آويشن شيرازي جايگزين داروي شيميايي 'مالاشيت سبز مي شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 22202
به گزارش سلامت نیوز مصطفي شريف روحاني  در گفت و گو با ايرنا افزود: بحث استفاده از داروهاي شيميايي در پرورش و تكثير آبزيان در همه دنيا معمول است و در ايران نيز اين اتفاق مي افتد.
وي اظهارداشت: اما همواره اين بحث مد نظر است كه استفاده از اين داروها و سم ها هم براي آبزي و انسان عوارضي به همراه دارد از اين رو استفاده از گياهان دارويي به عنوان جايگزين داروهاي شيميايي مورد توجه قرار گرفت.
وي ادامه داد: بنابراين كار برروي جايگزين داروي گياهي به جاي دارو يا سم  مالاشيت سبز با كار بر روي گياه آويشن شيرازي از سال 82 آتوسط محققان موسسه تحقيقات شيلات آغاز شد و اكنون مرحله آزمايشگاهي آن با موفقيت به پايان رسيده است.
شريف روحاني افزود: اين دارو براي مبارزه با آلودگي هاي قارچي در مراحل تكثير و برخي مراحل ديگر پرورش آبزيان استفاده مي شود.
وي با بيان اينكه اين طرح با هدف حذف كاربرد مضر داروهاي شيميايي و جايگزيني گياهان دارويي انجام شد گفت: اين داروها علاوه بر اينكه دوستدار محيط زيست هستند و اثر سوء بر روي مصرف كننده ندارند از خروج ارز از كشور نيز جلوگيري مي كنند.
معاون تحقيقاتي موسسه تحقيقات شيلات ايران افزود: از اين رو كار برروي آويشن شيرازي با كاربردهاي اثرات ضد قارچي ، ضد باكتريايي ، مكمل رشد و هوش بري ( القاء بيهوشي ) بر روي گونه هاي مختلف آبزيان اعم از ماهيان سردآبي ، گرم آبي ، خاوياري و ميگو آغاز شد.
شريف روحاني در پايان گفت: در حال حاضر اين طرح به نتيجه رسيده و موسسه تحقيقاتي شيلات آماده واگذاري دانش توليد اسانس آويشن شيرازي به متقاضيان براي توليد انبوه است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.9598s, 19q