آلودگي هواي زابل 3 برابر آلوده‌ترين شهر جهان است

شبح آلودگی در بلوچستان

۱۳۹۶/۰۵/۲۵ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 221326
شبح آلودگی در بلوچستان

سلامت نیوز:وزش طوفان گردوخاک روزهاي اخير در شمال سيستان و بلوچستان غلظت ذرات معلق 10 ميکروني در هواي زابل را به دو هزار و 121 ميکروگرم بر مترمکعب يعني 14 برابر حد مجاز رساند؛ شاخصي که بر‌اساس گزارش سال 2016 سازمان جهاني بهداشت، سه برابر ميانگين غلظت آلاينده‌هاي آلوده‌ترين شهر جهان يعني شهر «اونيتشا» در نيجريه است.

به گزارش سلامت نیوز،وقایع اتفاقیه نوشت: هواشناسي در همين باره اعلام کرده که وزش باد شديد و گردوخاک که از پنجشنبه گذشته در پنج شهرستان زابل، زهک، هيرمند، هامون و نيمروز شروع شده، در روزهاي اخير با سرعت 83 کيلومتر بر ساعت موجب افزايش غلظت ذرات معلق در هواي اين نواحي شده و ميدان ديد افقي در شهر زهک را تا 200 متر کاهش داده است. علي ملاشاهي، کارشناس هواشناسي در همين باره به رسانه‌ها گفته است: وزش باد شديد و گردوغبار با سرعت 83 کيلومتر بر ساعت در روزهاي اخير ميزان غلظت ذرات معلق در هواي زابل را به دو هزار و 121 ميکروگرم بر مترمکعب يعني 14 برابر حد مجاز رسانده است. وي افزود: حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا 150 ميکروگرم در هر مترمکعب هوا‌ست که شاخص کيفيت هواي زابل در چند روز اخير تا 14 برابر حد مجاز نيز افزايش يافته است.

بر اساس گزارش‌هاي محلي شدت وزش باد و گردوخاک در روستاهاي هيرمند و زهک به حدي بوده که شن‌هاي روان 15 جاده مواصلاتي روستايي در زهک را مسدود و چندين روستا را در محاصره شن‌هاي روان گرفتار کرده است. جمشيد رخشاني‌نسب، فرماندار شهرستان زهک در همين رابطه گفته است که برخي از اين مسيرها از روز پنجشنبه گذشته بر اثر طوفان بسته شده يا تردد به کندي در آنها انجام مي‌گرفت که روز يکشنبه گذشته با تلاش راهداران بازگشايي شدند. گزارش ميداني ايسنا از روستاهاي شمال شهرستان هيرمند نيز نشان مي‌دهد که شدت طوفان گردوخاک در روستاهاي ساحل‌نشين تالاب «هامون پوزک» نظير«تخت عدالت»، «سراواني»، «تپه کنيز»، «گمشاد»، «ملادادي»، «گله بچه» و «قرقري» به مراتب بيشتر از ديگر روستاهاي شمال استان است. بر اساس اين گزارش، گردوخاک حاصل از نواحي اطراف اين مناطق به شهرها و روستاهاي ديگر شمال استان نيز سرايت مي‌کند و موجب کاهش کيفيت هوا و اختلال در تردد جاده‌هاي مواصلاتي پنج شهرستان مي‌شود. روستاهاي زهک نيز دست‌کمي از هيرمند ندارند، به‌طوري‌که در روزهاي اخير با افزايش شدت وزش طوفان، برخي روستاها نظير «محمد‌شاه‌کرم» با هجوم شن‌هاي روان مواجه شده‌اند. طوفان آن‌قدر شديد بوده که آرامستان روستاي «اشترک» در زهک را نيز زير شن‌هاي روان دفن کرده است.


توزيع 7 هزار و 500 ماسک بين مردم طوفان‌زده


رضا اربابي، مديرکل مديريت بحران استانداري سيستان و بلوچستان گفته است که وزش طوفان در سه روز اخير 250 نفر از مردم منطقه سيستان را که دچار مشکلات تنفسي، قلبي و چشمي شده‌اند راهي مراکز درماني و بيمارستان‌ها کرده است. وي مي‌گويد: در اين مدت هفت هزار و 500 عدد ماسک به همراه 220 سبد غذايي بين مردم طوفان‌زده شهرستان‌هاي زهک و هيرمند توزيع شده است. به گفته هواشناسي، با افزايش سرعت وزش باد و گردوخاک طي روزهاي اخير در شمال استان، ميزان نفوذ گردوغبار به شهرستان‌هاي جنوبي‌تر سيستان و بلوچستان نيز افزايش يافته است، به‌طوري‌که با ورود گردوغبار به شهر زاهدان شاخص کيفيت هواي اين شهر در روز يکشنبه گذشته از سوي محيط‌زيست ناسالم براي همه گروه‌هاي حساس اعلام شد. بر اساس گزارش‌هاي مردمي اين گردوغبار علاوه بر زاهدان در شهرهاي جنوبي‌تر مانند ميرجاوه و سراوان نيز گسترش يافته و کيفيت هوا را کاهش داده است.


وجود ريزگردها از هزاران سال قبل در سيستان


در بسياري از سال‌ها ميزان آلودگي هواي زابل از شرايط بحراني هم تجاوز کرده است. سال 1393 مديرکل سابق محيط‌زيست سيستان و بلوچستان با استناد به آمار ايستگاه پايش وضع هواي «قرقري» شهرستان هيرمند اعلام کرد: د‌ر 6 ماهه نخست سال 93 وضعيت کيفيت هواي زابل تنها در 6 روز در شرايط سالم قرار داشته و مابقي روزها وضعيت هوا ناسالم بوده است.
به گفته هواشناسي، در سال 94 نيز 150 روز هواي زابل ناسالم براي همه گروه‌ها بوده که از اين ميزان تعداد 58 روز وضعيت کيفيت هوا در شرايط خطرناک قرار داشته است.
محمود خسروي، دانشيار گروه اقليم‌شناسي دانشگاه سيستان و بلوچستان معتقد است که پديده ريزگرد در شمال سيستان و بلوچستان از هزاران سال قبل وجود داشته است. وي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: در زمان‌هايي که آب در منطقه بود، ريزگردها مهار مي‌شد و زماني که منطقه با کمبود آب مواجه مي‌شود، ريزگردها تشديد خواهد شد.


تالاب هامون کانون انتشار گردوخاک در شرق کشور


به گفته کارشناسان، وزش بادهاي 120‌روزه و خشکي تالاب هامون دو عامل اصلي توليد و انتشار گردوغبار در سيستان و بلوچستان است که هر سال علاوه بر پنج شهرستان شمالي، نواحي مرکزي و جنوبي سيستان و بلوچستان را نيز تحت ‌تأثير قرار مي‌دهد. احمد قرایي، رئيس پژوهشکده تالاب هامون در‌باره منشأ گردوخاک سيستان به ايسنا گفت: حداقل حدود 70 درصد منشأ گردوغبار در تالاب هامون است که با توجه به تغيير کريدور باد و مساحت کانون‌ها، بايد مجددا بررسي و موقعيت کانون‌ها مشخص شود.
وي با بيان اينکه اکنون موقعيت و مساحت کانون‌هاي گردوغبار شمال استان تغيير کرده، افزود: اکنون اطلاعات لازم دراين‌باره وجود ندارد و بايد اين اطلاعات به‌دست ‌آيد. در گذشته پروژه‌ها تعريف شده ولي خروجي اين پروژه‌ها متناسب با برنامه‌ريزي‌ها نبوده است. محمود خسروي، دانشيار دانشگاه سيستان و بلوچستان در مقاله‌اي با عنوان «تأثيرات محيطي اندر کنش نوسان‌هاي رودخانه هيرمند با بادهاي 120‌روزه سيستان» که در فصلنامه تحقيقات جغرافيايي به چاپ رسيده، نوشته است: طبق پردازش تصاوير ماهواره‌اي، مهم‌ترين منابع برخاست و انتشار گردوخاک در منطقه سيستان، بسترهاي خشکيده هامون‌هاي پوزک، صابري و شرق هامون هيرمند هستند؛ البته ساير مناطق نيز در توليد گردوغبار نقش دارند ولي سهم آنها ناچيز است. وي در بررسي‌هاي ديگر خود در مورد ميزان گسترش گردوخاک ناشي از اين طوفان‌ها، در دو مقاله علمي آورده است: گردوغبار ناشي از اين بادها به‌صورت افقي تا درياي عمان و در موارد استثنايي تا درياي عرب گسترش مي‌يابد. علاوه‌براين پراکنش گردوغبار ناشي از اين بادها به‌صورت عمودي نيز تا ارتفاع 10 کيلومتري از سطح زمين هم منتشر مي‌شود.


‌زابل از آلوده‌ترين شهرهاي جهان


به گزارش ايسنا، افزايش تعداد روزهاي فعاليت بادهاي 120‌روزه در زابل و خشک‌بودن تالاب هامون سبب شده تا اين شهر در ارزيابي سال 2016 سازمان جهاني بهداشت در بين آلوده‌ترين شهرهاي جهان قرار بگيرد.
سازمان جهاني بهداشت در اين ارزيابي شاخص کيفيت هواي سه هزار شهر جهان را بر پايه ذرات فوق‌ريز 2,5 ميکرون و ريز 10 ميکرون ارزيابي کرده که در ذرات فوق‌ريز و ريز شهر زابل به ترتيب به‌عنوان نخستين و سومين شهر آلوده جهان معرفي شده است. شهر اونيتشا در نيجريه نيز در ذرات ريز 10 ميکرون به‌عنوان آلوده‌ترين شهر جهان شناخته شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16714s, 19q