از قرار دادن «لپ تاپ» بر روي زانو خودداري كنيد

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 22155
سلامت نیوز:رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت با اشاره به مطالعات انجام شده درباره تاثير آنتن‌هاي BTS موبايل بر سلامت انسان، گفت: اين مطالعات نشان مي‌دهد كه آنتن‌هاي موبايل در اطراف خود چگالي انرژي بيش از حد مجاز توليد نمي‌كنند.

دكتر كاظم ندافي در گفت‌وگو با  ايسنا، درباره مباحث مطرح شده مبني بر تاثير آنتن‌هاي BTS موبايل بر سلامت انسان، گفت: در اين زمينه چند پروژه تحقيقاتي بزرگ در كشور انجام و نتايج آن به صورت مقالات معتبر در مجلات علمي - پژوهشي و مجلات معتبر ISI منتشر شده است.

وي ادامه داد: تمام اين مطالعات نشان مي‌دهد كه چگالي انرژي آنتن‌هاي BTS موبايل از حد مجاز استاندارد ملي كمتر است. جمع بندي سازمان بهداشت جهاني و سازمان‌هاي مرتبط تخصصي بين‌المللي نيز تاييد مي‌كنند كه اين‌ آنتن‌ها در اطراف خود چگالي انرژي بيش از حد مجاز توليد نمي‌كنند و به طور كلي ضرري براي سلامت انسان ندارد.

ندافي افزود: اما در عين حال توصيه مي‌شود آنتن‌هاي BTS موبايل در نزديكي مدارس و كودكستان‌ها نصب نشود و به عنوان يك توصيه علمي حداقل در فاصله صد متري از اين مكان‌ها نصب شوند.

وي با تاكيد بر اينكه لازم است مردم در ارتباط با تمام وسايلي كه امواج الكتريكي يا ميدان الكتريكي و مغناطيسي از خود ساطع مي‌كنند موارد احتياطي را در نظر بگيرند، گفت: به عنوان مثال مي‌توان به قرار دادن «لپ تاپ» بر روي زانو به عنوان يك عادت رفتاري نامطلوب ياد كرد؛ چرا كه «لپ تاپ» تقريبا پنج برابر يك آنتن BTS چگالي انرژي وارد مي‌كند.

ندافي ادامه داد: همچنين مي‌توان از امواج الكتريكي و مغناطيسي سشوار به عنوان يكي از امواج مضر براي سلامت انسان ياد كرد. بنابراين توصيه مي‌شود حداقل در زمان‌هايي كه از وسايل الكتريكي در خانه استفاده نمي‌شود اين وسايل از برق قطع شوند؛ چرا كه ميادين الكتريكي و مغناطيسي در زماني كه وسايل استفاده نمي‌شوند نيز وجود دارند و اثرات سوء خود را اعمال مي‌كند.

رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت گفت: بنابراين نگراني اول در رابطه با عادت مردم در استفاده از وسايل الكتريكي است. همچنين توصيه مي‌شود كودكان از موبايل استفاده نكنند هر چند استفاده از موبايل تاكنون اثر مشخص شده‌اي بر سلامت كودكان نداشته است اما در ارتباط با اشعه‌ها اصلي مطرح است كه بايد تا حد امكان اصول حفاظتي را رعايت كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24315s, 18q