نبود آموزش عامل اصلی دریافت اطلاعات غیر مجاز مسائل جنسی

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ - ۱۶:۳۸ - کد خبر: 22241
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر محمد اسلامي در كارگاه كشوري مشاوره پيش از ازدواج كه در دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز برگزار شد، اظهار داشت: نيم ساعت، يك ساعت و دو ساعت زمان مناسبي براي آموزش و مشاوره به زوج‌هاي جوان نيست. همچنين در شرايطي كه زوج جوان با مسايلي مانند آماده كردن ماشين‌ عروس، تهيه گل، آرايشگاه و مسايلي مانند آن درگير هستند آيا مي‌توان به آن‌ها گفت كه به آموزش توجه كنند؟ بنابراين درحال حاضر زمان آموزش‌هاي پيش از ازدواج مناسب نيست.

وي افزود: بر اساس آمارها، 40 درصد از افرادي كه در مراكز مشاوره پيش از ازدواج كشور آموزش مي‌دهند كارشناس، 38 درصد كاردان، 17 درصد پزشك‌ عمومي و 5 درصد تكنسين هستند.

اسلامي تصريح كرد: قانون تنظيم خانواده بر افزايش آگاهي جامعه تاكيد دارد و بر آن حساس است.

رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: بسياري از سازمان‌ها مانند سازمان بهزيستي، كميته امداد امام خميني(ره)، دفتر بانوان استانداري‌ها و ديگر ارگان‌ها تمايل دارند كه در خصوص آموزش‌ها و مشاوره‌هاي قبل از ازدواج همكاري داشته باشند، ولي هر كدام مي‌خواهند نظرها و ايده‌هاي خود را بيان كنند و افرادي كه تحت آموزش قرار مي‌گيرند براي آن‌ها اهميت زيادي ندارد.

وي در ادامه بر لزوم آموزش و بازآموزي مربيان مراكز مشاوره پيش از ازدواج تاكيد كرد و گفت: آموزش به مربيان مساله بسيار مهمي است كه در برنامه جديد مشاوره‌هاي پيش از ازدواج كشور مدنظر قرار گرفته و لازم است كه توسعه يابد.

اسلامي اظهار داشت: متاسفانه تعداد مربيان و كارشناس مرد در مراكز مشاوره پيش از ازدواج اندك است. آموزش و مشاوره‌هاي پيش از ازدواج نيز در ساعات اداري انجام مي‌شوند و به همين دليل زوج‌هاي جوان مجبور هستند كه خود را با اين ساعت‌ها هماهنگ كنند. لازم است خدمات مشاوره‌اي در دسترس همه افراد قرار گيرد و شرايطي فراهم شود كه زوج‌هاي جوان به راحتي در كلاس‌هاي آموزش و مشاوره شركت كنند.

رييس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت افزود: همچنين برخي از كلاس‌هاي آموزشي كه در مراكز مشاوره‌اي برگزار مي‌شوند، كلاس‌هاي خوبي نيستند و شرايط محيطي موجب مي‌شود فضا براي آموزش مناسب نباشد. وسايل كمك ‌آموزشي كه در دسترس مربيان قرار دارند نيز استاندارد نيستند و حداقل نيازهاي آموزشي را برآورده نمي‌كنند.

وي تصريح كرد: درحال حاضر منبعي جامع و كامل براي مربيان مراكز مشاوره پيش از ازدواج وجود ندارد كه براي افزايش اطلاعات خود به آن مراجعه كنند.

اسلامي خاطرنشان كرد: زوج‌هاي جوان برخي مواقع به دليل نبود آموزش و اطلاع رساني رسمي، اطلاعات مورد نياز خود را از منابع غيررسمي و غيرمجاز به‌دست مي‌آورند كه اين مساله موجب بروز مشكلاتي در زندگي مشترك آن‌ها مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40412s, 19q