای ستون فقراتی دانست و گفت: موبایل ها می توانند بیشترین آسیب را به ستون فقرات بخصوص گردن و ناحیه پشت وارد کند به دلیل اینکه کار با تلفن های همراه سر همواره پایین بوده و ستون فقرات خمیده و شانه ها به سمت جلو است، می تواند فشار بیش از حدی را به عضلات وارد کند و ستون فقرات به دلیل تغییر انحنا می تواند آسیب رسان باشد. به جرات می توان گفت امروزه مهم ترین و شایع ترین علل دردهای پشت و گردن در سنین نوجوانی و جوانی استفاده بی رویه از تلفن های همراه است.

آزما در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که در نواحی ستون فقرات دچار درد شدند و با مصرف مُسکن و استراحت بهبود پیدا نکردند و همچنین دردشان بیش از 2 الی 3 روز به طول انجامید حتما به متخصص مراجعه کنند. نکته دیگر در خصوص انجام ورزش است، انتخاب ورزش مانند مصرف دارو است، مدت و نوع انتخاب ورزش نکته مهمی محسوب می شود چرا که در هر سنی و هر بدنی نمی توان هر ورزشی را توصیه کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34938s, 19q