شيوع سرطان‌هاي دستگاه تنفسي بويژه حنجره پيامد استنشاق هواي آلوده است

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۴:۰۸ - کد خبر: 22228
سلامت نیوز : دکتر نسرين يزداني، عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با  ايسنا ، اظهار داشت: تنگي نفس، وجود صداهاي اضافي تنفسي، سرفه، تجمع ترشحات در راه‌هاي هوايي و افزايش کار قلب و ريه از عوارض استنشاق هواي آلوده بر روي دستگاه تنفسي است.

وي افزود: افزايش مراجعه به پزشک و اورژانس، بستري شدن در بيمارستان و به تبع آن افزايش تجويز و مصرف دارو و در نهايت مرگ زودرس از جمله پيامدهاي منفي آلودگي هوا بر سلامت انسانهاست.

اين متخصص گوش، حلق و بيني با بيان اينکه واکنش‌هاي فردي به آلاينده‌هاي هوا مربوط به درجه و زمان تماس با آلاينده‌ها، وضعيت کلي فرد و فاکتورهاي ژنتيکي افراد نيز بستگي دارد، اظهار کرد: عوارض آلودگي هوا مبتلايان به ديابت، زنان باردار، اطفال، مبتلايان به انسداد ريه (COPD) و مبتلا به سوء تغذيه را بيشتر از سايرين تهديد مي‌کند.

دکتر يزداني اضافه کرد: افراد مبتلا به بيماري‌هاي سينوس و سيستيک فيبروز (CF) در اثر آلودگي هوا بيشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت‌هاي سودومونايي و مقاوم در برابر درمان هستند.

حملات مکرر و مقاوم به درمان از عوارض آلودگي هوا در بيماران آسمي

وي با اشاره به اين که افراد مبتلا به بيماري‌هايي مثل آسم و برونشيت در اثر تماس با آلودگي دچار حملات جديد و مقاوم به درمان مي‌شوند، گفت: اين حملات معمولا به داروهاي مصرفي قبلي پاسخ نمي‌دهند و از علامت اين حملات مي‌توان به سرفه‌هاي مکرر، خلط، خستگي، صداهاي اضافي و عفونت دستگاه تنفسي اشاره کرد.

دکتر يزداني ادامه داد: در اثر تماس طولاني با آلاينده‌هاي هوا، عملکرد مژک‌هاي مخاط تنفسي فوقاني که کار تميز کردن و تخليه سينوس‌ها را به عهده دارد مختل و فرد مستعد به عفونت‌هاي دستگاه تنفسي و سينوزيت مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين که آلودگي هوا بر حنجره و تارهاي صوتي هم اثر نامطلوبي گذاشته و فرد را به سرفه‌هاي مکرر و همچنين بيماري‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي مبتلا مي‌کند، اضافه کرد: در ميان کودکان که در شهرهاي آلوده زندگي مي‌کنند احتمال بروز بيماري‌هايي مثل آسم، پونوموني و آلرژي بيشتر از کودکان ساکن در شهرهاي غيرآلوده است.

دکتر يزداني اضافه کرد: آلودگي هواي طولاني مدت مي‌تواند باعث اختلال در رشد اطفال، صدمه به جنين، ايجاد سرطان‌هاي دستگاه تنفسي از قبيل سرطان حنجره، برونش، نازوفارنکس، ريه و حتي در مواردي مي‌تواند منجر به سرطان در ساير اندام‌هاي بدن شود.

اين متخصص گوش، حلق و بيني با تاکيد بر عدم استعمال سيگار در منزل ادامه داد: در مواردي که آلودگي هوا از حد مجاز بيشتر است افراد در معرض خطر مثل سالمندان، کودکان، زنان باردار و افراد مبتلا به بيماري‌هاي کبدي، کليوي و قلبي بهتراست در خانه بمانند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: استفاده از دستگاه تهويه و بخور براي افراد مبتلا به بيماري‌هاي تنفسي مي‌تواند منجر به تخليه بهتر ترشحات شده و به کاهش عوارض آلودگي کمک کند.

دکتر يزداني با تاکيد بر مصرف روزانه 8 تا 10 ليوان آب در افراد مبتلا به لارنژيت و سينوزيت، خاطرنشان كرد: مصرف آب در اين افراد منجر به بهبود عملکرد تارهاي صوتي مي‌شود.

وي اضافه کرد: افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي در مصرف زياد آب بايد با پزشک خود مشورت کنند.

 مرگ سالانه بيش از دو ميليون نفر بر اثر آلودگي هوا

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران اشاره کرد: دود از مهمترين آلاينده‌هاي محيطي در جامعه شهري امروز است و بر طبق آمار منتشر شده از سوي سازمان جهاني بهداشت (WHO) سالانه 4/2 ميليون نفر بر اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي‌دهند.

وي افزود: اين رقم در کشورهايي مثل آمريکا که آمار دقيقي از مرگ و مير دارند سالانه به نيم ميليون نفر نيز مي رسد که علت اصلي مرگ در اين افراد بيشتر بر اثر تشديد آسم، آمفيزم، پنوموني (عفونت ريه)، بيماري قلبي و آلرژي‌هاي دستگاه تنفسي فوقاني اعلام شده است.

اين متخصص گوش و حلق و بيني ضمن اشاره به نقش دولت و برنامه ريزي صحيح دستگاه‌هاي دولتي و قانونگذار در پيشگيري از آلودگي هوا ادامه داد: انتقال فرودگاه‌ها و کارخانه‌ها به خارج از شهرها، کنترل و نظارت بر کيفيت سوخت مصرفي و بنزين، افزايش وسايل نقليه عمومي، جلوگيري از سفرهاي بي مورد درون شهري و افزايش فضاي سبز از مواردي است که مي‌تواند سبب کاهش آلودگي شود.

دکتر يزداني در پايان خاطرنشان کرد: امروزه آلودگي هوا مشکلي است که به کمک همه افراد جامعه حل مي‌شود و اگر هر يک از ما در برنامه روزانه خود از سفرهاي بي مورد درون شهري بکاهيم و يا از وسايل نقليه عمومي براي رفت و آمد استفاده کنيم، مي‌توانيم به کاهش آلودگي هوا کمک کنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90314s, 18q