استرس و اضطراب، التهاب مري را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 22224
سلامت نیوز : اكرم پورشمس در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بيان اينكه التهاب مري به دنبال رفلكس معده يعني بازگشت محتواي اسيد معده به مري ايجاد مي‌شود، اظهار داشت: براي كنترل و پيشگيري از التهاب مري بايد رفلكس معده را كنترل كرد.

وي افزود: التهاب مري با داروهايي مانند مهاركننده‌هاي پمپ‌هاي اسيدي معده مانند امپرازول بهبود مي‌يابد و شايد در آينده نزديك داروهاي آنتي‌التهابي هم به اين رژيم دارويي اضافه شود كه در حال حاضر توافق كلي در اين زمينه وجود ندارد. همچنين در برخي موارد نيز از رانيتيدين هم استفاده مي‌شود.

پورشمس تصريح كرد: رفلكس معده با اضطراب و خودخوري ارتباط مستقيم دارد چرا كه اين 2 عامل، ترشح هورمون‌هاي زيادي در بدن را موجب مي‌شود كه دريچه معده را شل كرده و بازگشت محتويات اسيدي معده به مري را آسان مي‌كند.

وي گفت: به منظور جلوگيري از رفلكس معده مصرف غذاهاي خيلي چرب مانند سس مايونز، خامه، كره و سرشير كه جزء رژيم غذايي سالم هم محسوب نمي‌شوند و مصرف موادي كه در نمك و سركه خوابيده مي‌شود مانند ترشي همچنين مصرف غذاهاي تند مانند فلفل توصيه نمي‌شود.

اين فوق‌تخصص گوارش و كبد ادامه داد: اگر قرار است گوشت و پروتئين‌هايي استفاده شود كه مواد نگهدارنده دارند مانند فست‌فودهاي حاوي سوسيس و كالباس بايد گفت كه به رفلكس معده كمك مي‌كنند. همچنين فرد بايد در طول روز ميوه و سبزيجات به ميزان كافي مصرف كند.

وي با بيان اينكه مواد كافئين‌دار مانند قهوه، نسكافه، شكلات و كاكائو رفلكس را بدتر مي‌كنند گفت: تندغذاخوردن و چاقي موجب شديدتر شدن اين عارضه مي‌شود. ديده شده است بيش از 50 درصد افرادي كه رفلكس معده دارند علائم التهاب مري را ندارند و كمتر از 40 درصد آنها التهاب و زخم سطحي دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.9593s, 18q