تغییر اقلیم موجب خشکی رودخانه ها می شود

۱۳۹۶/۰۵/۳۱ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 221892
تغییر اقلیم موجب خشکی رودخانه ها می شود

سلامت نیوز:مطالعات نشان داده است که افزایش دما در اثر تغییرات آب و هوایی موجب شده تا طوفان های شدیدتر در شهرها منجر به جاری شدن سیلاب های بزرگ و در نتیجه خشکیدن زمین های زراعی روستاها شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا دریافتند در حالیکه هوای داغتر موجب شده تا طوفان های سنگین تر منجر به جاری شدن سیل در مناطق شهری مملو از ساختمان شود، باعث کاهش رطوبت خاک نیز می شود که در نتیجه به سرعت هر گونه آب اضافی جذب شده و جریان آب در رودخانه های روستایی کاهش می یابد.

آشیش شرما، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «با وقوع بارش های شدید، سهم بزرگی از ان در خاک ذخیره می شود، در نتیجه آب کمی برای جاری شدن به سوی رودخانه ها می ماند.»

کارشناسان می گویند کاهش در آبراه ها در مناطق کشاورزی باعث تهدید کشاورزی و امنیت غذایی می شود، که با وجود پیش بینی افزایش جمعیت جهان تا ۲۳ درصد و رسیدن به ۹ میلیارد نفر در طول دو دهه اینده، توجه به این مسئله ضرورت دارد.

محققان در ادامه می افزایند: «با مهاجرت روزافزون مردم به شهرها، جاری شدن سیل بدتر می شود. در عین حال، در مناطق روستایی نیاز به جریان کافی اب برای حمایت از کشاورزی به منظور تامین نیازهای جمعیت شهری است.»

این تجزیه و تحلیل گسترده مبتنی بر داده های حدود ۵۰ هزار سایت نظارت بر بارندگی و رودخانه در ۱۶۰ کشور است.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22564s, 19q