بهبود تصويربرداري ام‌آرآي با استفاده از فناوري نانو

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 22189
سلامت نیوز:پژوهشگران دانشگاه تبريز، با تهيه نانوسيال پايدار نانوذرات اكسيد آهن، گامي در جهت بهبود روش تصويربرداري MRI برداشتند.

به گزارش  فارس، يكي از معايبي كه در روش تصويربرداري MRI موجود است، نبودن تمايز كافي بين بافت معيوب و سالم به دليل حساسيت نسبتا پايين اين روش است.

ناصر ارسلاني، دانشيار دانشگاه تبريز، با كمك نانوذرات سوپرپارامغناطيس اكسيد آهن به حل مشكل پرداخته است.

ارسلاني گفت: اين نانوذرات مي‌توانند با تجمع در بافت مورد نظر، شدت سيگنال را كاهش داده و باعث تيره‌تر شدن تصوير در آن ناحيه شوند. اين امر منجر به شناسايي راحت‌تر و زودهنگام عارضه مي‌شود.

وي در ادامه با بيان اين مطلب كه چالش اصلي در زمينه استفاده از نانوذرات اكسيد آهن به عنوان ماده كنتراست در روش MRI، پايدارسازي آنها در محيط آبي است، افزود: در پژوهشي موفق به تهيه يك نانوسيال مغناطيسي پايدار شديم به‌طوري‌كه نانوذرات اكسيد آهن را در محيط آبي با پلي‌(N-وينيل پيروليدون) به كمك اتصالات شيميايي، پايدار كرديم.

مجري اين طرح در مورد نحوه انجام اين كار گفت: ابتدا نانوذرات سوپرپارامغناطيس اكسيد آهن را با استفاده از روش متداول و باصرفه‌تر هم‌رسوبي در محيط آبي تهيه كرديم. سپس سطح نانوذرات تهيه شده را با استفاده از Silane A عامل‌دار كرده و از اين طريق توانستيم گروه عاملي واكنش‌پذير وينيل را به سطح نانوذرات وارد كنيم. در ادامه هم با روش پليمريزاسيون راديكالي اقدام به پليمريزه كردن مونومر N -وينيل پيروليدون در سطح نانوذرات عامل‌دار شده كرديم.

نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد كه نانوذرات تهيه شده داراي مغناطيس‌پذيري بالايي هستند و پس از پوشش با ماده‌ زيست‌سازگار پلي‌(N-وينيل پيروليدون)، براي مدت زمان طولاني از پايداري بسيار بالايي برخوردار هستند. نتايج مربوط به آزمايش‌هاي MRI و مطالعات آسايش‌پذيري هم حاكي از كاربرد بالقوه‌ي اين نانوذرات در تصويربرداري MRI است.

اين پژوهش با مشاوره محمود نظرپور و همكاري حسن فتاحي، ميابي از مركز تصويربرداري حافظ تبريز انجام شده‌است و جزئيات آن در مجله Express Polymer Letters(جلد 4، صفحات 338-329، سال2010) منتشر شده‌است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12924s, 19q