مصرف كم مايعات و كمبود كلسيم از علل ابتلا به گرفتگي عضلات است

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 22213
به گزارش سلامت نیوز سيد منصور رايگاني با بيان اينكه گرفتگي عضلات يكي از شايع‌ترين دلايل دردهاي عضلاني است اظهار داشت: اين عارضه عمدتاً در عضلات ستون فقرات، پشت، كمر، لگن و در موارد بيشتر در عضلات پشت ساق پا اتفاق مي‌افتد.

وي افزود: علايم آن به صورتي است كه فرد پس از اينكه در وضع نامناسبي به صورت طولاني‌مدت قرار گيرد و قصد آغاز حركت را دارد احساس مي‌كند نقطه خاصي در بدنش دچار درد شديد و تيركشنده‌اي مي‌شود كه مانع از حركت وي مي‌شود.

رايگاني تصريح كرد: از علل اصلي ابتلا به اين عارضه اين است كه فرد براي انجام فعاليت‌هاي فيزيكي آمادگي لازم را ندارد يا اينكه در وضعيتي قرار مي‌گيرد كه در مدت طولاني عضلاتش منقبض است لذا قبل از فعاليت سنگين بايد عضلات گرم و قبل از پايان آن بايد بدن سرد شود.

وي ادامه داد: در موارد نادرتر گرفتگي عضلات به علت برخي بيماري‌ها‌ مانند اختلالات الكتروليت، ميوپاتي و نوروپاتي است. همچنين در زنان باردار به خصوص در مراحل آخر بارداري به علت اختلال يوني و كمبود كلسيم ممكن است در ران و ساق پا گرفتگي عضلات ايجاد شود.

رايگاني در گفت‌وگو با  فارس ادامه داد: بهترين راه درمان اين عارضه در هنگام گرفتگي كشش آرام و ممتد است به طوري كه اگر عضلات پشت ساق پا گرفته شده است فرد بنشيند؛ پاها را دراز كند و انگشتان پا را به سمت بالا بكشد.

اين متخصص طب فيزيكي گفت: اگر فردي به طور مكرر در عضله‌اي گرفتگي دارد دچار بيماري زمينه‌اي شده است كه بايد بررسي شود و فرد مي‌تواند به ارتوپد، متخصص طب فيزيكي، روماتولوژي و نورولوژي مراجعه كند.

وي اضافه كرد: رژيم غذايي داراي مايعات كم و كمبود كلسيم به ابتلاي اين عارضه كمك مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28133s, 18q