تفكيك آزمايشگاهيان از شمول قانون بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت عادلانه نيست

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۰:۲۸ - کد خبر: 22150
سلامت نیوز:دبيرانجمن فن آوران علوم آزمايشگاهي اظهار كرد: عليرغم موافقت وزير بهداشت در پاسخ به نامه دفتر رئيس جمهور پيرامون مشموليت رشته علوم آزمايشگاهي طبي در قانون بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت، اين پيگيريها هنوز به نتيجه نرسيده است.

فرهود صفرنيا در گفت‌وگو با  ايسنا با بيان اينکه قانون ارتقاء بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت بيشتر گروه‌هاي پيراپزشكي را تحت پوشش قرار مي‌دهد اما علوم آزمايشگاهي‌ها از آن بي بهره هستند، گفت: استدلال بر اين است که گروه‌هايي شامل اين قانون مي شوند که بر بالين بيمار حاضر شوند و از آنجائي که آزمايشگاهيان کار تشخيصي انجام مي دهند و بخش تشخيص اصلا به بالين ارتباطي ندارد، پس از اين مزايا جا مي مانند.

وي با نادعادلانه خواندن اين تفکيک تصريح کرد: در حاليکه نظام سلامت و خدمات درماني بدون تشخيص لنگ و تجويزهاي پزشكان در حد حدس و گمان باقي مي‌ماند چرا بايد چنين گروه بزرگي از قانون ارتقاي بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت محروم بماند.

صفرنيا اضافه کرد: متأسفانه به‌ رغم پيگيري‌هاي فراوان و اداره امور آزمايشگاه‌هاي وزرات بهداشت هنوز در اين زمينه كوتاهي مي‌شود.

صفرنيا به نامه‌اي که در ارديبهشت ماه 88 به دفتر رياست جمهوري ارسال شد اشاره کرد و گفت: در اين نامه با بيان اينکه تکنسين آزمايشگاه جزو مشاغل سخت درجه يک محسوب مي شود و کار آنها فرقي با ديگر پرسنل فني شاغل در آزمايشگاه ندارد خواستار تعميم اين قانون در مورد ديگر شاغلين شديم.

وي افزود: همچنين با توجه به اينکه در آيين نامه کارهاي سخت و زيان آور جاي آزمايشگاه خالي بود، بازنگري در قانون ارتقاي بهره‌وري كاركنان باليني نظام سلامت، پرداخت حق سختي کار در همه بخش هاي دولتي و خصوصي و لزوم بازنگري و نظارت دقيق براعمال پرداخت‌هاي ناهماهنگ حقوقي در بخش‌هاي دولتي و پرداخت‌هاي کاملا سليقه‌اي در بخش خصوصي از جمله درخواست‌هاي مطرح شده در اين نامه بود.

دبير انجمن فن آوران علوم آزمايشگاهي تصريح کرد: درگير شدن پرسنل آزمايشگاهي با خون هاي آلوده به باکتري، خلط ها، ويروس‌هاي کشنده، ادرار و مدفوع، کار کردن با مواد شيميايي، کار کردن با مواد تيز و برنده و غيره عملا ماهيت سخت و زيان آور بودن شغل آزمايشگاه را آشکار مي کند.

صفرنيا گفت: پس از نامه نگاري‌ها و پيگيري‌هاي ديگر خوشبختانه با نظر مثبت رياست جمهوري و وزير بهداشت مبني بر بررسي آيين نامه قانون ارتقا بهره وري و تعمييم صفت «سخت و زيان آور بودن» در مورد ساير پرسنل آزمايشگاه مواجه شديم.

وي به مستندات موجود مبتني بر صحه گذاشتن رييس جمهور و وزير بهداشت و مسئول اداره امور آزمايشگاه‌هاي وزارت بهداشت بر بهره مندي پرسنل آزمايشگاه از مزاياي قانون مذکور اشاره کرد و گفت: بيش از يك سال است كه از کسب موافقت مي‌گذرد اما اين موضوع همچنان طي اين مدت در معاونت توسعه وزارت بهداشت مسكوت و مغفول مانده است.

صفرنيا اضافه كرد:‌ طي اين مدت پيگيري‌هاي انجمن نيز نتيجه نداده و معاون توسعه وزارت بهداشت در اين زمينه جواب مشخص و شفاف نمي‌دهد. از طرفي بازرس وزارت کار پس از مراجعه هاي متعدد مدعي شده است که براي بهره مندي از اين قانون هر آزمايشگاهي مي تواند خود به تنهايي اقدام کند و در نهايت بازرس وزارت كار تشخيص مي‌دهد كه چه كسي شامل اين قانون ‌شود.

به گفته دبير انجمن فن‌آوران علوم آزمايشگاهي، حدود 70 درصد آزمايشگاه‌هاي كشور خصوصي هستند و فقط 30 درصد آنها دولتي‌اند. اين در حالي است كه آزمايشگاه‌هاي دولتي هم کم کم به بخش خصوصي واگذار مي‌شود.

وي افزود: متاسفانه اين خصوصي‌شدن موجب استثمار كاركنان علوم آزمايشگاهي شده، به نوعي كه در برخي آزمايشگاه‌ها حقوق آزمايشگاهي‌ها با حقوق يك كارگر ساده و صفر برابر دانسته شده است.

صفرنيا ادامه داد: ‌در جاي ديگرمشاهده شده است كه برخي از كارفرمايان آزمايشگاه‌هاي خصوصي اقدام به پرداخت حقوق به طور متفاوت در صورت كار يكسان مي‌كنند كه اين موضوع نيز به تبعيض بيشتر دامن مي زند و سرخوردگي را به همراه دارد.

وي گفت: در اين بين متأسفانه بازرسي مناسبي هم صورت نمي‌گيرد كه ما به شدت از آن شاكي هستيم. لذا برخي از افرادي كه به سختي وارد دانشگاه و اين رشته شده‌اند به راحتي اين شغل را كنار مي‌گذارند و به شغل‌هاي ديگري رو مي‌آورند كه اين كار آينده كار تشخيصي كشور را با توجه به دستگاه‌هاي جديد و آزمايش‌هاي متنوع در پرده‌اي از ابهام قرار خواهد داد.

دبير انجمن فن‌آوران علوم آزمايشگاهي در ادامه با اشاره به موضوع سختي كار علوم آزمايشگاهي‌ها خاطرنشان كرد: بيش از 12 سال است كه كلمه تكنسين در قانون سختي كار براي علوم آزمايشگاهي‌ها گنجانده شده و از همان زمان ديگر كلمه تكنسين براي اين افراد به كار نمي‌رود و به جاي آن از كلمه« كاردان» استفاده‌ مي‌شود و به خاطر اين يك كلمه، حقوق جمعيتي بزرگ زير سؤال رفته است.

وي افزود: آزمايشگاهيان با وجود اينکه از هيچ کدام از مزاياي نسبي که ساير کارکنان از جمله برخورداري از تعطيلات رسمي مثلا در ماه رمضان و يا آلودگي هوا برخوردار نيستند اما با سعه صدر سعي مي کنند کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

صفرنيا معضل اساسي در بخش خصوصي را بازرسي دانست و گفت: آنها نيروي کار کمي دارند و نمي توانند به خوبي بازرسي کنند و ما خواستاريم که بازرسي بخش خصوصي را به انجمن فن آوران علوم آزمايشگاهي واگذار کنند.

وي در پايان با بيان اينکه اجرايي کردن مطالبات آزمايشگاهيان مي تواند مرهمي بر آلام اين قشر باشد، خواستار پيگيري مشکلات اين قشر و رفع تبعيض‌ها شد و گفت: لزوم نظارت دقيق بر عملکرد آزمايشگاهيان در بخش خصوصي محسوس است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فاطمه قربان نيا
با سلام-خواهشمند است در خصوص كار در آزمايشگاه كه در قرارداد كارم با سمت آزمايشگر مي باشد به من هم سخت و زيان آور تعلق مي گيرد ؟البته 17 سال سابقه دارم كه 12 سال با سمت آزمايشگر و 5 سال است سمت شيميست آزمايشگاه را دارم.لطفا مرا راهنمايي كنيد.با تشكر
0.13107s, 19q