کودکاني که زياد نوشابه مي‌خورند در معرض پوکي استخوان قرار دارند

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۰:۴۲ - کد خبر: 22154
کودکاني که زياد نوشابه مي‌خورند در معرض پوکي استخوان قرار دارند
سلامت نیوز:يک متخصص اطفال گفت: وجود فسفات سديم در نوشابه‌ها موجب کاهش جذب کلسيم مي‌شود بنابراين ممكن است كودكاني که به نوشابه‌هاي زياد رو مي‌آورند در معرض پوکي استخوان قرار بگيرند.

دکتر غلامرضا خاتمي در گفت وگو با  ايسنا  گفت: نوشابه‌ها داراي مشکلات متعددي هستند که تاثير آنها در کاهش جذب کلسيم به علت وجود فسفات سديم، يکي از اين اشکالات است.

وي با اشاره به اين که رشد استخوان‌ها و ماهيچه‌ها در دوره‌اي از سن در حال افزايش است و نيز نياز بيشتر دختران به آهن در دوره نوجواني، افزود: در اين دوران نياز به کلسيم، آهن، زينک و منيزيم دو برابر دوره قبل است که اين مقوله بايد در تغذيه كودكان لحاظ شود.

دکتر خاتمي گفت: از آنجا كه فعاليت كودكان زياد  است، چنانچه در اين سن کلسيم به مقدار کافي به فرد نرسد، پوکي استخوان به دنبال خواهد آورد که براي جلوگيري از اين مورد، ميزان کلسيم در اين سن 800 ميلي گرم و  در زنان بالاي 50 سال مقدار بيشتري نياز است.

اين متخصص اطفال افزود: چنانچه كودك يک ليوان شير بدون چربي بخورد،300 ميلي گرم کلسيم مصرف کرده است و يا در30 گرم پنير 200 ميلي گرم کلسيم وجود دارد.

وي با تاكيد بر اين که تجويز کلسيم در تغذيه كودكان نبايد فراموش شود، افزود: نسبت کلسيم به فسفر نيز اهميت دارد و مصرف غذاهايي که حاوي فسفر زيادي است در جذب کلسيم دخالت مي‌کند و از جذب کلسيم مي‌کاهد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36667s, 18q