قبل از انجام جراحي پلاستيك راجع به تخصص پزشک خود تحقيق کنيد

۱۳۸۹/۰۹/۲۳ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 22132
سلامت نیوز:عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: تقاضاي كم بيماران براي درمان سوختگي، به دليل كمبود تكنولوژي در بيمارستان‌هاي مشهد نيست.

به گزارش (ايسنا) -دکتر آرش بيرقي در نشست خبري با موضوع جراحي پلاستيك كه در ساختمان دانشگاه علوم پزشكي مشهد برگزار شد، خاطرنشان كرد: نبود سيستمي براي مطلع كردن بيماران از وجود اين بيمارستان و همچنين نبود سيستم منسجم براي مراقبت‌هاي 72 ساعت بعد از عمل كه داراي ريسك بالايي است، مهم‌ترين دليل مراجعه کم بيماران براي اينگونه اعمال جراحي است.

وي ادامه داد: بخش سوختگي بيمارستان امام رضا(ع) مشهد از نظر سيستم مهندسي و همچنين از نظر تجهيزات پزشكي يكي از بهترين بخش‌ها در خاورميانه است.

وي گفت: اخيرا امکان اجراي عمل پيوند پوست از بيماران مرگ مغزي به بدن بيماراني که دچار سوختگي شديد شده‌اند، در دانشگاه علوم پزشكي مشهد فراهم شده است.

اين فوق تخصص جراحي پلاستيك و ترميمي خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشكي مشهد توانايي درمان بيماران شمال شرق و شرق كشور را كه دچار فلج صورت، دست و بازو شده‌اند، پيدا کرده است.

وي با اشاره به اينکه اعضاي هيات علمي جراحان پلاستيك در دانشگاه علوم پزشكي مشهد تنها 3 نفر هستند، تصريح كرد: با افزايش تعداد اعضاي هيات علمي و همچنين افزايش تعداد عمل‌هاي بعد از سوختگي براي درمان بيماراني كه دچار سوختگي شده‌اند تا حد چندين مورد در ماه، مي‌توانيم به وضعيت مطلوب برسيم.

دکتر عزت‌الله رضايي، فوق تخصص جراحي پلاستيك و ترميمي نيز در ادامه اين نشست اظهار داشت: غير از جراحان پلاستيك هر گروهي كه در سيستم آموزشي خود دوره تخصصي زيبايي را گذرانده باشد، مي‌تواند عمل‌هاي زيبايي را با توجه به آگاهي از عوارض آن انجام دهد.

وي ادامه داد: اين گروه‌ها شامل متخصصان گوش و حلق و بيني است كه مي‌توانند جراحي زيبايي را نيز انجام دهند.

وي خاطرنشان كرد: تنها 170 نفر در كل كشور و هفت نفر در مشهد جراح فوق تخصص پلاستيك هستند.

دکتر رضايي عنوان كرد: افرادي كه خواهان انجام جراحي پلاستيك به روي بدن خود هستند، مي‌توانند با تماس با سازمان نظام پزشكي كشور و همچنين دانشگاه علوم پزشكي مشهد راجع به متخصص خود تحقيق كنند زيرا انتخاب متخصص بسيار مهم بوده و ممكن است در صورت نداشتن صلاحيت عواقب بدي را در بيمار بر جاي بگذارد.

وي ادامه داد: تنها مشكل در درمان بيماران دچار سوختگي اين است كه بايد پوستي داشته باشيم تا به روي بدن بيمار منتقل كنيم که اين عمل از دو سال پيش در دانشگاه علوم پزشکي تهران انجام مي‌شود.

وي سوختگي با مواد نفتي را مهم‌ترين علت سوختگي دانست و گفت: بعد از مواد نفتي به ترتيب مايعات داغ، حادثه انفجار گاز به خصوص در زمستان، برق گرفتگي و سوختگي با مواد شيميايي مهم‌ترين علت‌هاي سوختگي هستند.

اين متخصص در خصوص كشت سلول پوستي خاطرنشان كرد: كشت سلول پوستي يك بار در مشهد تنها به صورت آزمايشي صورت گرفت كه موفقيت آميز بود و به دليل هزينه سنگين در ايران کمتر انجام مي‌شود.

وي با اشاره به 3 مورد پيوند آزاد پوست به طور موفقيت آميز در مشهد ادامه داد: مي‌توانيم با افزايش تعداد افراد متخصص، تصحيح سيستم پرستاري و سيستم بخش و همچنين افزايش تجهيزات اتاق عمل اين کار را به صورت روتين انجام دهيم.

دکتر رضايي با اشاره به توانمندي‌هاي جراحان پلاستيك گفت: جراحان پلاستيك تنها جراحاني هستند كه مي‌توانند ناهنجاري‌هاي مادرزادي را به دليل آشنايي كامل با آناتومي بدن و آگاهي از شكاف‌هاي لب وكام از كودكي درمان كنند تا فرد در بزرگسالي دچار مشكلات ظاهري و همچنين گفتاري نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31752s, 19q