اهداكنندگان خون در تاسوعا و عاشور موقتاً كمبود خون را بر طرف كردند

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 22171
سلامت نیوز: رئيس سازمان انتقال خون كشور گفت: اهداكنندگان خون در تاسوعا و عاشورا در تهران و سراسر كشور موقتاً كمبود خون را جبران كردند اما نياز به خون براي بيماران يك نياز دائمي است و نبايد بگذاريم تعطيلات يا هر حادثه ديگري باعث كمبود خون و كاهش ذخيره خوني كشور شود.

حسن ابوالقاسمي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: ذخيره خوني كشور به طول معمول بين 7 تا 8 روز است اما بعد از اعلام تعطيلات آلودگي هوا و خالي شدن تهران و برخي كلانشهرها ناگهان با كمبود شديد خون در كشور مواجه شديم به طوري كه ذخيره خوني كشور به كمتر از 5 روز و در برخي شهرها حتي به 3 روز نيز كاهش يافت كه بسيار نگران كننده بود.

وي ادامه داد: البته بعد از رسيدن به اين وضعيت نگران كننده از مردم خواستيم تا هر چه زودتر براي اهداي خون به پايگاه‌هاي سازمان انتقال خون مراجعه كنند و حتي به روزهاي تاسوعا و عاشورا براي اهداي خون بسنده نكنند، خوشبختانه استقبال مردم طي روزهاي گذشته مثال زدني بود و اكنون ذخيره خوني كشور بيش از 8 روز شده است و تا حدي كمبود جبران شده است اما نياز خون هميشگي است و از اين پس نيز نيازمند اهداي مستمر خون توسط مردم هستيم.

رئيس سازمان انتقال خون كشور گفت: طي روزهاي گذشته بيش از 4800 واحد خوني فقط در تهران اهدا شد و اگر همين روند در كل كشور نيز بوده باشد اكنون بيش از 50 هزار واحد خوني ذخيره شده در كشو داريم كه تقريباً معادل 10 روز ذخيره خوني است.

ابوالقاسمي اضافه كرد: با اين وجود اين هرگز نمي‌توان گفت كمبود خون در كشور بر طرف شده است زيرا نياز به خون يك نياز دائمي است به خصوص اينكه برخي فرآ‌ورده‌هاي خوني مثل پلاكت را بيش از 3 تا 5 روز نمي‌توان نگهداري كرد بنابراين هر روز به خون تازه براي نجات بيماران در مراكز درماني نياز داريم.

وي ادامه داد: در واقع ما بيش از آ‌نكه به اهداي مستمر خون نياز داشته باشيم به اهداكننده مستمر خون نياز داريم كه بتوانيم با نوبت بندي و اطمينان از حضور اين افراد به تأمين نياز خون در كشور به طور دائم اطمينان پيدا كنيم.

وي گفت: البته مشكل ديگري كه وجود دارد، مصرف نادرست و غير بهينه خون در برخي بيمارستان‌ها و مراكز درماني است كه به علت رايگان بودن خون و فرآ‌ورده‌هاي خوني در كشور وجود دارد و برخي پزشكان به همين علت بر اساس تشخيص خود بيش از حد متعارف خون مصرف مي كنند.

ابوالقاسمي افزود: براي رفع اين مشكل نيز با همكاري معاونت درمان وزارت بهداشت در حال تدوين پروتكل مصرف خون در بيمارستان‌ها هستيم، اين پروتكل مي‌تواند سختگيرانه باشد يا آسان بگيرد اما در هر صورت داشتن پروتكل مصرف خون بهتر از حالت فعلي است كه شاهد مصرف بي رويه خون در بيمارستانها هستيم.

وي گفت: بعد از اعلام سازمان انتقال خون مبني بر اعلام نام بيمارستان‌هايي كه مصرف بهينه خون ندارند، خوشبختانه برخي از اين مراكز همكاري خود را با سازمان انتقال خون افزايش دادند و البته معاونت درمان وزارت بهداشت نيز در طرح جديد اعتبار بخشي و نظارت بر بيمارستان‌ها كنترل بانك خون و مصرف خون در بيمارستان‌ها را نيز به عنوان يكي از شاخص‌هاي اصلي بررسي وضع بيمارستان‌ها قرار داد كه در بهبود اين وضعيت موثر بود.

رئيس سازمان انتقال خون افزود: در زمان حاضر حدود 2.5 درصد مردم و 5درصد افراد واجد شرايط در كشور سالانه خون اهدا مي‌كنند و امسال نيز شاهد حدود 5درصد افزايش خونگيري در كشور بوديم كه بي سابقه است با اين حال نياز به خون يك نياز دائمي است و جز با فرهنگ سازي و حضور مستمر مردم در اهداي خون مي‌توان از كمبود خون در آينده كه مي‌تواند جان بيماران را به خطر اندازد، جلوگيري كرد.

وي ادامه داد:‌ نبايد اجازه دهيم اتفاقاتي مانند تعطيلات آلودگي هوا و خالي شدن شهر از مردم، باعث كاهش اهداي خون شود و افراد حاضر در شهر بايد در چنين مواقعي با اهداي خون جلوي كمبود خون را در شرايط خاص بگيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32391s, 18q