كاهش ميزان مرگ مادران باردار در فارس 5 سال جلوتر از برنامه اعلام شده است

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 22147
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز ، معاون درمان اين دانشگاه با بيان اين مطلب گفت : براساس اعلام وزارت بهداشت آمار مرگ و مير مادران باردار در استان فارس بايد تا سال 1394 به 18 تا 22 مورد مي رسيد كه با فعاليتهاي انجام شده ، ما در سال 1388 به اين ميزان دست يافتيم.
دكتر افشين اميني افزود : براساس آخرين ارزيابي ها ميزان مرگ و مير مادران باردار در استان فارس به 1/18 رسيده است و پيش بيني مي شود كه تا پايان سال جاري اين شاخص به حدود 9 برسد. وي اظهار داشت : با رسيدن به اين شاخص به ميزان شاخص كشورهاي پيشرفته ارتقا پيدا مي كنيم. دكتر اميني گفت : با افزايش سنجش هاي مراقبتهاي ويژه كودكان در استان فارس شاخص مرگ نوزادان در هر هزار تولد زنده نيز به 13 مورد رسيده است. وي بيان كرد : استان فارس در ارتقاي اين دو شاخص كه از مهمترين شاخصهاي سنجش وضعيت سلامت كشورها در سازمان بهداشت جهاني است ،‌موفقيتهاي قابل توجهي داشته است.
دكتر اميني با اشاره به صادر شدن مجوز استخدام 23 هزار پرستار دركشور ، اظهار داشت : دانشگاه علوم پزشكي شيراز تا پايان سال جاري به منظور استخدام پرستاران اقدام به برگزاري آزمون مي كند. وي گفت : در حال حاضر عواملي مانند پايين بودن سرانه درمان در كشور ، كسري اعتبارات و عدم تمركز مديريت در حوزه سلامت موجب بيمار شدن درمان كشور شده اند.
دكتر اميني افزود : ما در حالي وزارت بهداشت را متولي سلامت مي دانيم كه تنها حدود 25 درصد عوامل موثر بر سلامت را در اختيار دارد و 75 درصد بقيه از جمله آلودگي هوا در اختيار ديگران است. وي گفت : طبق قانون برنامه پنجم توسعه هيچ پزشكي نمي تواند هم در بخش خصوصي و هم در بخش دولتي فعاليت كند ، مثلا اگر پزشكي استاد دانشگاه باشد بايد تمام وقت خود را صرف حوزه دولتي كند.
دكتر اميني با اشاره به اينكه 60 متخصص تازه فارغ التحصيل جذب فارس شده و به شهرستانها اعزام شده اند ،‌افزود : در يكسال اخير 8 پروژه درماني نيز در استان به بهره برداري رسيده است كه راه اندازي بخش جراحي مغز در بيمارستان امام رضا (ع) لار و راه اندازي بخش جراحي قلب و عروق بيمارستان اميرالمومنين (ع) گراش از جمله آنهاست. وي تصريح كرد : تاكنون چند عمل موفق قلب در بيمارستان گراش انجام شده كه بر اين اساس نخستين شهرستان كشور است كه توانسته به جز در مركز استان در يكي از شهرستانها نيز مركز جراحي قلب داشته باشد.
گفتني است در حال حاضر دانشگاه علوم پزشكي شيراز 24 پروژه عمراني در دست اجرا دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.37158s, 19q