اختلالات رايج قربانيان اسيدپاشي

۱۳۹۶/۰۵/۲۴ - ۱۳:۵۹ - کد خبر: 221216
اختلالات رايج قربانيان اسيدپاشي

سلامت نیوز:مسعود اميراحمدي: خشونت با اسيد يا حمله با اسيد يعني استفاده عمومي از اسيد براي حمله به فرد يا افراد ديگر با نيت اقدام‌کننده تخريب صورت و ضرب‌وجرح قرباني است. اگرچه مرگ‌و‌مير در چنين اقدامي بسيار پايين است اما اثرات فيزيکي، رواني، اجتماعي و اقتصادي زيادي بر جاي مي‌گذارد. اثرات کوتاه‌مدت شامل دردهاي جسمي شديد و اثرات بلندمدت آن انزواي اجتماعي، رواني و... است که فرد قرباني درنهايت توانايي‌هايش را از دست مي‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: با توجه به اهميت موضوع اسيدپاشي و دقت به به اين موضوع که در جامعه ما وقوع اين پديده در حال افزايش است، فرد دچار بيماري‌هاي روحي مانند اضطراب، افسردگي، هراس و... مي‌شود ازاين‌رو، در اين يادداشت درمورد اختلالاتي که فرد قرباني با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کند، پرداخته مي‌شود تا شاهد کاهش اين رفتار ضداجتماعي باشيم:


اختلال افسردگي: در اين حالت، قرباني در بخش عمده روز احساس غمگيني، پوچي و نااميدي مي‌کند. علاقه و لذتش را نسبت به همه فعاليت‌ها از دست مي‌دهد. بي‌خوابي يا خواب‌آلودگي مفرط دارد. دچار بي‌قراري يا کندي رواني ‌حرکتي مي‌شود و با کاهش انرژي روبه‌روست. احساس بي‌ارزشي يا احساس گناه افراطي و بي‌مورد دارد. توانايي تفکر و تمرکز کاهش مي‌يابد. افکار عود‌کننده درمورد مرگ شدت مي‌گيرد (به خودکشي فکر مي‌کند) و تمامي اين نشانه‌ها موجب آشفتگي در کارکرد اجتماعي و شغلي فرد مي‌شود.

اختلال فشار رواني پس‌آسيبي: مهم‌ترين اختلالي را که فرد قرباني را درگير مي‌کند، اختلال فشار رواني پس‌آسيبي است. فرد در اين اختلال در معرض مرگ يا تهديد به مرگ، آسيب جسمي جدي يا خشونت جنسي به چند صورت قرار گرفته است: تجربه‌کردن مستقيم رويدادهاي آسيب‌زا، تجربه بحران مکرر يا قرارگرفتن در معرض جزئيات ناراحت‌کننده به هنگام اسيدپاشي، کابوس‌هاي مکرر و ناراحت‌کننده به‌طوري‌که دائما حس مي‌کند برايش در حال تکرارشدن است. آشفتگي رواني شديد و طولاني در رويارويي با نشانه‌هاي دروني يا بيروني.
بدن فرد دچار واکنش‌هاي فيزيولوژيک چشمگير به نشانه‌هاي دروني يا بيروني واقعه آسيب‌زا مي‌شود. اجتناب پايدار از محرک‌هاي مرتبط با رويدادهاي آسيب‌زا که پس از رويدار آغاز شده، به‌طوري‌که برحسب يک يا دو مورد زير مشخص مي‌شود:


1- اجتناب يا تلاش براي اجتناب از خاطرات، افکار يا احساس‌هاي مربوطه به رويدادهاي آسيب‌زا
2- اجتناب يا تلاش براي اجتناب از يادآوري‌هاي بيروني که خاطرات، انکار يا احساس‌هاي مربوطه به رويداد‌هاي آسيب‌زا را مي‌انگيزد


تغييرات منفي در شناخت خلق برحسب يک يا دو مورد زير است:
ناتواني در يادآوري جنبه منفي از رويداد آسيب‌زا، باورها يا انتظارات منفي پايدار و افراطي درباره خود و ديگران، شناخت تحريف‌شده پايدار درباره علل يا پيامد رويداد آسيب‌زا، حالت هيجاني منفي پايدار، کاهش علاقه به فعاليت‌هاي مهم، احساس جدايي از ديگران، ناتواني پايدار در تجربه‌کردن هيجان‌هاي مثبت مانند شادي.


تغييرات چشمگير در انگيختگي و واکنش‌پذيري در رابطه با رويداد آسيب‌زا که پس از رويداد موردنظر آغاز شده به سوي وخامت پيش مي‌رود و برحسب دو مورد يا بيشتر مشخص مي‌شود: فوران خشم به شکل پرخاش کلامي يا فيزيکي، رفتار بي‌پروا يا خودتخريبي، گوش‌به‌زنگ‌بودن افراطي، يکه‌خوردن شديد، اشکال در تمرکز، آشفتگي خواب. اين افراد تندخو بوده با تحريک جزئي، رفتار پرخاشگرانه کلامي و فيزيکي انجام مي‌دهند و ممکن است به سمت خودکشي، مصرف مواد و الکل گرايش پيدا کنند.


اختلال هراس اجتماعي: در اين اختلال، فرد دچار ترس يا اضطراب چشمگير بابت يک موقعيت خاص مانند اسيدپاشي مي‌شود. ترس و اضطراب همراه اين افراد هميشه بوده است. با نگاه‌کردن خودش در آينه وقتي صورت و بدن را مي‌بيند، به‌سرعت دچار ترس و اضطراب شديد مي‌شود.
اختلال وحشت‌زدگي: معمولا حمله‌هاي وحشت‌زدگي غير‌منتظره و عودکننده بوده و شامل فوران ناگهاني ترس يا ناراحتي شديدي است که طي چند دقيقه به اوج مي‌رسيد. نشانه‌هايي که ديده مي‌شوند شامل تعرق، لرزش، احساس خفگي، احساس درد در قفسه سينه، احساس تهوع و ناراحتي شکمي، احساس سردی و برافروختگي، احساس سوزش يا بي‌حسي، مسخ واقعيت و مسخ شخصيت، ترس از ديوانه‌شدن يا ازدست‌دادن کنترل، ترس از مرگ.
در اختلال وحشت‌زدگي معمولا حمله بر اثر ترس ناگهاني اتفاق مي‌افتد و به‌سرعت در چند دقيقه به اوج مي‌رسد.
همه نشانه‌های ذکرشده، فردي که قرباني اسيدپاشي شده را دچار مشکلات روحي و اختلالات شديد رواني مي‌کند؛ البته ناگفته نماند اين پديده شوم، پيامدهاي ويرانگر ديگر را نيز به‌همراه دارد.

*درمانگر

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.33537s, 19q