ماساژ پلك‌ها به بهداشت پلك كمك مي‌كند

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 22172
سلامت نیوز: يك فوق تخصص چشم پزشكي گفت: ماساژ پلك‌ها يكي از مواردي است كه به بهداشت پلك كمك مي‌كند؛ قرار دادن يك دستمال تميز روي پلك و فشار دادن آهسته موجب نرم شدن پوست پلك شده و پوسته‌هاي چسبيده به آن را آزاد مي‌‌كند.

مهدي بهنيا در گفت‌وگو با فارس  اظهار اشت: سطح چشم مهمترين قسمت بدن در تماس با جهان خارج است و عملكرد و ساختار طبيعي چشم موجب تنظيم كل بدن در محافظت از محيط خارج مي‌شود.

وي با بيان اينكه پلك‌ها در سلامت چشم نقش مهمي را ايفا مي‌كنند، گفت: پلك و مژه‌ها جلوي ذرات خارجي كوچك را گرفته و مانع ورود آنها به چشم مي‌شوند، مژه‌ها نيز مثل يك صافي يا يك توري عمل مي‌كنند؛ اين امر موجب پلك زدن رفلكسي شده و با تقويت پمپ اشكي موجب مي‌شود اشك با شست‌و‌شوي اجسام خارجي آنها را از چشم خارج كند.

اين فوق تخصص شبكيه چشم، بهداشت پلك را در سلامتي چشم مؤثر دانست و افزود: براي بهداشت پلك مي‌توان يك دستمال تميز را در آب گرم فرو برد سپس آب اضافي آن را گرفت و به مدت 5 تا 10 دقيقه روي پلك‌ها قرار داد و با آهستگي به آن فشار وارد كرد؛ اين كار موجب نرم شدن پوست پلك شده و پوسته‌هاي چسبيده به پلك آزاد مي‌شود.

بهنيا خاطرنشان كرد: ماساژ پلك‌ها يكي از مواردي است كه به بهداشت پلك كمك مي‌كند، اين كار به اين صورت است كه به آرامي و با حركت چرخشي انگشت كوچك دست روي پلك‌ها حركت ايجاد شود چرا كه با اين كار ترشحات اضافي از غدد پلكي خارج شده‌ و در سلامت و بهداشت چشم مؤثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.56265s, 18q