برخي اقدامات تشخيصي به اضافه شدن اطلاعات پزشك كمكي نمي‌كند

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 22165
سلامت نیوز: رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: تجديد برخي از اقدامات تشخيصي مانند آزمايش و راديوتراپي به اضافه شدن اطلاعات پزشك كمك نمي‌كند و فقط تلف شدن وقت، هزينه و اصطحلاك دستگاه را موجب مي‌شود.

به گزارش فارس محمدرضا رزاقي در سمينار آموزشي اصول فيزيك باليني، تكنيك‌ها و كاربردهاي MRI قلب و عروق كه صبح امروز در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد اظهار داشت: در ايران راديولوژي با وسايل بسيار ابتدايي آغاز شد اما خوشبختانه در حال حاضر بايد گفت، پيشرفت‌هايي كه در اين علم انجام شده است به موازات رشته‌هاي ديگر بوده و در برخي جاه‌ها نيز سبقت‌هايي داشته است.

وي با بيان اينكه تشخيص، تكنيك پزشكي است تصويب كرد: تشخيص مي‌تواند اطلاعات دقيقي از نقاط مختلف بدن را به تصوير بكشد و همان طور كه در برخي داروخانه‌ها داروسازها با پزشك تماس مي‌گيرند و تداخلات دارويي را به پزشك گزارش مي‌دهند در بحث راديولوژي هم اين موضوع مي‌تواند صورت گيرد.

رزاقي افزود: برخي از مردم تعبير غلطي در ذهن خود دارند و مي‌گويند كه من MRI انجام داده‌ام ولي خوب نشده‌ام كه اين افراد عمل تشخيصي MRI را به عنوان درمان تلقي مي‌كنند.

وي اضافه كرد: بايد در نظر گرفت كه درخواست MRI آيا واقعاً به اطلاعات تشخيصي پزشكي اضافه مي‌كند يا فقط وقت، هزينه و اصطحلاك دستگاه ايجاد مي‌كند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه بايد از تجهيزات پزشكي به اندازه نياز استفاده شود خاطرنشان كرد: در بعضي از مراكز آموزشي انواع دستگاه‌هاي تشخيصي نصب است و فرد مسئول به هر دليلي پس از مراجعه بيمار بدون اينكه MRI مقدماتي را انجام دهد مستقيماً به آخر خط تشخيص يعني سي‌تي‌اسكن بدون كنتراست مي‌رود.

وي گفت: بايد در نظر گرفت كه كدام دستگاه به چه ميزان و با چه هزينه‌اي استفاده شود تا هم به تشخيص بيماري كمك كند هم هزينه درماني را بالاتر نبرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16113s, 18q