توصيه‌ به ديابتي‌ها براي پيشگيري از ابتلا به زخم پا

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۰:۰۶ - کد خبر: 22194
به گزارش سلامت نیوز دكترشهين ياراحمدي كارشناس اداره غدد و متابوليسم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي  ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: زخم پاي ديابتي به چندين شكل در بيماران ديده مي‌شود، شايعترين فرم آن به صورت گرفتاري حس در پا ظاهر مي‌شود كه ممكن است به صورت درد، سوزن سوزن شدن و يا مور مور شدن در پاها بروز نمايد و يا به صورت از بين رفتن حس درد، حرارت و درك موقعيت پا تظاهر كند.
وي با اشاره به اين كه آموزش در زمينه كنترل ديابت و زخم پاي ديابتي بسيار حائز اهميت است افزود: اگر بيماران ديابتي بحث آموزش را جدي بگيرند و چربي خون، فشارخون و بهداشت پاها را كنترل كنند دچار زخم پا نمي‌شوند.
وي به بيماران ديابتي توصيه كرد: روزانه پاهاي خود را از نظر وجود تاول، بريدگي، زخم، خراشيدگي يا ضايعات بين انگشتان بررسي كنند و پاهاي خود را هر روز بشويند و بين انگشتان را به دقت خشك كنند همچنين در صورت خشكي پوست پاها، پس از شستشو و خشك كردن از كرم يا روغن نرم كننده استفاده كنند.
دكتر ياراحمدي تصريح كرد: افراد ديابتي هيچگاه نبايد با پاي برهنه راه روند زيرا به دليل از كار افتادن عصب‌هاي پايشان، درد را خوب حس نكرده و موجب زخم شدن پايشان مي‌شود.
به گفته كارشناس اداره غدد و متابوليك وزارت بهداشت، بيماران ديابتي در هنگام خريد كفش بايد دقت كنند كه كاملاً اندازه باشد مناسب‌ترين كفش، كفشي است كه كف راحت داشته باشد و جلويش پهن باشد. زيرا باعث مي‌شود جلوي پا و انگشتان از هم فاصله داشته باشند. كفش نوك تيز و پاشنه بلند بدترين نوع كفش براي افراد ديابتي محسوب مي‌شود.
وي گفت: جوراب‌هاي كتاني يا نخي بهترين نوع جوراب براي افراد ديابتي است و توصيه نمي‌شود كه از جوراب‌هاي پلاستيكي استفاده كنند همچنين كش جوراب نبايد سفت باشد زيرا باعث تجمع آب و ورم پا و در نهايت ايجاد ضايعه مي‌شود.
دكتر يار احمدي در پايان به بيماران ديابتي توصیه كرد: در صورت وجود يك ضايعه جديد، ميخچه، قرمزي، تورم، درد پا يا هرگونه زخم يا تاول فوراً پزشك خود را آگاه كنند و تا زمان معاينه پاها را استراحت دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14526s, 18q