متخصصان زنان بر خلاف قانون دستگاه‌هاي سونوگرافي بي‌كيفيت چيني وارد مي‌كنند

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 22179
سلامت نیوز:رئيس انجمن راديولوژي ايران با انتقاد از دخالت غير راديولوژيست‌ها دراقدامات تشخيصي و راديوتراپي گفت: برخي پزشكان به خصوص متخصصان زنان دستگاه‌هاي بي كيفيت سونوگرافي را از چين وارد مي‌كنند و در مطب‌هاي خود تا 10 برابر تعرفه‌هاي قانوني از بيماران هزينه سونوگرافي مي‌گيرند.

به گزارش  فارس عبدالرسول صداقت در حاشيه سمينار آموزشي اصول فيزيك باليني، تكنيك ها و كاربردهاي MRI قلب و عروق در جمع خبرنگاران فارس و ايرنا اظهار داشت: دخالت غير راديولوژيست‌ها در رشته راديولوژي موضوع جديدي نيست و سال‌هاي زيادي است كه با اين موضوع درگير هستيم و در راس همه آنها متخصصان زنان و زايمان هستند.

وي افزود: اخيراً متخصصان رشته‌هاي ديگري هم با وارد كردن دستگاه‌هاي ديجيتال و بعضاً بي كيفيت از چين و با گرفتن پول‌هاي گزاف تا 10 برابر تعرفه سازمان نظام پزشكي در مطب‌هاي خود اقدام به عمل سونوگرافي و تشخيصي مي‌كنند.

صداقت تصريح كرد: بيشتر اين دستگاه‌ها كيفيت پاييني دارند و اين در حالي است كه پزشكاني كه با اين دستگاه‌ها كار مي‌كنند دوره‌هاي لازم را براي بكار بردن اين دستگاه نديده‌اند چرا كه يك متخصص راديولوژي حداقل 6 ماه در دوره تخصصي خود در زمينه فيزيك سونوگرافي، دستگاه و اشعه تحصيل مي‌كنند ولي اين افراد حتي يك روز هم اين دوره را نديده‌اند.

صداقت خاطرنشان كرد: متأسفانه هيچگونه رابطه‌اي براي اين افراد وجود ندارد يعني يك متخصص راديولوژي براي اينكه يك مطب داير كند بايد از قوانين پيچيده بگذرد و بازديدهاي متفاوتي از مطب او صورت گيرد اما يك متخصص زنان در مطب خود بدون ضابطه‌اي دستگاه را داير مي‌كند و بيمار هم متأسفانه به نوعي درمان خود را وابسته به پزشك مي‌بيند و هر مبلغي را كه از او خواسته شود پرداخت مي‌كند.

رئيس انجمن راديولوژي ايران گفت: به طور جدي از وزارت بهداشت خواستاريم كه اين موضوع را پيگيري كنند چرا كه اين حقي است كه از متخصصان راديولوژي كشور ضايع مي‌شود و متأسفانه وزارت بهداشت عليرغم قول‌هاي جدي در اين زمينه يا نخواسته يا نتوانسته اين مشكل را حل كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90173s, 19q