نظارت بازرسان ويژه بر توزيع شير در مدارس تهران

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۴:۱۷ - کد خبر: 22234
نظارت بازرسان ويژه بر توزيع شير در مدارس تهران
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، طرح توزيع شير در مدارس از جمله طرح‌هايي است كه با استقبال خانواده‌ها و كارشناسان مواجه شد چرا كه فوايد مصرف شير در سن رشد بسيار زياد است.

اين طرح با شروع سال تحصيلي آغاز مي‌شود و دانش‌آموزان 70 نوبت شير دريافت مي‌كنند كه البته زمان توزيع شير در هر استان متفاوت است اما عموماً در طول سال، دانش‌آموزان ميزان شير پيش‌بيني شده را دريافت مي‌كنند.

دانش‌آموزان تهراني نيز به مانند ساير استان‌ها تحت پوشش اين طرح هستند هر چند كه طي سال‌هاي گذشته در مناطق مختلف براي توزيع شير مشكلاتي وجود داشت اما در نهايت توزيع شير انجام مي‌شد.

امسال نيز طبق اعلام اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران مقرر شد كه شير مدارس شهر تهران از اول آذر 1389 توزيع شود كه به دلايلي اين وعده عملياتي نشد و به 15 آذر 89 موكول شد و در نهايت حدود دو هفته است كه شير در مدارس تهران توزيع مي‌شود.

* تأثير مصرف شير در پيشگيري از بيماري‌هايي مانند پوكي استخوان و ديابت

هادي تركاشوند، متخصص تغذيه در خصوص فوايد استفاده دانش‌آموزان از "شير " مي‌گويد: ميانگين مصرف "شير "، نشانه ارتقاء فرهنگ آن جامعه است و شير تنها ماده‌اي است كه به تنهايي مي‌تواند عمده‌ترين نياز بدن را تأمين كند و مصرف آن در پيشگيري از بيماري‌هايي مانند كاهش كلسترول، پوكي استخوان، ديابت، سرطان سينه و همچنين در سلامت لثه و دندان و كنترل وزن و چاقي نقش موثري دارد.

وي ادامه مي‌دهد: شيري كه در مدارس توزيع مي‌شود در طول زنجيره توليد تحت شرايط بهداشتي و ايمني قرار مي‌گيرد كه در يك سيستم كاملأ سلامت و پاك در پاكت‌هاي 6 لايه بسته‌بندي مي‌شود و جاي هيچ‌گونه نگراني در زمينه مسموميت دانش‌آموزان از طريق اين شير‌ها نيست.

اين متخصص تغذيه تصريح مي‌كند: كاهش مصرف شير در ميان دانش‌آموزان هزينه‌هاي بهداشتي مضاعفي را به كشور تحميل خواهد كرد چرا كه مصرف شير و فرآورده‌هاي پاستوريزه، نقش اساسي در تأمين سلامت دانش‌آموزان دارد به طوري كه متوسط بدن انسان بسته به سن، روزانه به 800 تا 1200 ميلي‌گرم كلسيم نياز دارد.

* مشكلات توزيع شير در مدارس رو به كاهش

يك معلم مدرسه راهنمايي منطقه 14 در خصوص توزيع شير مدارس مي‌گويد: اجراي طرح توزيع شير مدارس در گام نخست با مشكلاتي همچون توزيع نشدن آن در زمان مقرر، نبود فضاي كافي در مدارس براي نگهداري پاكت‌هاي شير و كمبود تعداد آنها به اندازه تعداد دانش‌آموزان مواجه بود كه هر ساله روبه كاهش است.

اين معلم اضافه مي‌كند: معتقدم توزيع شير مدارس هر ساله بايد با برنامه‌ريزي دقيقتري نسبت به سال‌هاي گذشته صورت گيرد.

* نظارت بازرسان ويژه بر توزيع شير در مدارس

علي‌اكبر حامدي، قائم‌مقام اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌دارد: در بعضي از مواقع اشكالاتي در توزيع شير مدارس مشاهده و گزارش مي‌شود كه با فرستادن بازرس‌هاي ويژه، ريشه اين مشكل را پيدا و آن را برطرف كرده‌ايم.

وي ادامه مي دهد: قطعأ اگر مشكل از توليدكنندگان يا توزيع كنندگان باشد، با آنها برابر قانون برخورد مي‌شود چرا كه سلامت دانش‌آموزان به خطر مي‌افتد و در اين صورت جاي هيچ‌گونه گذشتي نيست.

قائم‌مقام اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران مي‌افزايد: در كنار توزيع شير در مدارس، مواد خوراكي ديگري توزيع نمي‌شود ولي در زمان‌هاي جداگانه نان‌هاي غني شده‌اي ميان دانش‌آموزان توزيع مي‌شود كه در كسب و حفظ سلامتي آنها بسيار مؤثر است.

* پوشش تمام مهد‌هاي كودك و پيش‌دبستاني‌ها

حامدي بيان مي‌كند: تمام مهد‌هاي كودك، پيش‌دبستاني‌ها و مقاطع ابتدايي و راهنمايي شهر تهران به طور 100درصد تحت پوشش اين طرح قرار گرفته‌اند.

وي مي‌گويد: توزيع شير در مهد‌هاي كودك، پيش‌دبستاني‌ها و مدارس، طرحي ملي است كه بر سلامت جسم و روح دانش‌آموزان تأثير مستقيم دارد و بر همين اساس اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران تمام تلاش خود را براي انجام شايسته اين طرح به كار گرفته است.

قائم‌مقام اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران اضافه مي‌كند: خانواده‌هايي كه فرزندان آنها مشمول دريافت شير در مدارس مي‌شوند، اگر در اين زمينه با كوتاهي مسئولان مدرسه مواجه شدند، مي‌توانند از طريق شماره تلفن 88954505 به طور مستقيم با قائم‌مقام اداره‌كل آموزش و پرورش شهر تهران تماس بگيرند تا به مشكل آنها در كوتاهترين زمان ممكن رسيدگي شود.

* توزيع شير در مدارس ابتدايي و راهنمايي تهران از شنبه گذشته

زينب عروجي، معاون آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران نيز اظهار مي‌دارد: توزيع شير در مقاطع ابتدايي و راهنمايي غير دولتي شهر تهران همزمان با مدارس ابتدايي و راهنمايي دولتي از شنبه گذشته آغاز شده است.

وي ادامه مي‌دهد: توزيع شير در مدارس دولتي و غير دولتي براي اين اداره كل هيچ گونه تفاوتي ندارد چرا كه هر گروه از آنها فرزندان و آينده سازان كشور هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09323s, 18q