اجراي طرح ملي آموزش‌هاي نجات در زلزله

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 22223
سلامت نیوز : محمد مجيدي‌‌‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: آگاهي از آنچه كه به هنگام وقوع زلزله مي‌بايد انجام شود افراد را خود كنترل مي‌كند. اين آگاهي بايد از طريق برنامه‌هاي عمومي، اطلاع‌رساني، رسانه‌هاي گروهي و تمرينات منظم افزايش يابد.

وي گفت: با كمك آموزش‌هاي مختلف، جوامع مي‌توانند گروه‌هاي محلي را به منظور خاموش كردن آتش، نجات آسب ديدگان و كمك‌هاي اوليه تشكيل دهند تا در زماني كه گروه‌هاي سازمان‌ يافته هنوز در راه هستند اين گروه‌هاي محلي داوطلب تشكيل يافته در جامعه بتوانند به موقوع در محل زلزله حاضر شوند.

مجيدي‌نژاد افزود: سازمان آتش‌نشاني، جمعيت هلال‌احمر و سازمان مديريت بحران به انضمام سازمان‌هاي محلي بايد طرح‌هايي را براي آمادگي و واكنش در مواقع اضطراري براي خانواده‌ها افزايش دهند.

وي افزود: موضوع زلزله در كلانشهرها توسط بسياري از دستگاه‌هاي اجرايي بررسي و كارشناسي شده است ولي اين تحقيقات نتايج كاملي درباره وقوع زلزله در اين شهرهاي حادثه خيز به دست نداده است. ارائه خدمات امداد و نجات در ايام زلزله به كلانشهرهاي مانند تهران غير قابل تصور است و تعداد آسيب‌ديدگان احتمالي،‌ تعداد منازل تخريب شده، تعداد مصدومان و نيازمندان سناريويي بسيار پرخطر براي پايتخت‌ نشينان محسوب مي‌شود.

مجيدي‌ نژاد گفت: شيوه مشاوره آمادگي در برابر زلزله بايد در منازل صورت پذيرد و متعاقباً در اداره‌ها و مدرسه‌ها و مكان‌هاي تجمع شهر برنامه‌هايي براي كسب آمادگي در برابر زلزله اجرا شود.

وي به روش‌هاي ايمني و چگونگي انجام آنها و وظيفه هر فرد براي ايمن‌سازي مسكن محل كار يا محل تحصيل و جامعه كه از انگيزه‌هاي مهم فراگيري به شمار مي‌روند، اشاره كرد و تصريح كرد: مسئولان و مديران بايد يك برنامه آموزشي براي افراد در زمينه كاهش اثرات زلزله را تهيه و نهادينه كنند.

مجيدي‌ نژاد افزود: در زمينه كاهش اثرات زلزله بايد طرح‌هاي درسي بسيار ساده براي خردسالان در مراكز آموزشي «مهد‌كود‌ك‌ها و دبستاني‌ها» اجرا شود.

* آموزش تيم‌هاي كوچك محلي براي نجات آسيب‌ديدگان

كارشناس و مسئول آموزش تخصصي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر، شناخت و آموزش تيم‌هاي كوچك محلي براي رسيدگي و نجات آسيب‌ديدگان را بسيار ارزشمند دانست و گفت: شناخت و آموزش تيم‌هاي محلي در زمينه‌هاي مختلف پاسخگويي اضطراري، آموزش جامعه به لحاظ شناخت نواحي بالقوه رانش زمين و پيشگيري از نشست و خرابي خانه‌ها و حمايت از شهرهاي مستقر در دامنه‌ كوه‌ها به منظور كاهش اثرات و سوانح بايد از برنامه‌هاي اولويت دار براي پيشگيري از صدمات حوادثي از جمله زلزله صورت پذيرد.

مجيدي ‌‌نژاد با اشاره به اينكه در سال‌هاي اخير براي نوسازي منازل و بناهاي خارج از بافت تلاش‌هاي زيربنايي بسياري صورت گرفته است، تصريح كرد: آمادگي در برابر سانحه در جامعه روندي است كه به دنبال توسعه و اجراي استراتژي‌هاي مناسب و مستقل در محل به لحاظ آمادگي در برابر سانحه و كاهش خطر به دست مي‌آيد.

* اساس كمك امدادي در سوانح نجات، رهايي و خلاص سريع آسيب‌ديدگان است

وي با بيان اينكه هدف اساسي از نجات، رهايي و خلاصي سريع اشخاص به دام افتاده و انجام كمك‌هاي اوليه درباره آنهاست و بر اين اساس توجه به آموزش نجات حائز اهميت است، افزود: در اين راستا آموزش‌هاي نجات در سوانح بايد به صورت علمي و عملي در كشور تدوين و به طور مدام به صورت مانور اجرا شود.

كارشناس و مسئول آموزش تخصصي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر اظهار داشت: برنامه‌هاي كاهش اثرات زلزله مي‌تواند از طريق مختلف از جمله رسانه‌هاي گروهي «راديو، تلويزيون و اينترنت» مكان‌هاي عمومي «پارك‌ها،‌ مساجد، معابر و محلات» تابلوهاي تبليغاتي «شهرداري‌ها و سازمان‌هاي زيباسازي شهر و بيلبورد‌ها» چاپ كتاب و مجلات و تراكت‌ها صورت پذيرد.

مجيدي‌‌ نژاد با بيان اينكه ايجاد آگاهي عمومي و ارتقاء معلومات افراد توسط بسياري از سازمان‌هاي غيردولتي، انجمن‌ها و موسسات بايد مورد حمايت قرار گيرد، گفت: برگزاري دوره‌هاي آگاهي عمومي در مورد حوادث و سوانح قابل وقوع در كشور، برگزاري دوره‌هاي آموزش كمك‌هاي اوليه و آمادگي براي عموم افراد جامعه و برگزاري دوره‌هاي نجات از ساختمان‌هاي فرو ريخته و نيمه ويران در زلزله و در نهايت برگزاري دوره‌هاي ايمني خانواده از بحران‌هاي ناشي از حوادث مختلف طبيعي و غيرطبيعي براي آگاهي از خطرات زلزله و ابزار پيشگيري و كاهش آسيب‌پذيري سريع بايد در كشور صورت پذيرد.

*در بهترين شرايط نيز براي روز بحران بايد برنامه‌ريزي كرد

وي به نحوه عملكرد در طول يك زلزله به صورت تمرين براي عموم افراد يك جامعه به صورت مانور و اجراي اين مانورها در سيكل زمانه مشخص به صورت برنامه‌هاي متعدد اشاره كرد و افزود: اگر افراد 100درصد به ساختمان خود اطمينان دارند با اين حال راه براي برنامه‌ريزي بحران نبايد متوقف شود زيرا حتي در بهترين شرايط نيز براي روز بحران بايد برنامه‌ريزي كرد.

مجيدي نژاد بيان كرد: آگاهي از وسايل ضروري و چگونگي كاربرد آن پس از وقوع زلزله استفاده از اين ابزار را آسانتر مي‌كند و در اين راستا افراد نيز بايد از محل نگهداري اين وسايل اطلاع كامل داشته باشند.

كارشناس و مسئول آموزش تخصصي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر اظهار داشت: زيرساخت‌هاي جامعه در دست افراد نيست و با كوچكترين حادثه تمام خدمات روند طبيعي خود را از دست خواهد داد.

* مقاوم‌سازي ساختمان‌هاي ضعيف و قديمي با صرف كمترين هزينه‌

مجيدي ‌نژاد در پاسخ به اين پرسش كه برخي افرادي كه در ساختمان‌هاي فرسوده زندگي مي‌كنند چه انديشه‌اي براي حفظ ايمني خود بايد داشته باشند، گفت: ساختمان‌هاي ضعيف و قديمي را مي‌توانند با صرف هزينه‌اي نه چندان زياد و با نظارت متخصصان امر در مقابل زلزله مقاوم‌سازي كنند.

وي تصريح كرد: آگاهي از خطر زلزله و تمايل به زندگي در خانه‌هاي امن و مقاوم در برابر زلزله به انگيزه ساخت و ساز ساختمان‌هاي مقاوم در برابر زلزله كمك مي‌كند.

كارشناس آموزش تخصصي سازمان امداد و نجات هلال‌احمر‌ با اشاره به اينكه آحاد جامعه بايد برنامه‌اي دقيق، شخصي و مدون براي روز بحران داشته باشند تا خود و خانواده خويش را نجات دهند، خاطرنشان كرد: آموزش‌هاي نجات در سوانح از جمله زلزله بايد به صورت "طرح ملي " در كشور اجرا شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46563s, 18q