تشنگی ایران به گواه آمار

۱۳۹۶/۰۵/۳۰ - ۱۶:۳۰ - کد خبر: 221829
تشنگی ایران به گواه آمار

سلامت نیوز:سرانه آبی در ایران 60 سال قبل با 19 میلیون جمعیت 6 هزار متر مکعب بود و امروز با جمعیت 4 برابر به یک چهارم رسیده است...


به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران- هر چند سخنان وزیران پیشنهادی و موافقان و مخالفان آنان در نشست رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی لحظه به لحظه در «عصر ایران» انعکاس یافته است و جدای نتیجه بررسی ها اماری که از زبان حبیب الله بی طرف وزیر پیشنهادی نیرو بیان شد جدّا جای تأمل دارد تا واقعا باور کنیم «ایرانِ ما تشته است».

1- با توجه به تداوم خشک سالی و تغییرات اقلیمی و کاهش منابع تجدید پذیر، سرانه آبی ما به 1450 متر مکعب رسیده است.

2- بخش هایی از سرزمین ایران وارد شرایط کمبود آب شده است. 62 درصد از کل مساحت کشور از مرز تنش آبی عبور کرده و 54 درصد که نصف جمعیت را در خود جای می دهد وارد مرحله کمبود آب شده است.

3- مصرف آب در سال های اخیر100 میلیارد متر مکعب بوده است. 60 درصد از منابع زیر زمینی تأمین می شود و 40 درصد از منابع سطحی.

4- 120 میلیارد متر مکعب از ذخایر استراتژیک آب زیر زمینی کاسته شده است.

5- به خاطر خشک شدن تعدادی از رودخانه ها و تالاب ها، چاه ها ، نشست زمین و بروز فروچاله ها و نیز شکستن یا اعوجاج برخی تأسیسات نفت و گاز زنگ خطر به صدا درآمده اما مصرف بی رویه ادامه دارد.


*تنش آبی یعنی مشکل در یافتن منابع آب شیرین برای استفاده

*برای این که بدانیم سرانه آبی به 1450 متر مکعب رسیده یعنی چه کافی است بدانیم 61 سال قبل و در سال ۱۳۳۵ که جمعیت ایران ۱۹تنها میلیون نفر بود سرانه آب تجدید پذیر هر ایرانی 6هزار متر مکعب بود. در حالی که امروز این رقم به یک چهارم کاهش یافته است.

جالب است بدانیم سرانه آب تجدیدپذیر سالانه در بسیاری از کشورهای اروپایی، اسکاندیناوی و آمریکای شمالی بیش از ۶ یا ۷ هزار متر مکعب است.

* درباره مصرف آب هم این نکته قابل ذکر است که میانگین مصرف آب در جهان به ازای هر نفر 580 متر مکعب در سال است و در ایران هر نفر 1300 متر مکعب در سال.
ا

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20651s, 18q