تعرفه‌هاي خدمات پزشكي در بخش غير دولتي تا آخر سال تغيير نمي‌كند

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 22222
به گزارش سلامت نیوز عليرضا زالي در گفت‌و‌گو با فارس افزود: سازمان نظام پزشكي امسال با توجه به موضوع اعلام هدفمندي يارانه‌ها، تعرفه‌هاي پزشكي را ابتدا براي 4 ماه اعلام كرد اما بعد براي جلوگيري از هر گونه افزايش قيمت در اوايل مرداد تعرفه‌هاي پزشكي اعلام شده را تا آخر سال تمديد كرد و اكنون نيز تعرفه‌هاي خدمات پزشكي و تشخيصي اعلام شده از سوي نظام پزشكي براي بخش‌هاي غير دولتي تا پايان سال تغيير نمي‌كند و هيچ افزايش قيمتي نخواهيم داشت.

وي ادامه داد: البته هنوز هيچ برآورد كارشناسي دقيقي درباره اثرات هدفمندي يارانه‌ها در بخش سلامت نداريم به همين علت جلسات كارشناسي در اين زمينه با حضور نمايندگان وزارت بهداشت و وزارت رفاه تشكيل شده و چند جلسه آن نيز برگزار شده است و اميدواريم با همكاري اين 2 دستگاه و سازمان نظام پزشكي به زودي به يك جمع بندي مشخصي براي سرانه درمان و تعرفه هاي خدمات پزشكي سال آينده برسيم.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي گفت: مسلماً با توجه به اثر برنامه هدفمندي يارانه‌ها بر قيمت تمام كالاها و خدمات در بخش سلامت نيز قيمت تمام شده خدمات افزايش قابل توجهي نسبت به قبل دارد به همين علت براي سال آينده نيازمند يك كار جدي‌تر و عميق‌تر براي اصلاح تعرفه‌هاي خدمات پزشكي هستيم.

*تعرفه هاي پزشكي در سال 90 مطابق با طرح هدفمندي يارانه‌ها اصلاح مي‌شوند

وي افزود: از تمام كادر پزشكي سراسر كشور مي‌خواهيم تا پايان سال به تعرفه‌هاي نظام پزشكي سال 89 پايبند باشند و در 3 ماه پاياني امسال صبر پيشه كنند و قيمت خدمات خود را افزايش ندهند تا براي سال 90 تعرفه‌هاي واقعي‌تري را اعلام كنيم. گر چه مي‌دانيم اثرات تغييرات قيمت و تورم ناشي از اصلاح قيمت‌ها براي كادر پزشكي آزاردهنده خواهد بود اما براي جلوگيري از هر گونه شوك جديد به جامعه نرخ تعرفه‌هاي پزشكي تا آخر سال تغيير نخواهد كرد و هر گونه افزايش قيمت خلاف و قابل پيگيرد است.

زالي گفت: برآوردي كه در يك كار پژوهشي در اوايل امسال انجام داديم نشان داد كه تأثير اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي در بخش سلامت بيش از همه در بخش خدمات هتلينگ و تخت روز بيماستاني خود را نشان مي‌دهد و برآورد ما اين بود كه براي جبران اين افزايش هزينه قيمت تخت روز بيمارستاني از 90 هزار تومان فعلي بايد به 200 هزار تومان برسد كه البته در عمل پرداخت چنين هزينه‌اي در توان اكثر مردم كشور نيست بنابراين اجراي آن نيز امكانپذير نيست.

* هيچ منبعي براي جبران افزايش هزينه بيمارستان‌ها و مراكز درماني غير دولتي پيش بيني نشده است

وي ادامه داد: بنابراين براي جبران هزينه ارائه دهندگان خدمات سلامت در بخش دولتي بايد يارانه و اعتباري از سوي دولت تعيين و پرداخت شود اما متأسفانه تاكنون هيچ منبعي براي جبران هزينه‌هاي پزشكان و مراكز تشخيصي و درماني بخش خصوصي پيش بيني نشده است و ما از مسئولان دولت به خصوص در وزارت بهداشت و وزارت رفاه مي خواهيم كه هر چه زودتر براي جلوگيري از فشار مضاعف بر مردم و بيماران براي حل اين مسئله فكري بكنند.

وي گفت: البته براي جبران اين هزينه‌ها در بخش دولتي فكرهايي شده است و قرار است بعد از تأييد شوراي نگهبان 10 درصد از اعتبار صرفه جويي طرح هدفمندي يارانه‌ها به بخش دولتي ارائه كنندگان سلامت اختصاص يابد اما براي 85درصد ارائه كنندگان خدمات سرپايي و 15درصد ارائه كنندگان خدمات بستري كه در بخش غير دولتي هستند فكري نشده است.

* سرانه درمان بايد 20 هزار تومان شود

قائم مقام سازمان نظام پزشكي افزود: بر اين اساس پيش بيني ما براي تغيير سرانه درمان در سال آينده اين است كه چون براي امسال نظر كارشناسان نظام سلامت اين بود كه سرانه درمان بايد 13 هزار و 900 تومان تعيين شود اما در عمل 8 هزار و 500 تومان تعيين شد بايد براي جبران هزينه‌هاي ارائه كنندگان خدمات سلامت در بخش دولتي و غير دولتي سرانه درمان بايد به حدود 20 هزار تومان در سال 90 افزايش يابد در غير اين صورت فشار مضاعف و بسيار شديدي براي پرداخت هزينه‌هاي درمان به بيماران و مردم و هم جامعه پزشكي وارد مي‌شود كه مشكل ساز خواهد شد.

* بيمارستانها از طرح هدفمندي يارانه‌ها مستثي شوند

وي گفت: راهكاري ديگري كه بايد براي جلوگيري از فشار اقتصادي به بخش سلامت اجرا شود، اين است كه اصلاح و آزادسازي قيمت حامل هاي انرژي براي بيمارستانها و مراكز درماني و تشخيصي غير دولتي اجرا نشود و اين مراكز از اجراي اين قانون مستثني شوند تا شاهد افزايش هزينه‌هاي درماني براي مردم نباشيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62971s, 19q